Newsello.pl

Literacka Odyseja. Wojny Bogów na Europejskiej Nocy Literatury 2024

Znamy już pierwszych artystów, którzy będą interpretować literaturę podczas tego literackiego święta.
Europejska Noc Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl
Europejska Noc Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl

Już 24 sierpnia 2024 na wrocławskim Szczepinie odbędzie się wydarzenie pod nazwą „WOJNY BOGÓW”. W dziesięciu różnych miejscach na osiedlu będą czytane fragmenty książek, które zostały wybrane przez kuratora Europejskiej Nocy Literatury 2024, Łukasza Orbitowskiego. Znamy już pierwszych artystów, którzy będą interpretować literaturę podczas tego literackiego święta.

W gronie interpretatorów znajdzie się Artur Barciś – znany aktor, od 1984 roku związany z Teatrem Ateneum w Warszawie. Popularność zdobył w latach 90. dzięki roli Tadeusza Norka w serialu „Miodowe lata”. Barciś to wszechstronny artysta, świetnie radzący sobie zarówno w komediach, jak i dramatach, na scenie teatralnej i przed kamerą. Jego kariera rozpoczęła się od debiutu w filmie „Do krwi ostatniej” Jerzego Hoffmana (1978).

Kolejną artystką, która wystąpi podczas Europejskiej Nocy Literatury, będzie Helena Sujecka. Aktorka, która zadebiutowała na ENL w 2021 roku, czytając „O tym się nie mówi” Emilie Pine podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Sujecka jest znana wrocławskiej publiczności ze scen teatrów Capitol i Ad Spectatores. Pojawiła się również w serialach „Znaki” oraz „Kobieta z…”. Miłośnicy muzyki mogą ją pamiętać z teledysku Kazika do utworu „Yuma”. Sujecka jest absolwentką wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, która w tym roku również będzie jednym z miejsc Europejskiej Nocy Literatury.

Literackie czytania odbędą się w różnych ciekawych miejscach na Szczepinie, takich jak:
→ kompleks Agencji Mienia Wojskowego przy ulicy Poznańskiej, gdzie większość budynków jest wpisana do ewidencji zabytków,
→ skwer im. św. o. Damiana de Veustera, będący centrum życia osiedla i miejscem licznych wydarzeń kulturalnych,
→ Silver Forum – nowoczesny biurowiec nieopodal placu Strzegomskiego, który przyciąga uwagę swoją szklaną fasadą.

Program Europejskiej Nocy Literatury 2024, zatytułowany „WOJNY BOGÓW”, będzie opierał się na literaturze związanej z różnymi formami duchowości i wierzeń. Kurator Łukasz Orbitowski wybrał książki, które różnią się tematycznie i nastrojowo, ale łączy je zainteresowanie religijnością rozwijającą się poza głównym nurtem. W programie znajdą się m.in. „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Kobiety z Vardø” Kiran Millwood Hargrave, „Golem” Gustava Meyrinka oraz „Wojna biedaków” Érica Vuillarda.

ip
Fot: Krzysztof Zatycki

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również