Newsello.pl

"Zaćma" Ryszarda Bugajskiego premierowo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto

"Zaćma" będzie kolejnym polskim filmem ze światową premierą na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto! Przejmująca historia Julii Brystygierowej - "Krwawej Luny", z udziałem Marii Mamony i Janusza Gajosa, w kinach od 14 października.
Zaćma, Foto: Jacek Drygała
Zaćma, Foto: Jacek Drygała

Kolejny wielki sukces polskiego kina! "Zaćma" - najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, twórcy wielokrotnie nagradzanych produkcji: "Przesłuchanie" i "Układ zamknięty" - znalazł się w programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Pokaz filmu, w ramach prestiżowej sekcji "World Contemporary Cinema" ("Światowe Kino Współczesne"), będzie światową premierą obrazu. Do polskich kin "Zaćma" wejdzie 14 października.

"Zaćma" opowiada o prawdziwej postaci Julii Brystygierowej, znanej jako "Krwawa Luna" - sadystycznej funkcjonariuszce UB, jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. Obok Marii Mamony ("Układ zamknięty"), która zagrała główną rolę, w filmie zobaczymy, m.in.: Janusza Gajosa - zdobywcę nagrody dla Najlepszego Aktora na 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni, Małgorzatę Zajączkowską, Olgę Bołądź, Piotra Głowackiego i Marka Kalitę.

Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana "Krwawą Luną", to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).


Foto: Jacek Drygała

- Moim celem jest, by zewnętrzne wydarzenia stały się drugorzędne wobec tego, co dzieje się w psychice mojej bohaterki przeżywającej psychiczny kryzys. Stanęła ona na moralnym rozdrożu. Jeżeli chce odkupienia, musi potępić całe swe dotychczasowe życie, przyjąć zupełnie inną hierarchię wartości. Wspomnienia z przeszłości - prawdziwe i zmyślone - współczesne projekcje marzeń, przeplatają się ze sobą, nakładają na realne zdarzenia. Chodzi o to, by widz miał wrażenie, że "siedzi w głowie" bohaterki, by w jak największym stopniu mógł utożsamić się z nią, zrozumieć jej dramat, jej motywacje. - Ryszard Bugajski, reżyser.

Festiwal w Toronto, gdzie odbędzie się światowa premiera "Zaćmy", uznawany jest za jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie - zaraz obok Cannes, Locarno, Wenecji i Berlina. To tu - według Hollywood - mają "rodzić się" przyszłe Oscary. Impreza różni się od pozostałych tym, że ma charakter przeglądu, a nie konkursu. Tak jest od pierwszej edycji, która odbyła się w 1976 roku. W trakcie festiwalu nie obraduje jury, jednak pokazywane produkcje mają szanse zdobyć nagrodę publiczności, nagrodę akredytowanych dziennikarzy lub stowarzyszenia krytyków międzynarodowych FIPRESCI. Właśnie tę ostatnią w 2013 roku otrzymała "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Tegoroczna edycja TIFF odbędzie się w dniach 8-18 września.

ZAĆMA w kinach od 14 października 2016

Gatunek: dramat
Produkcja: Polska 2015
Reżyseria: Ryszard Bugajski ("Układ zamknięty", "Generał Nil", "Przesłuchanie")

Obsada: Maria Mamona ("Ziarno prawdy", "Układ zamknięty", "33 sceny z życia", "Lęk wysokości", "Generał Nil", "Pan Tadeusz", "Akcja pod Arsenałem"), Janusz Gajos ("Body/Ciało", "Układ zamknięty", "PitBull", "Zemsta", "Psy"), Małgorzata Zajączkowska ("Jesteś Bogiem", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Żółty szalik", "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Strzały na Broadwayu"), Marek Kalita ("Czerwony pająk", "Chce się żyć", "Drogówka", "Wszystko co kocham", "Prymas - Trzy lata z tysiąca"), Olga Bołądź ("Służby specjalne", "Czas honoru", "Czas honoru - Powstanie", "Nad życie", "Dzieci Ireny Sendlerowej"), Piotr Głowacki ("Anatomia zła", "Bogowie", "Karbala", "80 milionów", "Ziarno prawdy", "11 minut", "Czerwony pająk", "Drogówka", "1920 Bitwa Warszawska", "W ciemności", "Dom zły"), Sławomir Orzechowski ("Historia Roja", "Panie Dulskie", "Komornik", "Dom zły", "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", "Kret", "Cześć, Tereska"), Kazimierz Kaczor ("Układ zamknięty", "Popiełuszko. Wolność jest w nas"), Bartosz Porczyk ("Facet (nie)potrzebny od zaraz", "Miasto 44", "Sala samobójców")

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również