Newsello.pl

Loty z przesiadkami - jak je przetrwać

Podróż lotnicza może obejmować transport pomiędzy portem „A” i „B” docelowo, bez żadnych przesiadek. Często jednak na dalekich, egzotycznych kierunkach polscy turyści muszą zaakceptować przesiadki, mające miejsce w ważnych węzłach lotniczych na świecie.
Loty z przesiadkami - jak je przetrwać
Loty z przesiadkami - jak je przetrwać

Jak przetrwać podróż lotniczą z przesiadkami?

Ważne huby na świecie
Mianem tzw. hub-ów określa się duże węzły lotnicze, czyli największe lotniska międzynarodowe, do których zaliczane jest m.in. lotnisko imienia Charlesa de Gaulle w Paryżu, londyńskie Heathrow, lotnisko we Frankfurcie lub Schipol w Amsterdamie. Godząc się na lot z przesiadkami, możemy taniej podróżować do nawet najbardziej odległych zakątków świata. Linie lotnicze zrzeszają się i działają wspólnie, dzięki czemu gęsta siatka połączeń pokrywa cały nasz glob, np. z Olsztyna polecimy do Londynu skąd możemy udać się na Heathrow. Umożliwia to pasażerom łączenie dowolnych przelotów w taki sposób, aby dotarli na miejsce w możliwie jak najkrótszym czasie.

Bukowanie biletu na rejsowy lot
Rejsowe linie lotnicze oferują połączenia z przesiadkami, przez co lot może być na różnych odcinkach obsługiwany przez różnych przewoźników. Jeden jest natomiast rzeczywisty operator lotu. Warto sprawdzić, jaka jest to firma i jaką ma opinie wśród innych podróżnych.

O czym nie możemy zapomnieć, bukując lot rejsowy z przesiadkami?
1. Czy poszczególne połączenia przesiadkowe pozwolą nam na sprawne przejście z samolotu do samolotu? Niektóre lotniska są ogromnymi kompleksami, w których nie trudno się zgubić i spóźnić na kolejny lot. Dlatego warto o tym pamiętać. Najlepiej także sprawdzić, jaki jest czas między lotami i czy wystarczy on na spokojną przesiadkę. Jeśli ma to być kilka bądź kilkanaście godzin, skontrolujmy, czy można opuścić lotnisko i czy potrzebna będzie wtedy wiza.
2. Czy linie lotnicze zaproponują miejsce na kolejnym dostępnym locie lub nocleg w hotelu na lotnisku, jeśli któryś z lotów przesiadkowych jest opóźniony i pasażer nie zdąży na swoją przesiadkę.
3. Należy sprawdzić przed wyjazdem, jakie przepisy wizowe obowiązują w kraju, w którym odbywa się przesiadka. Niekiedy istnieje konieczność posiadania tak zwanej wizy tranzytowej. Takie obowiązki musi dopełnić pasażer.
4. Kwestia bagażu - na lotach rejsowych z przesiadkami zwykle bagaż pasażera jest automatyczne transportowany z jednego samolotu do drugiego. Czasem jednak pasażer musi się pofatygować do taśmy bagażowej, odebrać swoje walizki, a następnie nadać je ponownie. O takiej ewentualności powinniśmy zostać poinformowani na lotnisku wylotowym podczas już pierwszej odprawy.
5. Rezerwacja lotu rejsowego z przesiadkami jest traktowana jako całość i operator wystawia tylko jeden bilet na lot. Takie połączenia są zwykle tańsze niż loty bezpośrednie.

Mniejsze lotniska regionalne są w dużej mierze uzależnione od portów przesiadkowych, ponieważ ich lokalizacja pozwala dotrzeć do dowolnej lokalizacji głównie za pomocą innych lotnisk, jeśli chcesz np. z Mazur dotrzeć do Warszawy, możesz to zrobić bezpośrednio, z portu w Szymanach, ale jeśli chcesz dotrzeć do Nowego Jorku, musisz przesiąść się z Warszawy.

Artykuł został przygotowany przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury - prawdopodobnie najładniej położone lotnisko w Polsce.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również