Rachunek bez szoku
Mimo że już wkrótce, bo od czerwca 2017 r., za połączenia zagraniczne w UE zapłacimy tyle, co za krajowe, to planując jeszcze tegoroczne wczasy poza Polską trzeba uwzględnić również koszt roamingu. - Podróżując po krajach Unii opłaty nie powinny zrujnować wakacyjnego budżetu. Do standardowej stawki za połączenia trzeba doliczyć maksymalnie 25 groszy, do wiadomości SMS – 10 groszy, a MMS – 25 groszy. Jeśli chodzi natomiast o odbieranie wiadomości SMS poza krajem, to jest ono darmowe - mówi Daniel Zawiliński, ekspert z zakresu wysyłki SMS-ów z firmy serwerSMS.pl.
Operatorzy wprowadzają również specjalne oferty, które zmniejszą rachunki za roaming nawet o połowę. Pakiet taki jest uruchamiany na określony czas, najczęściej na miesiąc. Większe wydatki czekają nas jednak w przypadku bardziej egzotycznych, odległych krajów. – Poza Unią Europejską lepiej ograniczyć rozmowy telefoniczne do minimum – cena za minutę połączenia to nawet kilkanaście złotych. Do przekazywania najbardziej niezbędnych informacji możemy wykorzystywać wspomniane SMS-y i MMS-y. To dobry sposób na szybką, a przede wszystkim tańszą komunikację w porównaniu do połączeń. Poszczególni operatorzy mogą oferować klientom różne warunki usług i pakiety danych, więc warto to sprawdzić u swojego operatora lub rozważyć zakup dodatkowej karty SIM w kraju, w którym spędzamy wczasy. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie poszukać drogi do Świątyni Tygrysów przez Google Maps czy zameldować się pod Taj Mahal na Facebooku – uzupełnia Zawiliński.
Jeśli jednak chcemy porozmawiać z bliskimi, warto zrobić to przez internet, korzystając z kafejki lub hot spotów. Darmowy Internet znajduje się najczęściej na lotniskach, w kawiarniach i pubach oraz innych miejscach użyteczności publicznej, jak centra handlowe czy stacje benzynowe.
Za każdym razem, kiedy przestajemy korzystać z internetu upewnijmy się, czy aby na pewno wyłączyliśmy transmisje danych - korzystajmy z niej tylko w ostateczności. Zadbajmy wówczas również o to, żeby wyłączyć automatyczną aktualizacje aplikacji czy synchronizację kont społecznościowych dodanych do telefonu.
Najważniejsze kontakty na wakacjach
Dobrze przygotowany telefon na wakacje powinien mieć również uzupełnią książkę telefoniczną. Koniecznie trzeba wpisać do niego m.in. kontakty ICE. To numery do osób, z którymi służby ratownicze mogą skontaktować się w razie wypadku właściciela. Jeśli tych osób jest kilka, należy zapisać je jako kolejne nazwy kontaktów - ICE1, ICE2 itd. Ponadto warto mieć przy sobie najważniejsze numery ratunkowe, a jeśli wyjeżdżamy za granicę, również numer do ambasady polskiej w danym kraju.
• 112 - Europejski Numer Alarmowy - w Polsce połączenia odbiera Straż Pożarna - 998 i Policja - 997
• Telefony ratunkowe nad wodą: WOPR - 601 100 100
• Telefony ratunkowe w górach: TOPR - 601 100 300 / 18 20 63 444 GOPR - 985 / 601 100 300
Navigator Festival 2024 - Odkryj świat podróży i przygód! [WIDEO]
12-13 kwietnia w Krakowie odbędzie się festiwal podróżniczy Navigator Festival. Przewidziane są spotkania z podróżnikami, ciekawe filmy o wyprawach w nieznane oraz wiele więcej!