Newsello.pl

Słuchowisko Powroty

W styczniu 1945 roku do stolicy wkroczyły jednostki Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego, wojska niemieckie wycofały się. Dla Warszawy skończyła się wojna.
Archiwum Historii Mówionej
Archiwum Historii Mówionej

W 71. rocznicę tych wydarzeń zaprezentowane zostanie słuchowisko oparte na relacjach z książki Powroty. Warszawa 1945–46 z serii „Z Archiwum Historii Mówionej”, w którym usłyszymy przejmujące historie ludzi powracających do Warszawy w 1945 roku.

Z ich opowieści wyłania się wstrząsający obraz zniszczonego wojną, okaleczonego miasta – wszędzie ruiny, wypalone i wyszabrowane domy, zniszczone mosty, zburzone zabytki, pozostałości po powstańczych barykadach, groby na ulicach i w podwórzach. Warszawiacy opisują ciężkie życie w ruinach, w cudem ocalałych domach, codzienną walkę o przetrwanie, poszukiwanie bliskich oraz jedzenia, dachu nad głową i pracy. Miasto było niebezpieczne, krążyły po nim grupy rabusiów. Obowiązywała godzina milicyjna, a do końca wojny zaciemnienie. Wiele ulic i domów było zaminowanych. Polskie i sowieckie jednostki saperskie krok po kroku oczyszczały kolejne kwartały miasta. Pod gruzami i śniegiem leżały tysiące ciał. Wiosną, w obawie przed wybuchem epidemii, rozpoczęto masowe ekshumacje...

SŁUCHOWISKO POWROTY
na podstawie Powroty. Warszawa 1945–46
„Archiwum Historii Mówionej”
Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA

17 stycznia (niedz.) 2016 o godz. 17.10, Program I Polskiego Radia

Występują: Julia Kijowska (Zofia), Anna Gorajska (Anna), Julia Trembecka (Janina), Marcin Przybylski (Władysław), Wiktor Loga-Skarczewski (Jerzy), Tomasz Olejnik (Tadeusz), Marian Opania (narrator). Realizacja akustyczna Maciej Kubera, muzyka Ignacy Zalewski, adaptacja i reżyseria Katarzyna Michałkiewicz.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również