Ta zielona dzielnica, gdzie modernistyczna architektura spotyka się z historycznymi budynkami oraz nowymi konstrukcjami, stanie się tłem dla literackiego święta.
Kurator tegorocznej edycji, Łukasz Orbitowski, wybrał 10 książek, które zostaną odczytane w 10 różnych miejscach na terenie Szczepina. Jak co roku, fragmenty europejskiej literatury będą interpretowane przez wybitnych aktorów i aktorki. Motyw przewodni wydarzenia to „Wojny bogów”. Z przyjemnością przedstawiamy wszystkie lokalizacje, książki oraz osoby czytające na ENL 2024.
Łukasz Orbitowski powraca
W ubiegłym roku Łukasz Orbitowski brał udział w ENL jako jeden z czytających fragmenty książki „Gabinet osobliwości” Sylwii Chutnik. W tym roku, jako kurator, powraca do Wrocławia z programem inspirowanym religią i duchowością.
Jak sam mówi:
“Wybrałem książki, które różnią się tematem, nastrojem, właściwie wszystkim. Łączy je zainteresowanie odmienną religijnością, tym życiem duchowym rozwijającym się w opozycji do głównego nurtu wierzeń. Mam nadzieję, że będzie to owocna podróż. Cieszę się, że przypadła mi rola przewodnika po tym dziwnym, niebezpiecznym i pięknym świecie.”
Tematyka „Wojen bogów”
Tegoroczny motyw „Wojny bogów” skupi się na różnorodnych aspektach religijności i duchowości, od przesądów po głębokie przekonania. Wrocław, ze swoim Skwerem Wzajemnego Szacunku i bogatą wielokulturową historią, jest idealnym miejscem do eksploracji tych tematów. ENL 2024 to okazja, aby zanurzyć się w literackie światy i otworzyć się na różnorodność ludzkich wierzeń i doświadczeń.
Program wydarzenia
W ramach ENL 2024, 10 przestrzeni na Szczepinie stanie się miejscem literackich prezentacji:
1. Skwer św. o. Damiana de Veuster
Książka: „Narrenturm”, Andrzej Sapkowski (Polska), Wydawnictwo superNOWA, 2016
Opis: Pierwszy tom fantastyczno-historycznej trylogii, której akcja rozgrywa się na XV-wiecznym Śląsku ogarniętym wojną religijną z husytyzmem. Bohater powieści – uczony medyk i zielarz Reinmar z Bielawy – stale popada w kłopoty z powodu romansów. Przyłapany na jednym z nich musi uciekać, a jego wędrówka ma swój finał w tytułowej Wieży Głupców (Narrenturmie), w której nie brak barwnych postaci.
Czyta: Andrzej Mastalerz
2. DOLMED, ul. Legnicka 40 (wejście od ul. Strzegomskiej)
Książka: „Heretycy”, Leonardo Padura (Kuba), tłum. Dorota i Adam Elbanowscy, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2022
Opis: Detektyw Mario Conde poszukuje zaginionego obrazu Rembrandta należącego do pochodzącej z Krakowa żydowskiej rodziny Kamińskich. W czasie dochodzenia bohater poznaje historię okrzykniętego mianem heretyka ucznia malarza oraz spotyka współczesnych buntowników należących do kontrkultury emo. Tak kreśli się opowieść o ludziach z różnych epok, którzy buntują się przeciwko zastanej rzeczywistości, zaś ich marzenia i pragnienia zostają uznane za herezję.
Czyta: Artur Barciś
3. Kościół pw. Chrystusa Króla – sala teatralna, ul. Młodych Techników 17
Książka: „Księgi Jakubowe”, Olga Tokarczuk (Polska), Wydawnictwo Literackie, 2014
Opis: Na Podolu pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca, zgromadzi już niebawem wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów. Człowiek znikąd, który zmieni los wielu tysięcy ludzi. Wywołany zaś przezeń ferment może odmienić bieg historii i zmienić kształt tej części świata.
