Jak bezpieczniej uprawiać seks? Jakie są drogi zakażenia HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową? Czym w ogóle jest HIV i jakie są jego objawy? Jak wygląda test na HIV, gdzie go wykonać, kiedy jego wynik jest wiarygodny? Jakie ryzyko niesie z sobą używanie substancji psychoaktywnych? Na te, a także wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w przygotowanej przez Stowarzyszenie Program Stacja aplikacji mobilnej oraz na stronie projektu Połączenia CTRLowane.
Obecnie Internet jest najskuteczniejszym i najdogodniejszym sposobem dotarcia do młodzieży, przede wszystkim ze względu na jego powszechną dostępność. W sieci można znaleźć bardzo wiele informacji na temat HIV/ AIDS oraz substancji psychoaktywnych, jednak nie zawsze są one rzetelne, czasem wręcz sprzeczne. Z tego powodu Program Stacja wraz ze Społecznym Komitetem ds. AIDS przygotowali ofertę, której głównym celem jest dostarczenie odbiorcom informacji zgodnych z faktycznym, aktualnym stanem wiedzy na temat tych zagadnień.
W Polsce zdiagnozowano do tej pory zakażenie HIV u 19 805 osób, odnotowano 3 309 zachorowań na AIDS i 1 322 zgony osób zakażonych (źródło: PZH na dzień 30.11.2015r.). Szacunkowe dane epidemiologiczne jasno wskazują, że skala problemu jest o wiele większa. Eksperci zgodnie twierdzą, że problem zakażenia dotyczy w rzeczywistości 36 - 45 tys. osób, spośróad których przynajmniej 50% nie wie o swoim zakażeniu (źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS). Ponadto mamy do czynienia z ciągłym wzrostem liczby zakażeń na terenie naszego kraju. Do roku 2009 odnotowywano ich 600 - 800 rocznie, podczas gdy w 2015 r. było to już ponad 1 200 nowo wykrytych zakażeń. Zdecydowaną większość stanowią zakażenia wśród ludzi młodych – 44% dotyczy osób w wieku 20-29 lat, a 36% osób między 30 a 39 rokiem życia.
Aplikacja mobilna Połączenia, przygotowana przez Stowarzyszenie Program Stacja, dostępna dla użytkowników smartfonów z systemem Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.org.programstacja.polaczenia) zawiera szereg użytecznych informacji na temat HIV i AIDS, w tym: sposobów minimalizowania ryzyka zakażenia, w jaki sposób używanie substancji psychoaktywnych może zwiększyć to ryzyko, a także gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na HIV na terenie Polski. Atrakcyjna forma oraz dostępne wewnątrz aplikacji quizy czynią z niej użyteczne narzędzie dla młodego odbiorcy.
Osoby, które chciałyby skorzystać z pełnej oferty przygotowanej przez autorów projektu powinny odwiedzić stronę internetową Połączenia CTRLowane (www.polaczenia.org.pl). Znajdą tam aktualne informacje na temat działań profilaktycznych prowadzonych podczas imprez plenerowych, w domach studenckich, a także w miejscach, gdzie młodzież spędza czas wolny. Strefa wiedzy dostępna na stronie to baza artykułów na temat bezpieczniejszych form zabawy, ryzyka związanego z używaniem poszczególnych substancji psychoaktywnych oraz ryzyka zakażenia HIV, związanego z podejmowaniem poszczególnych kontaktów seksualnych.
Klienci Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych, w których bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w kierunku HIV, bardzo często przytaczają nieprawdziwe informacje na temat HIV, które przeczytali w Internecie. Założeniem akcji jest przedstawienie młodym odbiorcom rzetelnej wiedzy na temat wirusa, ryzyka zakażenia i sposobów jego uniknięcia – podkreśla Maciej Nazarewicz, doradca PKD ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.
Warto także zwrócić uwagę na specyficzne powiązanie ryzykownych zachowań seksualnych z używaniem substancji psychoaktywnych w grupie młodych ludzi i studentów. Już samo rozpowszechnienie alkoholu i innych substancji w tej grupie, zwiększa ryzyko ich występowania (zmniejsza zdolność kontrolowania własnych zachowań).