Newsello.pl

Roman Polański z nagrodą za Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia!

Konkurencja była spora, zwłaszcza, że w ostatnim czasie polskie kino zyskuje na sile! Ostatecznie wygrał jednak światowy hit, dla którego nie jest to pierwsza nagroda.
Roman Polański z nagrodą za Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia! [fot. Marcin Runowski]
Roman Polański z nagrodą za Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia! [fot. Marcin Runowski]

Miano Najlepszego Polskiego Filmu Dwudziestolecia zyskał film „Pianista” z 2002 roku. Nagroda została przyznana w plebiscycie na organizowanym przez Fundację Legalna Kultura z okazji jubileuszu 20-lecia Polskich Nagród Filmowych Orły, a statuetka została wręczona reżyserowi – Romanowi Polańskiemu.

Dziękuję za to wspaniałe przyjęcie. I za tę wspaniałą nagrodę. Ten film jest moim talizmanem. Mimo że otrzymał Złotą Palmę i Oscara, ta nagroda ma dla mnie szczególną wartość, bo jest to nagroda publiczności. – powiedział Roman Polański, odbierając statuetkę.

Wybitny reżyser odebrał statuetkę w trakcie uroczystej Ceremonii Orłów, która odbyła się 26 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. Fundacja Legalna Kultura na początku lutego ogłosiła internetowy Plebiscyt na Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia. Zwycięzcę wybrano spośród produkcji, które zdobyły Orły za Najlepszy Film w latach 1999-2017.

Obok „Pianisty” najwięcej głosów w Plebiscycie Legalnej Kultury zdobyły filmy „Bogowie” (2014) w reżyserii Łukasza Palkowskiego i „Wesele” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Większość produkcji biorących udział w konkursie Fundacji można obejrzeć w legalnych źródłach. Linki do filmów znajdują się na stronie internetowej Plebiscytu "Orły".

W obliczu takich wydarzeń, nie sposób nie zacząć ekscytować się wieściami o kolejnym dziele wybitnego reżysera, czyli o filmie "Prawdziwa Historia".

O filmie "Pianista"

Ekranizacja wspomnień Władysława Szpilmana została zrealizowana przez Polańskiego w 2001 roku (premiera filmu w 2002 roku). „Pianista” to przejmujący obraz zmagań polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia, który w trakcie wojny walczy o przetrwanie i ukrywa się samotnie w ruinach okupowanej Warszawy. Do tej pory filmowa historia Szpilmana została nagrodzona m.in. ośmioma Orłami, trzema Oscarami i Złotą Palmą w Cannes.

Roman Polański dla Legalnej Kultury – wideo

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również