Czyta: Janusz Zadura
4. Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, ul. Braniborska 59 (wejście od ul. Braniborskiej)
Książka: „Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”, Mona Chollet (Szwajcaria), przekł. Sławomir Królak, Wydawnictwo Karakter, 2019
Opis: Fascynujący, erudycyjny esej poświęcony figurze czarownicy będącej zazwyczaj narzędziem wykluczenia kobiet, ale niekiedy też ich orężem w walce z patriarchatem. Wnikliwa analiza mechanizmów wykluczania tych, które nie chciały wpisać się w tradycyjne modele społeczne. A wszystko to w oparciu o przykłady z historii, literatury, filmu, popkultury, polityki oraz życia codziennego w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Czyta: Maria Peszek
5. Szkoła Podstawowa nr 46 im. Polskich Olimpijczyków, ul. Ścinawska 21
Książka: „Agáta”, Denisa Fulmeková (Słowacja), tłum. Olga Stawińska, Książkowe Klimaty, 2022
Opis: Oszczędna w środkach powieść, to smutna i przerażająca historia ubogiej zielarki skazanej na śmierć „za czary”. Opowieść ze słowiańskiego podwórka, z czasów, gdy kobiety przygotowujące zdrowotne nalewki i napary, lub po prostu kobiety niezamężne były surowo dyscyplinowane i okrutnie karane. Rozgrywająca się w XVII wieku akcja przypomina wciąż aktualne kwestie lęku przed kobietami – ich siłą, wiedzą i samodzielnością.
Czyta: Helena Sujecka
6. Silver Forum, ul. Strzegomska 2-4 (wejście: róg ulic Smoleckiej i Strzegomskiej)
Książka: „Kobiety z Vardø”, Kiran Millwood Hargrave (Wielka Brytania), przekł. Jędrzej Polak, Znak Literanova, 2020
Opis: Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o mieszkankach maleńkiej wyspy na północy Norwegii, z których 91 osób spalonych na stosie za czary i obcowanie z szatanem. Historia o urządzonym przez mężczyzn polowaniu na kobiety, których największym i najczęściej jedynym przewinieniem było posiadanie własnego zdania i silnego charakteru.
Czyta: Karolina Czarnecka
7. Quorum Office Park – patio bud. D, ul. gen. W. Sikorskiego 26
Książka: „Po Safonie”, Selby Wynn Schwartz (Stany Zjednoczone), przekł. Kaja Gucio, Wydawnictwo Czarne, 2024
Opis: Oni mówili: safistki, inwertytki, trybady, amazonki, magiery, kryminalistki, istoty prymitywne ulegające histerii. One odpowiadały: gatunek kobiecy, osoby, o których myśli się w innym porządku. To właśnie queerowe intelektualistki przełomu XIX i XX wieku tworzą zbiorowego narratora Po Safonie.
Czyta: Marta Ścisłowicz
8. Agencja Mienia Wojskowego (hala), ul. Poznańska 58
Książka: „Wojna biedaków”, Éric Vuillard (Francja), przekł. Katarzyna Marczewska, Wydawnictwo Literackie, 2023
Opis: Niepokojąca, uniwersalna opowieść o radykalizacji i narastającym gniewie ludu, której akcja rozgrywa się w czasach największej antyfeudalnej wojny chłopskiej w Niemczech. Jednym z jej najważniejszych dowódców i ideologów był ewangelicki teolog Tomasz Münzer, którego postulaty rezonują na kartach powieści z poglądami innych, dawnych i współczesnych, ruchów reformatorskich.
Czyta: Cezary Studniak
9. Agencja Mienia Wojskowego (plener), ul. Poznańska 58
Książka: „Golem”, Gustav Meyrink (Austria), Wolne Lektury / Fundacja Nowoczesna Polska. Tekst opracowany na podstawie: Gustav Meyrink, „Golem”, tłum. Antoni Lange, skł. gł. F. Hoesick, Warszawa 1919
Opis: Athaniasus Pernat zaczyna tracić poczucie tożsamości za sprawą lektury księgi Ibbur, którą otrzymuje od nieznajomego. Ezoteryczna powieść oparta na symbolice kabały, tarota i żydowskiej legendy o golemie – glinianej istocie ulepionej na kształt człowieka, którą można ożywić. Golem to utwór egzystencjalistyczny, mroczny i pełen mistycyzmu, niewątpliwie należący do klasyki literatury grozy.
Czyta: Dawid Dziarkowski
10. Biurowiec INFINITY, ul. Legnicka 16
Książka: „Sydonia. Słowo się rzekło”, Elżbieta Cherezińska (Polska), Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2023
Opis: Procesem Sydonii von Bork żyło całe Księstwo Pomorskie. Oskarżona o czary należała bowiem do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Po trwającym niemal rok procesie Sydonia została stracona. Wkrótce nad panującym rodem Gryfitów zawisło widmo śmierci. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.
Czyta: Ewa Skibińska
Harmonogram czytań
Czytania odbędą się we wszystkich miejscach o tych samych porach:
18:00 | 18:30 | 19:00 | 19:30 | 20:00 | 20:30 | 21:00 | 21:30 | 22:00 | 22:30
Wstęp wolny.
ip
Fot: Krzysztof Zatycki