Newsello.pl

Loty z Wrocławia coraz popularniejsze - podsumowanie półrocza na wrocławskim lotnisku

W pierwszym półroczu 2016 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył niemal 1 milion 100 tysięcy pasażerów. To o ponad 3% więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku.
Odloty Wrocław
Odloty Wrocław

W pierwszym półroczu 2016 roku na wrocławskim lotnisku obsłużono dokładnie 1 mln 97 tysięcy pasażerów. W porównaniu z analogiczny okresem ubiegłego roku nastąpił wzrost o 3,1%.

Wzrosty zanotowaliśmy we wszystkich kluczowych segmentach ruchu regularnego, co pokazuje, że lotnisko rozwija się równomiernie i służy podróżnym w realizacji ich rosnących potrzeb, zarówno w kontekście tanich lotów, ale też połączeń do największych hubów przesiadkowych Europy czy lotów krajowych  – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Popularne tanie linie
Tak dobry wynik Port Lotniczy Wrocław zawdzięcza cieszącym się coraz większą popularnością połączeniom niskokosztowym. W tym segmencie wzrost liczby pasażerów wyniósł blisko 9% i przełożył się na prawie 644 tysięcy podróżnych obsłużonych w pierwszym półroczu 2016. - Wrocławianie, mieszkańcy południowo-zachodniej Polski, ale i Czesi bardzo cenią sobie możliwość latania na własną rękę i organizowania wypoczynku we własnym zakresie. Siatka połączeń z Wrocławia z roku na rok jest coraz bardziej rozbudowana i pojawiają się w niej nowe atrakcyjne kierunki – wymienia Dariusz Kuś.

Tylko w samym czerwcu zainteresowanie tanimi liniami na kierunkach międzynarodowych wzrosło o 5,5% - do blisko 119 tysięcy obsłużonych pasażerów. Najlepiej w tym zestawieniu wypadają połączenia na Wyspy Brytyjskie oraz do Hiszpanii i Włoch. Przewoźnicy regularnie notują tam wypełnienia samolotów na poziomie 95%. Tak jest w przypadku lotów do Alicante, Barcelony, Malagi, Rzymu czy na Teneryfę.    

Łącznie w rozkładzie lotów pasażerowie wrocławskiego lotniska mają tego lata do wyboru prawie 60 połączeń, w tym kilka nowości. W ofercie tanich linii to Wenecja Treviso i Birmingham. Dodatkowo po sezonie zimowym utrzymane zostały rejsy na Teneryfę i do Sztokholmu Skavsta.

Samolotem po kraju i w świat
Tylko w pierwszym półroczu 2016 roku w ruchu krajowym obsłużono 220 tysięcy pasażerów, co oznacza wzrost na poziomie 5,5% w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 roku. Ostatnio w rozkładzie pojawiły się nowe loty krajowe do Radomia i Olsztyna. Na Mazury zaledwie w ciągu 80-90 minut można polecieć dwa razy w tygodniu – w poniedziałki oraz w piątki. Do Radomia dolecimy w czasie 70 minut we wtorki, czwartki i w niedziele.

- Dzięki krajowym połączeniom lotniczym pasażerowie z naszego regionu mogą w komfortowy i szybki sposób dostać się na Mazury i Mazowsze, gdzie okazji do spędzenia wolnego czasu i wypoczynku nie brakuje. Jeziora, zabytki i lasy czekają na turystów – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław.

Wielkim zainteresowaniem niezmiennie cieszy się Warszawa. Z Wrocławia chętnie latamy zarówno na lotnisko Chopina z PLL LOT, jak i liniami Ryanair do Modlina.

Przewoźnicy reagują też na stale zwiększającą się popularność połączeń do dużych hubów przesiadkowych w Europie. Widać, że coraz więcej pasażerów wrocławskiego lotniska korzysta z przesiadek na trasach transkontynentalnych, głównie do Stanów Zjednoczonych i metropolii azjatyckich. W letnim rozkładzie lotów pasażerowie mają do dyspozycji 4 sieciowe połączenia międzynarodowe – do Kopenhagi, Düsseldorfu, Monachium i Frankfurtu. W przypadku tych dwóch ostatnich kierunków przewoźnik zdecydował o wprowadzeniu do letniego rozkładu dodatkowych rejsów. Przewoźnicy czarterowi natomiast trudną sytuację związaną z wylotami do krajów arabskich w części rekompensują ożywioną sprzedażą wakacji w Hiszpanii, Grecji oraz Bułgarii. Zainteresowanie zorganizowanym wypoczynkiem w tych krajach wciąż rośnie.

Plany i inwestycje
Port Lotniczy Wrocław od lat jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Polsce, notującym kolejne sukcesy frekwencyjne. Tylko w minionym, 2015 roku, obsłużono tu ponad 2,3 miliona pasażerów. Prognoza na 2016 rok wynosi już 2,5 mln pasażerów. Lotnisko w stolicy Dolnego Śląska rozwija się też za sprawą wielu inwestycji. Wiosną Ryanair ogłosił, że otworzy we Wrocławiu tzw. Laboratorium Podróży (Ryanair IT Lab) i zatrudni tutaj około 120 osób. We wrocławskiej bazie linii lotniczych Ryanair zacznie też stacjonować kolejny – trzeci - samolot. Dzięki temu od sezonu zimowego 2016/17 z Wrocławia dolecimy bezpośrednio do Belfastu, Manchesteru, Newcastle i Madrytu. Utrzymane będzie sezonowe do tej pory połączenie na Maltę. Dodatkowo rejsy do Warszawy będą realizowane trzy razy dziennie na główne lotnisko Chopina, a nie, jak obecnie, do podwarszawskiego Modlina. W perspektywie tego roku jest też zakończenie budowanej na lotnisku bazy technicznej przewoźnika.

W pierwszym półroczu 2016 roku zakończyła się również jedna z najważniejszych i kluczowych inwestycji ostatnich lat. Zmodernizowano drogę startową wraz z oświetleniem. Dzięki temu port podniósł kategorię lotniska do drugiej, co pozwoli lądować samolotom we Wrocławiu w jeszcze trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również