W 71. rocznicę tych wydarzeń zaprezentowane zostanie słuchowisko oparte na relacjach z książki Powroty. Warszawa 1945–46 z serii „Z Archiwum Historii Mówionej”, w którym usłyszymy przejmujące historie ludzi powracających do Warszawy w 1945 roku.
Z ich opowieści wyłania się wstrząsający obraz zniszczonego wojną, okaleczonego miasta – wszędzie ruiny, wypalone i wyszabrowane domy, zniszczone mosty, zburzone zabytki, pozostałości po powstańczych barykadach, groby na ulicach i w podwórzach. Warszawiacy opisują ciężkie życie w ruinach, w cudem ocalałych domach, codzienną walkę o przetrwanie, poszukiwanie bliskich oraz jedzenia, dachu nad głową i pracy. Miasto było niebezpieczne, krążyły po nim grupy rabusiów. Obowiązywała godzina milicyjna, a do końca wojny zaciemnienie. Wiele ulic i domów było zaminowanych. Polskie i sowieckie jednostki saperskie krok po kroku oczyszczały kolejne kwartały miasta. Pod gruzami i śniegiem leżały tysiące ciał. Wiosną, w obawie przed wybuchem epidemii, rozpoczęto masowe ekshumacje...
SŁUCHOWISKO POWROTY
na podstawie Powroty. Warszawa 1945–46
„Archiwum Historii Mówionej”
Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA
17 stycznia (niedz.) 2016 o godz. 17.10, Program I Polskiego Radia
Występują: Julia Kijowska (Zofia), Anna Gorajska (Anna), Julia Trembecka (Janina), Marcin Przybylski (Władysław), Wiktor Loga-Skarczewski (Jerzy), Tomasz Olejnik (Tadeusz), Marian Opania (narrator). Realizacja akustyczna Maciej Kubera, muzyka Ignacy Zalewski, adaptacja i reżyseria Katarzyna Michałkiewicz.