Newsello.pl

Choroby, które mogą zepsuć Ci urlop – dowiedz się, jak im zapobiec!

Upragniony wyjazd może zostać łatwo zniszczony przez pewne, nie takie trudne do złapania, dolegliwości. Oto kilka rad specjalistów, które pomogą ci zachować zdrowie podczas wakacji!
Choroby, które mogą zepsuć Ci urlop – dowiedz się, jak im zapobiec! [fot. Shutterstock]
Choroby, które mogą zepsuć Ci urlop – dowiedz się, jak im zapobiec! [fot. Shutterstock]

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i beztroski. Ale nawet błahy problem zdrowotny może zepsuć nam wyczekiwany urlop. Lekarze z NZOZTwój Lekarz” radzą, jak uniknąć choroby i przeżyć udane wakacje.

Podczas wyjazdu, trzeba szczególnie uważać na tzw. zemstę faraona, odwodnienie czy ukąszenia. Lekarz medycyny Monika Junuzovska-Fałat i dr Izabela Mader-Wołyńska z NZOZ „Twój Lekarz” wskazują 5 najczęstszych chorób i podpowiadają, jak im zaradzić.

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Szacuje się, że na skutek kontaktu z obcą florą bakteryjną, co szóstego turystę w krajach egzotycznych dotyka tzw. zemsta faraona. Objawy takie jak dreszcze, podwyższona temperatura, osłabienie organizmu, wymioty i biegunka potrafią przykuć do łóżka nawet na kilka dni. Jak temu zaradzić?

Myciem rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety. Piciem tylko butelkowanej wody. Dokładnym myciem warzyw i owoców, a najlepiej obieraniem ich ze skórki, a także bezwzględny zakaz jedzenia surowego mięsa, ryb i owoców morza – wymienia lek. med. Monika Junuzovska-Fałat z NZOZ „Twój Lekarz”.

Nawet zwykła biegunka wywołana zatruciem pokarmowym może doprowadzić do odwodnienia, więc trzeba uzupełniać płyny, ale unikać przy tym mleka, soków i alkoholu. Zaleca się jedzenie lekkostrawnych potraw z ryżu, pszenicy czy owsa.

Pewne jest, że za granicę warto zabrać popularne, uniwersalne leki na wszelkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które mogą uratować nam radość z urlopu.

W przypadku występowania biegunki u dziecka pamiętajmy, aby dostosować dawkę do wagi dziecka. Niezbędne będą elektrolity, które zawsze warto spakować do walizki – zaleca pediatra Izabela Mader-Wołyńska z NZOZ „Twój Lekarz”, sugerując przyjmowanie probiotyków w dawkach profilaktycznych już na 2 tygodnie przed wyjazdem za granicę.

Odwodnienie

Odwodnienie to niedobór wody i elektrolitów w organizmie. Dochodzi do niego na skutek biegunki lub intensywnego pocenia się, dzięki któremu organizm się chłodzi.

Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci, ale dorośli także nie mogą zapominać o permanentnym nawadnianiu organizmu na wakacjach. W upały zaleca się picie znacznie większych ilości wody niż zazwyczaj – przestrzega lek. med. Monika Junuzovska-Fałat z NZOZ „Twój Lekarz”.

Odwodnienie u dorosłych objawia się zmęczeniem, sennością, suchością w ustach, zawrotami głowy, osłabieniem, bólami i skurczami mięśni czy mniejszą ilością wydalanego moczu. Z kolei wśród najczęstszych oznak odwodnienia u dzieci wyróżnia się apatię, senność, zimne dłonie, szybki i płytki oddech, suchość w ustach i znikomą ilość moczu.

Remedium na każde odwodnienie jest rzecz jasna woda i inne płyny, byle niesłodzone. Zbawienne okażą się także preparaty nawadniające i elektrolity – dodaje dr Izabela Mader-Wołyńska, pediatra z NZOZ „Twój Lekarz”.

Choroba lokomocyjna

Błędnik – odpowiedzialny za równowagę i zdolność określania kierunków poruszania się – w podróży może przestać działać poprawnie. Skutkiem najczęściej są zawroty głowy, zaburzenia równowagi i wymioty. Na chorobę lokomocyjną szczególnie narażone są dzieci. - Do wakacyjnej apteczki dla najmłodszych spakujmy powszechnie znane preparaty, najlepiej w syropie lub plastrach akupresurowych – radzi pediatra Izabela Mader-Wołyńska.

Monika Junuzovska-Fałat sugeruje, że środki zapobiegające chorobie lokomocyjnej najlepiej zażyć pół godziny przed podróżą:

Pamiętajmy także, że warto usiąść przy uchylonym oknie, przodem do kierunku jazdy. W czasie podróży skupmy wzrok na linii horyzontu, nie na poruszających się obiektach. Jeżeli źle znosimy podróż, to nie czytajmy i postarajmy się przyjąć pozycję półleżącą lub leżącą z podpartą głową - dodaje lekarz.

Ukąszenia

Na letnich wakacjach jesteśmy narażeni nie tylko na ukąszenia komarów, mrówek czy pająków. Te są zazwyczaj niegroźne i wywołują łagodne dolegliwości: lekki ból, świąd i niewielki obrzęk. Mniej przyjemne są ukąszenia os, pszczół, trzmieli i szerszeni. Wtedy możemy odczuwać niepokój i zmęczenie, dreszcze, gorączkę i ból głowy. W przypadku ukąszenia przez pszczołę należy niezwłocznie wyciągnąć żądło. W pozostałych przypadkach powinniśmy przemyć miejsce ukąszenia wodą i mydłem, przyłożyć zimny okład i obserwować, czy nie występują objawy uczuleniowe.

Osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych powinny zawsze mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną – podkreśla Monika Junuzovska-Fałat z NZOZ „Twój Lekarz”.

To właśnie osoby uczulone na jad powinny być szczególnie ostrożne. W ich przypadku ewentualny wstrząs anafilaktyczny może być tragiczny w skutkach. Chrońmy także dzieci.

Do apteczki spakujmy żel na ukąszenia, preparaty chroniące przed insektami i wapno – doradza Izabela Mader-Wołyńska.

Wścieklizna

Wściekliznę mogą przenosić dzikie koty, bezpańskie psy, wiewiórki, szczury czy nietoperze. Od tych zwierząt warto trzymać się z daleka, choć wścieklizna to oczywiście skrajny przypadek. Koniecznie przestrzeżmy dzieci, aby nie bawiły się z bezpańskimi zwierzętami. Mogą przenosić nie tylko wściekliznę (na którą de facto do dziś nie wynaleziono lekarstwa, podaje się szczepionki i antytoksyny).

Od chorych zwierząt możemy zarazić się chociażby grzybicą, świerzbem czy toksokarozą – wymienia Monika Junuzovska-Fałat. – Jeżeli dojdzie do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, należy zgłosić się do lekarza – dodaje.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również