Newsello.pl

Przewodnik podróży z kulturą – czyli 13 najważniejszych zasad savoir-vivre na lotnisku i w samolocie

Serwis eSky podsuwa kilka przydatnych wskazówek.
Przewodnik podróży z kulturą  – czyli 14 najważniejszych zasad savoir-vivre na lotnisku  i w samolocie
Przewodnik podróży z kulturą – czyli 14 najważniejszych zasad savoir-vivre na lotnisku i w samolocie

Znajomość zasad savoir-vivre, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy i co robimy jest zawsze naszą wizytówką. Podróż nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania ogólnie przyjętych reguł grzeczności i norm towarzyskich, choć czasem wydawać by się mogło, że w drodze na wakacje niektórzy z nas biorą urlop również od dobrych manier. Jak podróżować z klasą? Serwis eSky podsuwa kilka przydatnych wskazówek.

Jadąc na wakacje, chcemy wypocząć i czuć się swobodnie. Odcinamy się od naszych problemów czy zmartwień i wówczas bardzo łatwo zwyczajnie się… zapomnieć. Zarówno podczas podróży, jak i w trakcie słodkiego relaksu pamiętajmy o tym, aby swoim zachowaniem i swobodą nie przeszkadzać innym.

I choć samolotami lata się nie od dziś, etykieta podniebnego podróżowania ukształtowała się stosunkowo niedawno. Czy wiemy, jak się zachować na lotnisku i w samolocie? Oto kilka porad od eSky, dzięki którym podróżując zachowamy klasę w każdej sytuacji, a inni będą czuć się w naszym towarzystwie komfortowo.

5 zasad savoir - vivre na lotnisku

1. Na lotnisku, tak jak i w samolocie, panują ścisk i kolejki. Najpierw do odprawy, później do kontroli bezpieczeństwa, a na końcu do wejścia na pokład, czy lotniskowego busika. Przyjmij zasadę „spieszenia się powoli” - skoro jedziesz na wakacje, to zacznij odpoczywać już w podróży. Żeby nie stresować się kolejkami, przybądź na lotnisko z większym zapasem czasowym. Po odprawie internetowej musisz tylko nadać bagaż (o ile taki masz) i przejść kontrolę bezpieczeństwa. Zaakceptuj fakt, że jest kolejka i powstrzymaj się od głośnych komentarzy, dawania wyraźnych oznak zdenerwowania, czy prób „wciśnięcia się” przed kogoś. Jeśli wiesz, że możesz się spóźnić na samolot, po prostu uprzejmie wyjaśnij tę sytuację osobie z początku kolejki i poproś o możliwość wejścia przed nią. Pasażerowie spóźniają się i będą się spóźniać - zwykle nie ze swojej winy. Zanim zirytujesz się na osobę, która prosi cię o przepuszczenie w kolejce, pomyśl, że być może padła ofiarą spóźnialskiego taksówkarza, czy nieprzewidzianego korka.

2. Konieczności przepakowywania bagażu przy stanowisku odprawy czy wykłócania się o należną za nadbagaż dopłatę na oczach dziesiątek współpasażerów, blokując kolejkę i wywołując ich irytację, możesz łatwo uniknąć. Wystarczy, że zważysz i zmierzysz swój bagaż przed wyjściem z domu i odpowiednio go spakujesz. Sprawdź wymiary i wagę bagażu poszczególnych linii lotniczych na stronie internetowej.

3. Kontrola bezpieczeństwa może przebiegać łatwiej, a kolejka za tobą iść szybciej, jeśli skupisz się na tym, jak powinieneś się zachować i zrobisz to sprawniej. Gdy tylko otrzymasz pojemnik na przedmioty osobiste, umieść w nim pasek od spodni oraz wszystko to, co masz w kieszeniach, na nadgarstkach czy na szyi. Z bagażu podręcznego wyjmij wszelkie płyny i kosmetyki (umieszczone wcześniej w przezroczystej torebce), a do osobnego pojemnika włóż wszystkie sprzęty elektroniczne. Jeśli podróżujesz w butach za kostkę - będziesz poproszony o ich zdjęcie, więc najlepiej zrób to od razu, żeby nie tracić czasu swojego i innych.

