Newsello.pl

Jak wybrać buty do tańca?

Osoby, które kochają taniec, potrzebują butów, które dobrze sprawdzą się na parkiecie. W sklepie z obuwiem tanecznym może jednak pojawić się konsternacja, bo występuje ono nie tylko w tysiącach wzorów, ale i w kilku rodzajach.
Jak wybrać buty do tańca?
Jak wybrać buty do tańca?

Buty taneczne dopasowuje się do podstawowych stylów tanecznych. Czym różnią się od „zwykłych” butów wizytowych? To co najłatwiej zauważyć, to ich odmienny wygląd, często zależny od turniejowych regulaminów. Ważniejsze są jednak kwestie praktyczne – konstrukcja buta tanecznego jest taka, aby zapewnić maksymalny komfort na parkiecie, a więc by taniec był w tych butach czystą przyjemnością.

Przy konstruowaniu butów wizytowych priorytety są zupełnie inne – tam liczy się wygoda podczas chodzenia oraz wysoka odporność, m.in. na rozmaite warunki atmosferyczne. Niestety, takie buty mogą być bardzo niewygodne podczas tańca, ale producent nie uzna takiego argumentu za wystarczający powód do uwzględnienia reklamacji – po prostu, takie obuwie nie zostało stworzone z myślą o parkiecie.

Buty do tańców latynoamerykańskich i salsy

Jeśli kobieta szuka pierwszych butów do tańca, powinna zacząć właśnie od obuwia, w którym tańczy się sambę, cza-czę, rumbę, pasodoble, jive oraz salsę. W takich butach można także ćwiczyć tańce standardowe, podczas gdy odwrotnie (tańczenie „latin” w butach standardowych) będzie to trudne.

Buty takie odkrywają palce, a zakrywają pięty. Trwalsze będzie obuwie skórzane, ale tańsze (i popularniejsze) są buty pokryte satyną. Zapina się je na podbiciu lub w kostce.

Obcas zależy od indywidualnych preferencji tancerki i może mieć od 1,5 do 3,5 cala (4-9 cm). Początkujące tancerki powinny wybierać niższe i grubsze obcasy (typu „cuban”). Nieco bardziej doświadczone mogą zdecydować się na typ „flare”, podczas gdy cieniutkie obcasy typu „slim” będą polecane jedynie zaawansowanym tancerkom, które w żadnych warunkach nie tracą stabilności.

- Generalnie buty do tańców latynoskich powinny mieć kolor cielisty, przy czym prawidłowo odcień dopasowuje się do karnacji tancerki. Jednak nie jest to już zasada obowiązująca bezwzględnie. Często tancerki decydują się na buty w kolorach dopasowanych stylem do ich kreacji – mówi Piotr Brożek z firmy obuwniczej Sensatiano.

Salsa jest mniej wymagająca i w obuwiu tanecznym zobaczymy większe spektrum kolorów, częściej też wybierane są obcasy wyższe i smuklejsze niż w tańcach „latin”. Nierzadko dla własnej wygody panie tańczą w jazzówkach lub inny prostych, sznurowanych butach dających więcej komfortu niż klasyczne buty na obcasach.

Zarówno w butach do salsy, jak i do tańców latynoamerykańskich podeszwa jest przeważnie wykonana ze skóry welurowej (tzw. łosiówki). Ułatwia ona poślizg oraz wykonywanie obrotów na dobrze stępionym parkiecie. Nie zawsze jednak łosiówka będzie najlepszym wyborem.

- Specyfika salsy powoduje, że często tańczy się ją nie na dobrym parkiecie, ale na deskach lub płytkach ceramicznych – mówi Piotr Brożek. – Na deskach welur szybciej się przetrze a na płytkach poślizg będzie zbyt duży. Dlatego bardzo często takie podeszwy podkleja się cienką warstwą gumy lub wykonuje z tego materiału całą podeszwę – dodaje.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również