Program obejmuje 70 godzin akademickich, uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Na zajęcia może zapisać się każdy, niezależnie od wieku czy wykształcenia! Studenci Uniwersytetu Warszawskiego po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
O Żydowskim Uniwersytecie Otwartym:
Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury, sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zagranicy, a grono współpracujących wykładowców jest regularnie poszerzane. Każdy semestr obejmuje inną tematykę, np. literaturę, teatr, muzykę, sztukę, judaizm itd. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia! Wykłady odbywają się w środy w godzinach 17.30-20.30 w Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 i prowadzone są przez wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy.
Temat przewodni semestru zimowego 2017/2018: Nacjonalizmy
Opis semestru: Myśląc o historii żydowskiej nacjonalizm identyfikuje się zwykle z syjonizmem. W czasie zajęć, wspólnie z zaproszonymi wykładowcami, prześledzimy narodziny i rozwój idei syjonistycznej i ruchu syjonistycznego w jego zróżnicowaniu, ale zajmować się będziemy również nacjonalizmami diaspory, w tym jidyszyzmem, tak w kontekście historyczno-politycznym, jak kulturowo-tożsamościowym. Będziemy badać żydowskie imaginarium narodowe oraz warunkowane przez nie praktyki społeczne, polityczne, literackie i artystyczne, a także zadamy pytania o to, jaki na nie wpływ miało imaginarium polskie.
Zajęcia poprowadzą m.in.: dr Joanna Ostrowska, dr hab. Joanna Nalewajko-Kulikov, Karol Becker, dr Renata Piątkowska, Dr Grzegorz Krzywiec, Prof. dr hab. Eugenia Prokop-Janiec. Dodatkowo, jako nowość, seminarium towarzyszące z zagranicznymi wykładowcami we współpracy między innymi z Kulturą Liberalną.
Jak się zapisać?
Żeby zapisać się na zajęcia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go drogą elektroniczną. Opłata semestralna zwykła wynosi 150 zł, a opłata semestralna dla studentów, seniorów i słuchaczy UTW: 100 zł. Szczegóły i zapisy pod numerem tel. 22 40 991 00. Koordynatorką projektu jest Martyna Steckiewicz.
Wykładowcy o ŻUO:
- „Inicjatorom tego przedsięwzięcia udało się pozyskać do współpracy wykładowców z całego kraju, dzięki czemu studenci otrzymują szeroką panoramę kierunków rozwoju studiów żydowskich w Polsce”. Joanna Lisek (Uniwersytet Wrocławski)
- „Bardzo dobrze, że ŻUO istnieje, i że mieści się akurat w Warszawie, gdzie wychodząc z wykładu spaceruje się ulicami, na których kultura żydowska niegdyś kwitła. Dzięki temu zajęcia nie są abstrakcją, a słuchacze patrzą inaczej na swoje miasto”. Natalia Krynicka (Sorbona)
- „ŻUO jest potrzebnym i niezbywalnym przedsięwzięciem w nastawionym na coraz to nowe wyzwania w systemie edukacyjnym”. Monika Szabłowska-Zaremba (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
- „Podoba mi się formuła: Nauczanie nie tylko studentów, ale także zainteresowanych ze starszych pokoleń. Jest to formuła wymagająca dla wykładowców, ale może być bardzo owocna”. Jan Doktór (Żydowski Instytut Historyczny)
Studenci o ZUO:
- „Bardzo ciekawe zajęcia, prowadzone na poziomie akademickim”
- "Przyjazna atmosfera, można się wiele dowiedzieć.”
- „Najlepsi wykładowcy, najnowsze badania, historia idei w pigułce.”
- „Ciekawa tematyka przekazana w zrozumiały sposób.”
"Cisza nocna": nowy horror Bartosza M. Kowalskiego w domu opieki [WIDEO]
„Cisza nocna”: nowy horror Bartosza M. Kowalskiego – teraz na festiwalu w Gdyni, a już 31 października w kinach!