Newsello.pl

Eros na tabletkach – Czy tabletki antykoncepcyjne muszą obniżać libido?

Czyli garść przydatnych informacji o jednej z najpopularniejszych metod antykoncepcji.
Eros na tabletkach – Czy tabletki antykoncepcyjne muszą obniżać libido?
Eros na tabletkach – Czy tabletki antykoncepcyjne muszą obniżać libido?

Powszechny dostęp do tabletek antykoncepcyjnych zrewolucjonizował seksualność kobiet, ponieważ zmniejszył ich strach przed ciążą. Jednocześnie jednym ze znanych skutków stosowania tej metody antykoncepcji jest ograniczenie lub utrata ochoty na seks. Czy zawsze musi tak być? Nie! Warto szukać szytych na miarę tabletek, które zapewnią utrzymanie libido na wysokim poziomie.

Bezpieczeństwo to większa ochota na seks
Z badań zrealizowanych pod kierunkiem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza („Seksualność kobiet. Raport 2016”) wynika, że potrzeby seksualne Polek rosną. Ponad trzy czwarte kobiet deklaruje, że chce uprawiać seks co najmniej raz w tygodniu. W 2005 roku była to tylko połowa, a w 1992 roku – jedna trzecia. Natomiast ponad połowa Polek kocha się kilka razy w tygodniu. Jedną z przyczyn zwiększonego zainteresowania kobiet seksem jest rozwój popularności różnych środków antykoncepcyjnych. Wcześniej, jeśli kobieta nie planowała ciąży, starała się nie podejmować aktywności seksualnych w okresie dni płodnych, mimo że u części pań libido w tym momencie jest najwyższe. Antykoncepcja pozwala kobietom uprawiać seks wtedy, kiedy mają na to ochotę, bez obaw o nieplanowaną ciążę. Poczucie bezpieczeństwa w tym aspekcie niewątpliwie ma pozytywny wpływ na apetyt seksualny.

Spada libido? Zmień tabletki!
Jedną z popularniejszych metod zapobiegania nieplanowanej w danym momencie ciąży jest tabletka antykoncepcyjna. W badaniu zrealizowanym przez Neurohm w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę” 82 procent kobiet zadeklarowało, że pigułka to dla nich najskuteczniejsza metoda antykoncepcji. Ale jednocześnie jedną z częstszych przyczyn rezygnacji z tabletek jest zmniejszenie się lub utrata ochoty na seks. Dlaczego tabletki mogą wpływać negatywnie na libido? Dzieje się tak, ponieważ niektóre pigułki mają działanie antyandrogenne. Poprawiają wygląd skóry i włosów, ale zmniejszają ochotę na seks. Taka sytuacja nie musi być bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania terapii hormonalnej, ale powodem do odstawienia konkretnych pigułek. W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który zaproponuje inne tabletki.

Endorfiny na straży libido
Badania wykazały, że wyjątkowe skuteczne w utrzymaniu libido na stałym poziomie są pigułki zawierające octan chlormadinonu (pochodna naturalnego progesteronu). Dzięki niemu zwiększa się wydzielanie beta endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Powoduje to, że kobieta jest bardziej rozluźniona, ma lepsze samopoczucie i… większą ochotę na seks. Tabletki zawierające octan chlormadinonu wykazują działanie antyandrogenne, ale jedynie w skórze – poziom wolnego testosteronu pozostaje w normie. Tak samo jak libido.

Tabletki antykoncepcyjne mogą także poprawiać samoocenę i nastrój kobiet – skóra jest gładsza, włosy błyszczące, piersi często powiększają się, znika ból miesiączkowy, PMS jest ograniczony. Szczęśliwa kobieta częściej ma ochotę na seks. I łatwiej osiąga orgazm, który u większości kobiet zaczyna się w głowie. Warto o tym pamiętać przy okazji zbliżającego się Światowego Dnia Orgazmu (21 grudnia) i znaleźć trochę czasu na świętowanie…

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej akcji "Antykoncepcja szyta na miarę".

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jakie metody antykoncepcji wybierają Polki?

Jakie metody antykoncepcji wybierają Polki?

Seks
wtorek, 23 maja 2017, 16:47
Jak wynika z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter, metodą antykoncepcji najchętniej stosowaną przez Polki są prezerwatywy.

Zobacz również