Newsello.pl

Jak bezpieczniej uprawiać seks? Zobacz akcję "Połączenia CTRLowane"

Na to, a także wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w przygotowanej przez Stowarzyszenie Program Stacja aplikacji mobilnej oraz na stronie projektu Połączenia CTRLowane.
Logo akcji "Połączenia CTRLowane"
Logo akcji "Połączenia CTRLowane"

Jak bezpieczniej uprawiać seks? Jakie są drogi zakażenia HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową? Czym w ogóle jest HIV i jakie są jego objawy? Jak wygląda test na HIV, gdzie go wykonać, kiedy jego wynik jest wiarygodny? Jakie ryzyko niesie z sobą używanie substancji psychoaktywnych? Na te, a także wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w przygotowanej przez Stowarzyszenie Program Stacja aplikacji mobilnej oraz na stronie projektu Połączenia CTRLowane.

Obecnie Internet jest najskuteczniejszym i najdogodniejszym sposobem dotarcia do młodzieży, przede wszystkim ze względu na jego powszechną dostępność. W sieci można znaleźć bardzo wiele informacji na temat HIV/ AIDS oraz substancji psychoaktywnych, jednak nie zawsze są one rzetelne, czasem wręcz sprzeczne. Z tego powodu Program Stacja wraz ze Społecznym Komitetem ds. AIDS przygotowali ofertę, której głównym celem jest dostarczenie odbiorcom informacji zgodnych z faktycznym, aktualnym stanem wiedzy na temat tych zagadnień.

W Polsce zdiagnozowano do tej pory zakażenie HIV u 19 805 osób, odnotowano 3 309 zachorowań na AIDS i 1 322 zgony osób zakażonych (źródło: PZH na dzień 30.11.2015r.). Szacunkowe dane epidemiologiczne jasno wskazują, że skala problemu jest o wiele większa. Eksperci zgodnie twierdzą, że problem zakażenia dotyczy w rzeczywistości 36 - 45 tys. osób, spośróad których przynajmniej 50% nie wie o swoim zakażeniu (źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS). Ponadto mamy do czynienia z ciągłym wzrostem liczby zakażeń na terenie naszego kraju. Do roku 2009 odnotowywano ich 600 - 800 rocznie, podczas gdy w 2015 r. było to już ponad 1 200 nowo wykrytych zakażeń. Zdecydowaną większość stanowią zakażenia wśród ludzi młodych – 44% dotyczy osób w wieku 20-29 lat, a 36% osób między 30 a 39 rokiem życia.

Aplikacja mobilna Połączenia, przygotowana przez Stowarzyszenie Program Stacja, dostępna dla użytkowników smartfonów z systemem Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.org.programstacja.polaczenia) zawiera szereg użytecznych informacji na temat HIV i AIDS, w tym: sposobów minimalizowania ryzyka zakażenia, w jaki sposób używanie substancji psychoaktywnych może zwiększyć to ryzyko, a także gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na HIV na terenie Polski. Atrakcyjna forma oraz dostępne wewnątrz aplikacji quizy czynią z niej użyteczne narzędzie dla młodego odbiorcy.

Osoby, które chciałyby skorzystać z pełnej oferty przygotowanej przez autorów projektu powinny odwiedzić stronę internetową Połączenia CTRLowane (www.polaczenia.org.pl). Znajdą tam aktualne informacje na temat działań profilaktycznych prowadzonych podczas imprez plenerowych, w domach studenckich, a także w miejscach, gdzie młodzież spędza czas wolny. Strefa wiedzy dostępna na stronie to baza artykułów na temat bezpieczniejszych form zabawy, ryzyka związanego z używaniem poszczególnych substancji psychoaktywnych oraz ryzyka zakażenia HIV, związanego z podejmowaniem poszczególnych kontaktów seksualnych.

Klienci Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych, w których bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w kierunku HIV, bardzo często przytaczają nieprawdziwe informacje na temat HIV, które przeczytali w Internecie. Założeniem akcji jest przedstawienie młodym odbiorcom rzetelnej wiedzy na temat wirusa, ryzyka zakażenia i sposobów jego uniknięcia – podkreśla Maciej Nazarewicz, doradca PKD ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Warto także zwrócić uwagę na specyficzne powiązanie ryzykownych zachowań seksualnych z używaniem substancji psychoaktywnych w grupie młodych ludzi i studentów. Już samo rozpowszechnienie alkoholu i innych substancji w tej grupie, zwiększa ryzyko ich występowania (zmniejsza zdolność kontrolowania własnych zachowań).

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również