Newsello.pl

Jak wybrać buty do tańca?

Osoby, które kochają taniec, potrzebują butów, które dobrze sprawdzą się na parkiecie. W sklepie z obuwiem tanecznym może jednak pojawić się konsternacja, bo występuje ono nie tylko w tysiącach wzorów, ale i w kilku rodzajach.
Jak wybrać buty do tańca?
Jak wybrać buty do tańca?

Buty do tańców standardowych

Inaczej niż w przypadku kobiet, mężczyźni kupujący pierwsze buty taneczne powinni brać pod uwagę obuwie do tańców standardowych (fokstrot, walc wiedeński, walc angielski, tango i quickstep). Uznawane jest ono za bardziej uniwersalne.
Z kolei dla pań będą to zazwyczaj buty drugiego wyboru, kupowane z myślą o startach w turniejach, ponieważ podczas treningów buty typu „latin” będą wystarczająco dobre.

Buty do tańców standardowych mają postać klasycznych czółenek, które zakłada się do długiej sukni. Obuwie to ma zakryte palce, zakryte pięty, podeszwy z łosiówki i najczęściej jest pokryte satyną. Powinno mieć pasek do zapinania w podbiciu. Obcasy w standardzie są zazwyczaj nieco niższe niż do łaciny – nie powinny być wyższe niż 2,5 cala (7 cm).

Jeśli kobieta tańczy amatorsko, a nie chce używać butów typu „latin”, może zdecydować się na buty określane jako „półstandard” – łączą one cechy butów do tańców latynoamerykańskich oraz do tańców standardowych.

- Buty takie są dobre dla pań lubiących buty lżejsze optycznie od tradycyjnych czółenek, ale z zakrytymi noskami. Często ten typ wykorzystuje się w salsie, rzadziej w tangu. W takim obuwiu nie tańczy się jednaj turniejowo – podkreśla przedstawiciel Sensatiano.

Warto zwrócić uwagę, że przy mierzeniu butów do tańców standardowych, palce przy obciążonej stopie nie mogą dotykać wewnętrznych zakończeń czubków buta. Jeśli zabraknie odrobiny wolnego miejsca, w czasie tańca palce będą uciskane.

Buty do tanga

Choć tango zalicza się do tańców standardowych, buty do tanga stanowią oddzielną kategorię. Wyróżniają się podobnie jak sam taniec, a często też jak ludzie w tym tańcu zakochani.

Stylistyka takiego obuwia nawiązuje do klasycznych butów wizytowych – są one zazwyczaj eleganckie, choć z nutką szaleństwa nadającą im zmysłowości. Klasycznym połączeniem jest tutaj czerń i czerwień. Buty taneczne do tanga poznamy także po wysokich, lakierowanych szpilkach – elementach częstych, choć nieobowiązkowych.

Milongi, czyli imprezy, na których tańczy się tango, zazwyczaj są organizowane wieczorową porą, a oświetlenie na nich jest stonowane. Kontrastujące ze sobą, żywe kolory obuwia są więc uzasadnione – pozwalają zauważyć pracę stóp w tańcu także przy słabym oświetleniu.

Choć panowie często zmieniają podczas tańca partnerki, bardzo często nawiązują kolorystycznie do strojów pań, z którymi pojawili się na imprezie. Zresztą, również fasony męskich butów są w przypadku tanga bardziej oryginalne niż inne buty taneczne.

- Praca stóp w tangu jest inna niż np. w tańcu latynoamerykańskim, dlatego często używa się butów na podeszwie ze sztywnej skóry podeszwowej – wyjaśnia Piotr Brożek.

Buty ślubno-taneczne na wesele

Obuwie ślubno-taneczne to rozwiązanie hybrydowe, łączące najlepsze cechy obuwia stricte tanecznego z obuwiem wizytowym. W zwykłym obuwiu wizytowym zazwyczaj źle się tańczy. Ale buty taneczne też mogą nie być odpowiednie na wesele. Zwykły taniec towarzyski trwa nie więcej niż kilka godzin, podczas gdy w butach ślubnych można spędzić nawet kilkanaście godzin! To wielkie wyzwanie dla stóp oraz… producentów butów.

- Wymagania co do obuwia ślubnego są zdecydowanie wyższe. Dobrze jest zastosować miękką, lecz gumowaną podeszwę, która poprawi stabilność obuwia i umożliwi wychodzenie w takich butach na zewnątrz – mówi Piotr Brożek. – Taka podeszwa dobrze sprawdzi się na gorszym parkiecie lub innych, niezbyt dobrze stępionych podłożach, takich jak płytki lub panele – dodaje.

Poza tym w obuwiu ślubno-tanecznym wykorzystuje się materiały lepiej pochłaniające pot a także elementy konstrukcyjne, które podwyższają komfort i zmniejszają zmęczenie stóp (np. miękkie, amortyzujące wyściółki i wkładki). Są to dodatki, których nie spotkamy ani w typowym obuwiu wizytowym, ani w butach tanecznych.

Wybór butów do tańca nie może być więc przypadkowy. Warto się nad nim dłużej zastanowić, by dobrać obuwie odpowiednio do rodzaju aktywności oraz miejsc, w jakich będzie używane. Buty doskonałe na turniej odbywający się na profesjonalnym parkiecie nie sprawdzą się równie dobrze podczas milongi organizowanej na deskach. Odpowiedni materiał, odpowiednia podeszwa oraz komfortowe dopasowanie do stopy, to podstawy, które należy zawsze brać pod uwagę przed zakupem butów do tańca.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również