Newsello.pl

W świetle Instytutu Grotowskiego: Próba prasowa spektaklu "Ku Światłu" [FOTO]

W niepowtarzalnej atmosferze Instytut Grotowskiego, 5 marca 2024 roku, odbyła się próba prasowa do spektaklu "Ku światłu (Alla luce)". To niezwykła opowieść, która zamienia uniwersalną metaforę życia w konkretny, sceniczny koncept.
Ku światłu Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl
Ku światłu Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl

Zobacz zdjęcia z próby prasowej>>

Spektakl to wynik długotrwałych poszukiwań formy i bliskiej współpracy reżysera Roberta Bacciego z dramaturgiem Michelem Santeramo. Artystyczny duet, w swej prostocie, stawia fundamentalne pytania o naturę gry, pojmowania widzenia i wprowadza widza w wieloznaczny świat pojęć.

Gra sceniczna jako refleksyjne wyzwanie

Zarys gry scenicznej, oparty na regułach gry karcianej i manipulacji ludzkimi emocjami, zdaje się być pozornie prosty. Czworo ślepców, pragnących odzyskać wzrok, musi udowodnić, że opanowali kontrolę nad swoimi emocjami. Enigmatyczny Krupier, jako demiurg scenicznego światła, czujnym okiem nadzoruje przebieg gry, rzucając uczestnikom karty emocjonalnych prób. Pytanie o nagrodę za odzyskanie wzroku stawia kluczowe pytania: czy to błogosławieństwo, czy może ślepota jest drogą do większej wolności, umożliwiając skoncentrowaną obserwację?

Światło, wolność, czy iluzja?

"Ku światłu" w ascetycznej formie nie oferuje jednoznacznych odpowiedzi, lecz raczej komplikuje porządki dyskursywne, inspirując widza do refleksji nad własnymi przekonaniami. Czy upragnione światło to naprawdę równoznaczne ze stanem duchowego oświecenia? Czy życie jest grą, a zasady zmieniają się w zależności od naszych wyborów i doświadczeń? Te pytania pozostają otwarte, pozostawiając odpowiedzi w gestii indywidualnej interpretacji każdego widza.

Polska prapremiera i dalsze wystawienia

Polska prapremiera, pod reżyserskim okiem Roberta Bacciego, to efekt koprodukcji Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Premiera zaplanowana jest na 1 marca 2024 w Katowicach, a następnie 8 marca 2024 we Wrocławiu. To nie pierwsze spotkanie "Ku światłu" z przestrzenią Instytutu Grotowskiego. Wcześniej, w 2015 roku, spektakl gościł w Sali Teatru Laboratorium w wykonaniu Teatru Era, jednak prezentowany był we włoskiej wersji językowej. Tłumaczka Anna Górka przygotowała polskie tłumaczenie, które teraz pozwoli polskiej publiczności zanurzyć się w tej fascynującej grze życia.

"Ku światłu": Intelektualna podróż przez istotę życia

"Ku światłu" to nie tylko teatralna produkcja, to także intelektualna podróż skłaniająca do refleksji nad naturą ludzkiego istnienia. Przemysłany dialog między formą a treścią sprawia, że każdy widz znajdzie w tej grze coś, co zatrzyma go na chwilę, skłaniając do zadania sobie pytań o istotę życia, widzenia i wolności.

ip
Fot: Krzysztof Zatycki

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również