Newsello.pl

Semestr zimowy Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Start 4 października – do 30 września trwają zapisy!

4 października rusza nowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Temat przewodni semestru zimowego 2017/18 to „Nacjonalizmy”.
Nacjonalizmy – temat semestru zimowego Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego.  Start 4 października – do 30 września trwają zapisy!
Nacjonalizmy – temat semestru zimowego Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Start 4 października – do 30 września trwają zapisy!

Program obejmuje 70 godzin akademickich, uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Na zajęcia może zapisać się każdy, niezależnie od wieku czy wykształcenia! Studenci Uniwersytetu Warszawskiego po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego.  

O Żydowskim Uniwersytecie Otwartym:

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury, sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zagranicy, a grono współpracujących wykładowców jest regularnie poszerzane. Każdy semestr obejmuje inną tematykę, np. literaturę, teatr, muzykę, sztukę, judaizm itd. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia! Wykłady odbywają się w  środy w godzinach 17.30-20.30 w Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 i prowadzone są przez wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy. 

Temat przewodni semestru zimowego 2017/2018: Nacjonalizmy

Opis semestru: Myśląc o  historii żydowskiej nacjonalizm identyfikuje się zwykle z syjonizmem. W czasie zajęć, wspólnie z zaproszonymi wykładowcami, prześledzimy narodziny i rozwój idei syjonistycznej i ruchu syjonistycznego w jego zróżnicowaniu, ale zajmować się będziemy również nacjonalizmami diaspory, w tym jidyszyzmem, tak w kontekście historyczno-politycznym, jak kulturowo-tożsamościowym. Będziemy badać żydowskie imaginarium narodowe oraz warunkowane przez nie praktyki społeczne, polityczne, literackie i artystyczne, a także zadamy pytania o to, jaki na nie wpływ miało imaginarium polskie.

Zajęcia poprowadzą m.in.: dr Joanna Ostrowska, dr hab. Joanna Nalewajko-Kulikov, Karol Becker, dr Renata Piątkowska, Dr Grzegorz Krzywiec, Prof. dr hab. Eugenia Prokop-Janiec. Dodatkowo, jako nowość, seminarium towarzyszące z zagranicznymi wykładowcami we współpracy między innymi z Kulturą Liberalną.

Jak się zapisać?

Żeby zapisać się na zajęcia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go drogą elektroniczną. Opłata semestralna zwykła wynosi 150 zł, a opłata semestralna dla studentów, seniorów i słuchaczy UTW: 100 zł. Szczegóły i zapisy pod numerem tel. 22 40 991 00. Koordynatorką projektu jest Martyna Steckiewicz. 

Wykładowcy o ŻUO:

- „Inicjatorom tego przedsięwzięcia udało się pozyskać do współpracy wykładowców z całego kraju, dzięki czemu studenci otrzymują szeroką panoramę kierunków rozwoju studiów żydowskich w Polsce”. Joanna Lisek (Uniwersytet Wrocławski)
-  „Bardzo dobrze, że ŻUO istnieje, i że mieści się akurat w Warszawie, gdzie wychodząc z wykładu spaceruje się ulicami, na których kultura żydowska niegdyś kwitła. Dzięki temu zajęcia nie są abstrakcją, a słuchacze patrzą inaczej na swoje miasto”. Natalia Krynicka (Sorbona)
- „ŻUO jest potrzebnym i niezbywalnym przedsięwzięciem w nastawionym na coraz to nowe wyzwania w systemie edukacyjnym”. Monika Szabłowska-Zaremba (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
- „Podoba mi się formuła: Nauczanie nie tylko studentów, ale także zainteresowanych ze starszych pokoleń. Jest to formuła wymagająca dla wykładowców, ale może być bardzo owocna”. Jan Doktór (Żydowski Instytut Historyczny)

Studenci o ZUO:

- „Bardzo ciekawe zajęcia, prowadzone na poziomie akademickim”
- "Przyjazna atmosfera, można się wiele dowiedzieć.”
- „Najlepsi wykładowcy, najnowsze badania, historia idei w pigułce.”
- „Ciekawa tematyka przekazana w zrozumiały sposób.”

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również