4. Jeśli zdarzyło ci się spakować niedozwolony przedmiot do bagażu podręcznego - trudno. Prawda jest taka, że musisz zachować spokój i rozstać się z nim na zawsze przed przekroczeniem bramki bezpieczeństwa. Zasady są jasne i nie wypadniesz najlepiej, jeśli będziesz negocjował, bądź wręcz wykłócał się z obsługą lotniska o możliwość zabrania na pokład ulubionych nożyczek czy napoju. Pamiętaj, że wstrzymujesz kolejkę, w której sam przed chwilą stałeś. Przed wyjściem z domu warto więc zrobić szybką rewizję bagażu i sprawdzić listę przedmiotów niedozwolonych, czy przypadkiem nie spakowałeś czegoś, co będziesz musiał bezwzględnie wyrzucić. 

5. Po dotarciu na docelowe lotnisko może okazać się, że twój bagaż nie dotarł z tobą do celu podróży. Podejdź do tego ze spokojem. Istnieją specjalne procedury, dzięki którym zazwyczaj walizka się odnajduje. Pamiętaj jednak, że w najgorszym wypadku przysługuje ci odszkodowanie.

10 zasad savoir - vivre w samolocie 

Zasada kolejki obowiązuje również na pokładzie samolotu, zatem uzbrój się w cierpliwość i nie pospieszaj innych. Pamiętaj również, że pierwszeństwo wejścia na pokład mają ludzie starsi, niepełnosprawni oraz rodziny z małymi dziećmi.

6. Gdy zajmiesz swoje miejsce, przywitaj się ze współpasażerami i - jeśli nie siedzisz od strony korytarza - postaraj się ograniczyć do absolutnego minimum opuszczanie swojego rzędu. Wiąże się to każdorazowo z koniecznością fatygowania twoich sąsiadów, którzy być może ucinają sobie właśnie drzemkę.

7. Jeśli chcesz rozłożyć swój fotel, pamiętaj, że ktoś za tobą siedzi i być może postawił właśnie gorącą herbatę na stoliku przymocowanym do twojego oparcia. Zrób to więc ostrożnie, a najlepiej poinformuj pasażera za tobą o swoim zamiarze.

8. Spraw sobie poduszkę podróżną, zwłaszcza jeśli podróżujesz sam. To lepszy sposób na podparcie głowy, niż zasypianie na ramieniu osoby siedzącej obok.

9. Szanuj przestrzeń innych. Nie stój w przejściu między fotelami, nie rozpychaj się łokciami, siedząc w fotelu. Pamiętaj też o tym, by nie zachowywać się głośno, wyciszyć telefon, włączyć tryb samolotowy, a muzykę czy film odtwarzać na słuchawkach. Podobnie, jak tobie przeszkadza hałas - tak też twoi współpasażerowie nie muszą mieć w danym momencie ochoty na słuchanie z tobą twojego ulubionego utworu czy dźwięków gry ze smartfona.

10. W trakcie lotu nie wolno pić wniesionego przez siebie alkoholu, z kolei spożywanie trunków jest możliwe i możesz skorzystać z zakupów na pokładzie. Staraj się jednak zawsze mieć kontrolę nad ilością wypitego alkoholu, aby zachować klasę i nie sprawiać problemów.

11. W samolocie wszelkie silne zapachy mogą być uciążliwe dla towarzyszy podróży, dlatego unikaj mocnych perfum oraz aromatycznych potraw ze strefy bezcłowej.

12. Jeśli podróżujesz z dziećmi pamiętaj, by ich obecność nie utrudniała lotu współpasażerom. Oczywiście nie masz wpływu na płacz dziecka, jednak staraj się dbać o to, by jak najmniej przeszkadzało ono innym. Pilnuj, by zanadto nie hałasowało, nie zaczepiało pasażerów, nie szarpało czy kopało w fotele osób siedzących przed wami.

13. Wstawanie po bagaż podręczny, gdy samolot jeszcze nie wylądował lub nie zatrzymał się pod rękawem nie sprawi, że wyjdziesz z samolotu szybciej. Bądź cierpliwy, pamiętaj o prawie kolejki i wstań dopiero wtedy, gdy poczujesz, że to naprawdę optymalny moment.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również