Newsello.pl

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas wakacji

Domek nad morzem, chatka w górach, a może namiot? To najczęstsze pytania, które zadajemy sobie planując podróż. Pamiętajmy, że bez względu na to, jakie będą nasze wybory, na pierwszym miejscu podczas takiego wypoczynku powinniśmy postawić bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo podczas wakacji
Bezpieczeństwo podczas wakacji

W końcu wszyscy chcemy, aby wakacje były pełne przygód, ale jednak bez przykrych niespodzianek!

Słońce kontrolowane
Wylegiwanie się godzinami na plaży to jeden z ulubionych sposobów spędzania czasu na upragnionym urlopie. Nie oznacza to jednak, że planując takie właśnie wakacje możemy zapomnieć o odpowiedniej ochronie siebie i bliskich. Duże zagrożenie podczas tej formy wypoczynku stanowi bowiem to, co dostarcza najwięcej przyjemności - słońce. Jego promienie w nadmiarze mogą skutecznie zepsuć pobyt powodując bolesne poparzenia. Bez względu na to zatem, gdzie spędzamy wczasy, powinniśmy wyposażyć się w krem z wysokim SPF i unikać przebywania na słońcu w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, czyli od 11:00 do 14:00. Warto mieć przy sobie również okulary z filtrem UV, nakrycie głowy oraz odpowiednią ilość wody.

Nad wodą i w górach
Wybierając się na odpoczynek nad wodą powinniśmy uwzględniać tylko miejsca dopuszczone do kąpieli oraz strzeżone. Pamiętajmy również o zasadach powtarzanych jak mantra przez ratowników – nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu czy długim opalaniu oraz nie skaczemy do niej z miejsc niedozwolonych. Przestrzeganie tych kilku prostych reguł pozwoli uniknąć groźnych sytuacji, a nawet tragicznych konsekwencji niefrasobliwego postępowania nad jeziorem czy morskim brzegiem.

A o czym pamiętać wybierając się na górski szlak? – Przede wszystkim zawsze powiadamiajmy o tym, w jakie miejsce się wybieramy i jaką drogą zamierzamy tam dotrzeć. Wiadomość możemy zostawić w miejscu naszego pobytu, np. na kartce w recepcji. – mówi dr Maciej Możejewski z Zespołu BezpieczneWakacje.pl – Ponadto wychodząc w góry dobrze się przygotujmydobierzmy trasę odpowiednio do naszych możliwości, sprawdźmy prognozy meteorologiczne, załóżmy obuwie usztywniające kostkę oraz ubranie dostosowane do bardzo zmiennej górskiej pogody. Koniecznie zabierzmy ze sobą mapę z zaznaczonymi schroniskami i miejscami, w których schowamy się np. w czasie ulewy, a także naładowany telefon, apteczkę, latarkę i zapałki. – podkreśla Możejewski.

W podróży
Nieprzyjemne zdarzenia mogą nas spotkać nie tylko w miejscu spędzania wakacji, ale również w trakcje podróży do niego. Jeśli wybieramy się na urlop pociągiem, autobusem czy samolotem nie należy zostawiać swojego bagażu bez opieki, ani wkładać do jednego tylko miejsca wartościowych przedmiotów i pieniędzy. Z kolei podróżując samochodem koniecznie sprawdźmy jego stan przed wyjazdem, szczególnie jeśli cel wycieczki jest bardzo odległy. Więcej informacji o tym, jak rozsądnie przygotować się do wymarzonego urlopu i o czym pamiętać, aby bezpiecznie go spędzić można znaleźć na stronie akcji Bezpieczne Wakacje.pl.

Telefon – najlepszy przyjaciel wczasowicza
Na wczasach telefon może być przydatny bardziej niż kiedykolwiek. Oczywiście nie dlatego, żeby surfować po internecie, a przynajmniej nie tylko. Tak naprawdę telefon może uratować nam życie, wskazując właściwą drogę dzięki GPS czy po prostu umożliwiając pilny kontakt z odpowiednią osobą lub służbami ratunkowymi. Jego dobre przygotowanie przed podróżą pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu na wakacjach. Warto więc wyposażyć się w kilka przydatnych i kompatybilnych z nim gadżetów. Pojemny power bank pozwoli podładować baterię na skraju wyczerpania, etui na telefon przypinane do ramienia podniesie komfort podczas górskich wspinaczek, a dzięki adapterowi turystycznemu nie zdziwi nas specyficzne gniazdko za granicą.

Komórka zabezpieczona
Wakacyjne rozluźnienie sprawiaja, że zdarza się nam zostawić telefon w kolejno zwiedzanych miejscach czy nieostrożnie go upuścić. Rozkojarzeni turyści to nie lada gratka dla polujących na łatwy łup złodziei. Warto więc zastanowić się nad ubezpieczeniem telefonu, szczególnie jeśli posiadamy nowszy, bardziej zaawansowany model smarfona. Telefon możemy ubezpieczyć u operatora telekomunikacyjnego, z którego usług korzystamy, a miesięczna opłata zostaje wówczas doliczona do abonamentu. Cena za taką usługę uzależniona jest od wartości telefonu oraz wybranego wariantu ochrony i zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu złotych.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również