Newsello.pl

Tanie podróżowanie: 5 rad dla oszczędnych turystów

Jakie dodatkowe koszty możemy spotkać podczas podróży oraz jak ich uniknąć.
Tanie podróżowanie: 5 rad dla oszczędnych turystów
Tanie podróżowanie: 5 rad dla oszczędnych turystów

Nie tylko tanie loty i hotele – w podróży często trzeba uważać, by nie narazić się na dodatkowe koszty. Największą pułapkę stanowią tak zwane koszty dodatkowe, które pojawiają się nie wiadomo skąd i odkrywamy je dopiero po powrocie, gdy otrzymujemy wyciągu z banku… Co zrobić aby uniknąć takich sytuacji? Oto kilka przydatnych wskazówek:

Odpowiednia karta płatnicza i telefon na kartę


Jeśli wakacje planujesz z wyprzedzeniem i masz zamiar zostać za granicą nieco dłużej, postaraj się wyrobić kartę płatniczą, która pozwala na płacenie bez prowizji bankowej. Bez tego narazisz się na mnóstwo dodatkowych, często ukrytych opłat, a to oznacza, że do każdego zakupu podczas wyjazdu dopłacisz nawet do 11% jego wartości! Przed wyjazdem upewnij się więc w swojej placówce banku, jakie pobierają prowizje. Na najkorzystniejsze koszty transakcji można liczyć w bankach, które prowadzą również konta w obcych walutach.

To samo dotyczy telefonów komórkowych. Co prawda, odkąd zlikwidowano opłatę roamingową na obszarze Unii Europejskiej, koszty związane z używaniem telefonu znacznie spadły, ale wciąż musimy uważać na korzystanie z internetu.

Poinformuj swój bank, że wyjeżdżasz


To niestety wciąż bardzo rzadka praktyka, a może poskutkować nawet tym, że próba wykonania przez nas transakcji zostanie zablokowana – zwłaszcza, jeżeli będziemy chcieli wypłacić większą sumę. W takim przypadku trzeba będzie dzwonić do banku, wyjaśniać sprawę i niejednokrotnie czekać na wydanie nowej karty. Nie o to nam chodzi podczas wakacji. Koniecznie poinformujmy więc bank, że w konkretnym czasie, wypłaty pewnych sum za granicą mogą się zdarzyć.

Zabiezpiecz się finasowo


Kiedy przebywasz za granicą, mogą zdarzyć się różne rzeczy. Na pewno unikaj noszenia portfela w widocznym miejscu. Rozłożenie drobniejszych sum w różnych kieszeniach to metoda praktykowana od lat i w pewnym stopniu nawet skuteczna, ale nie bójmy się też korzystać z bardziej nowoczesnych rozwiązań, np. z FinTechów. TransferGo świadczy usługi dające możliwość wykonywania tanich międzynarodowych transferów w 45 krajach na całym świecie. Zamiast nosić w portfelu duże sumy i pobierać środki z bankomatu płacąc spore prowizje, transferujemy pieniądze, co pozwala nam zaoszczędzić.

Nigdy nie korzystaj z kantorów na lotnisku

Niemal w każdym kraju znajdziesz listę kantorów, które oferują najlepsze kursy wymiany, ale warto też korzystać z kantorów internetowych. Jeśli wybierasz się do egzotycznych krajów, zawsze pytaj lokalnych rezydentów gdzie jest najkorzystniejszy kurs. W niektórych krajach np. w Iranie będziemy zmuszeni do wymiany bezpośredniej u prywatnej osoby, bowiem kantory w tym kraju po prostu nie istnieją. Wciąż będzie to prawdopodobnie korzystniejszy kurs wymiany, niż w kantorze na lotnisku czy koszt pobrania gotówki z bankomatu banku lokalnego.

Korzystaj z aplikacji mobilnych


Nie zawsze będziesz miał dostęp do Internetu bądź komputera. Z pomocą przychodzą liczne aplikacje na telefon, które ułatwiają życie niemal w każdej dziedzinie. Dzięki aplikacjom dowiesz się nie tylko gdzie warto zjeść i co zwiedzić. Lokalne aplikacje poinformują cię o promocjach w sklepach, punktach usługowych, i o tanich usługach dostępnym dzięki przekazom pieniężnym. W ten sposób zapłacimy za taksówki, lub zrobimy zakupy w sklepach internetowych. Są także niezastąpione kiedy szukamy noclegu czy tanich przejazdów. To wszystko daje wymierne korzyści finansowe. Aplikacja TransferGo umożliwi przesłanie pieniędzy z konta na konto w obrębie 45 krajów świata, a Glympse zabiezpieczy nas przed zaginięciem.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również