Newsello.pl

Rekompensata za opóźniony wylot na wczasy z biura podróży - regulacje prawne

Wykupiłeś wczasy przez biuro podróży, a Twój wylot znacznie się opóźnił, przez co straciłeś dzień wykupionych wakacji? W takiej sytuacji możesz żądać rekompensaty finansowej od przewoźnika.
Opóźniony wylot, a odszkodowanie
Opóźniony wylot, a odszkodowanie

- Niezależnie czy zakup rejsu został dokonany samodzielnie czy za pośrednictwem biura podróży, poszkodowanemu turyście należy się tzw. odszkodowanie ryczałtowe – potwierdza mec. Marcin Maciejewski, ekspert marki Opoznionysamolot.pl.

Ze względu na natężony ruch lotniczy w okresie wakacyjnym loty bardzo często są opóźniane lub anulowane. Głośne są sprawy, w których turyści długie godziny zmuszeni są koczować na lotnisku, czekając na odlot samolotu. Jak np. 22 sierpnia br. ponad 150 pasażerów linii Small Planet utknęło na greckim lotnisku w Heraklionie. Powodem prawie 16-godzinnego opóźnienia lotu była usterka samolotu. Z jeszcze większym, bo aż z 24-godzinnym opóźnieniem rejsu mieli do czynienia turyści tego samego przewoźnika lecący z Warszawy na Kretę w połowie sierpnia, a także ci, którzy stamtąd wracali. W takich sytuacjach należy pamiętać, że poszkodowanym turystom przysługuje rekompensata finansowa od przewoźnika.

- W przypadku anulowania lub opóźnienia lotu co najmniej o 3 godziny przepisy unijne gwarantujątzw. odszkodowanie ryczałtowe. Jego wysokość waha się od 250 do 600 euro w zależności od długości trasy – zaznacza mec. Marcin Maciejewski. Ekspert marki Opoznionysamolot.pl wyjaśnia, że taka rekompensata przysługuje w przypadku lotów każdego typu - rejsowych, czarterowych, jak i tych obsługiwanych przez tanie linie lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że krajem wylotu lub przylotu musi być państwo członkowskie.

Niezbędna umowa z biurem podróży
Nawet jeśli lot został zakupiony w ramach wycieczki z biura podróży, to rekompensata za opóźniony lub odwołany lot musi trafić bezpośrednio do pasażera, którego imię i nazwisko widnieje na bilecie. Ale samego zgłoszenia nie trzeba dokonywać osobiście – można to zrobić za pomocą osoby trzeciej, np. pracownika biura podróży. Sprawą może zająć się również wyspecjalizowana kancelaria prawna. Co ważne – jeśli chcemy starać się o rekompensatę za taki lot, musimy przedstawić umowę z biurem podróży, na której umieszczony jest numer rezerwacji lotniczej.

- Warto pamiętać, że biuro podróży nie posiada obowiązku poinformowania podróżnego o możliwości otrzymania rekompensaty, dlatego tak ważna jest znajomość praw pasażerów – przyznaje mec. Marcin Maciejewski.

Dobrze mieć na uwadze, że w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu poszkodowani turyści – zgodnie z prawem – muszą mieć także zapewnioną przez linie lotnicze opiekę. W praktyce oznacza to, odpowiednią liczbę posiłków i napojów dostarczoną podczas oczekiwania na alternatywny rejs oraz dwie bezpłatne rozmowy telefoniczne. Jeśli natomiast zastępcze połączenie przypada na kolejny dzień – również transport z i na lotnisko, a także nocleg w hotelu.

Przepisy regulujące prawa pasażerów
Podstawą ochrony praw pasażerów stanowi rozporządzenie (WE) Nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. Wskazuje ono na wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla podróżnych w sytuacji odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Kluczową rolę odgrywa również orzecznictwo, m.in. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dnia 19 listopada 2009 r. w połączonych sprawach C 402/07 i C 432/07 ECR 2009/11/I1092310982. Europejski organ sprawiedliwości orzekł, że na podstawie art. 7 wspomnianego rozporządzenia nr 261/2004 prawo do tzw. odszkodowania ryczałtowego w wysokości od 250 do 600 euro przysługuje poszkodowanemu pasażerowi nie tylko w przypadku anulowania, ale także opóźnienia rejsu powyżej trzech godzin.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również