Newsello.pl

Jak bezpieczniej uprawiać seks? Zobacz akcję "Połączenia CTRLowane"

Na to, a także wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w przygotowanej przez Stowarzyszenie Program Stacja aplikacji mobilnej oraz na stronie projektu Połączenia CTRLowane.
Logo akcji "Połączenia CTRLowane"
Logo akcji "Połączenia CTRLowane"

Jak pokazuje raport z badania ankietowego na temat używania substancji psychoaktywnych przez studentów, autorstwa Janusza Sierosławskiego, co trzeci student i prawie co piąta studentka pod wpływem alkoholu popełnili czyny, których potem żałowali (bójka, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, ryzykowne zachowania seksualne). Wyniki pokazują także, też że wzrost spożycia alkoholu wiąże się również z chęcią pozbycie się zahamowań wśród młodych ludzi, co może prowadzić do podejmowania zachowań potencjalnie ryzykownych.

Ze wstępnych wyników badania ESPAD 2015 („European School Survey Project on Alcohol and Drugs”) wynika, że najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży są napoje alkoholowe. Chociaż raz w ciągu całego swojego życia piło 84% uczniów z młodszej grupy (wiek: 15-16 lat) i 96% uczniów ze starszej grupy (wiek: 17-18 lat). Do najbardziej popularnych narkotyków używanych przez młodzież należą marihuana i haszysz. Do kontaktu z nimi (chociaż raz w ciągu całego życia) przyznało się 24,3% młodszych uczniów i 37,3% starszych uczniów. (źródło: Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii).

Jednym z istotnych tematów poruszanych w rozmowach z odbiorcami jest redukcja szkód zdrowotnych i społecznych związanych z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Studia to dla wielu osób okres poszukiwania nowych doświadczeń, testowania własnych granic, w związku z tym wielu studentów sięga po nie w wolnym czasie eksperymentując, lecz także często używając szkodliwie lub się uzależniając. Młodzi ludzie często nie odnoszą potencjalnego ryzyka związanego z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych bezpośrednio do siebie i nie mają wiedzy na temat uzależnień. Edukatorzy/rki rozmawiają z nimi m.in. o tym jak zadbać o bezpieczeństwo podczas imprezy, akcentując np. to, że pod wpływem alkoholu i/lub narkotyków łatwiej jest zdecydować się np. na niezabezpieczony kontakt seksualny albo stać się ofiarą przestępstwa oraz jak temu zapobiegać – komentuje Katarzyna Kałuska, koordynatorka projektu po stronie Programu Stacja.

W ramach projektu Połącznia CTRLowane istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych i anonimowych konsultacji psychologicznych w zakresie zdrowia seksualnego. Oferta skierowana jest do studentów/ek warszawskich uczelni wyższych, którzy doświadczają trudności w sferze psychoseksualnej, mają problemy w relacji z partnerem/ką lub po prostu chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zdrowia seksualnego. Szczegółowe informacje o ofercie dostępne są na stronie http://www.skaids.org/pl/gabinet-terapii

Połączenia CTRLowane to inicjatywa organizacji pozarządowych od lat zajmujących się działaniami profilaktycznymi. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Program Stacja (http://programstacja.org.pl/), a partnerem Społeczny Komitet ds. AIDS (www.skaids.org).

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również