Temperatury wahają się tu od +40 do –40 stopni Celsjusza. W Europie spotkać można niewystępujące nigdzie indziej gatunki, jak chociażby jedynego na świecie pająka, który żyje pod wodą. W trzyczęściowej serii „Dzika przyroda Europy“, Nat Geo Wild pokaże naturę i mozaikę gatunków żyjących na Starym Kontynencie. Kamery odwiedzą najbardziej odległe i zadziwiające zakątki Europy, w tym także polską część Karpat. „Dzika przyroda Europy” - premiera w niedzielę, 8 maja, godz. 18:00.
Program dokumentalny „Dzika przyroda Europy“ odkryje przed widzami tajemnice ukryte w rozległych lasach pokrywających ponad jedną trzecią powierzchni Starego Kontynentu. Poznamy też zwyczaje zwierząt żyjących na obszarach, w których do dzisiaj panuje klimat zbliżony do epoki lodowcowej. Zajrzymy do naszych Karpat, które od tysięcy lat są ostoją dla różnorodnej fauny i flory. Pokryte prastarymi lasami tereny południowej Polski tworzą dom dla połowy europejskiej populacji wilków i niedźwiedzi oraz powracającego na te tereny żubra – największego ssaka na Starym Kontynencie.
Zobaczymy również wszelkiej maści zwierzęta, od ogromnych piżmowołów arktycznych, przez żaby śmieszki, aż po niedźwiedzie polarne. Odwiedzimy bezbrzeżne równiny norweskiej tundry i wiecznie zielone tereny skandynawskiej tajgi. Nie zabraknie też miejsc o cieplejszym klimacie, jak gorące południe Europy, zamieszkałe m.in. przez żółwie zielone, które od miliona lat składają jaja na plażach Cypru.
Opisy odcinków:
ODCINEK 1: „Dzika przyroda Europy: Życie w minusowych temperaturach”. Premiera w niedzielę, 8 maja, o godz. 18:00.
Europa skrywa ogromne obszary pokryte śniegiem i lodem: od mroźnych górskich szczytów po zlodowaciałe morza. W tych niesprzyjających, często ekstremalnych warunkach, żyje wiele gatunków zwierząt, dla których każdy dzień jest walką o przetrwanie. Pierwszy odcinek serii odkryje przed widzami sekrety norweskiej tundry. Ten zamieszkiwany niegdyś przez mamuty i tygrysy szablozębne teren, stał się dziś domem dla majestatycznego piżmowoła arktycznego. Odwiedzimy również szkockie góry Cairngorms, gdzie orły z myśliwską precyzją polują na górskie zające. Przyjrzymy się też bliżej koziorożcom alpejskim, których karkołomne wyczyny na stromych ścianach Alp mogą przyprawić o zawrót głowy. Zajrzymy także do podbiegunowej tajgi i poznamy bliżej zwyczaje niedźwiedzi polarnych.
ODCINEK 2: „Dzika przyroda Europy: Zielone serce Europy”. Premiera w niedzielę, 15 maja, o godz. 18:00.
Europejskie lasy tworzą najbardziej kompleksowe i tętniące życiem siedliska roślin i zwierząt. Na zielonej mapie Starego Kontynentu ważne miejsce zajmuje Polska. Ekipa Nat Geo Wild odwiedzi porośnięte pięknymi lasami Karpaty. Wśród prastarych buków, dębów i sosen żyje ogromna populacja wilków i niedźwiedzi, a ostatnimi czasy w te strony zaczynają powracać dawno niewidziane tu żubry. Z południa Polski przeniesiemy się do słonecznej Hiszpanii, gdzie podziwiać będziemy dęby korkowe i ostrolistne. W tych pachnących lasach schronienie znalazły króliki i polujące na nie rysie iberyjskie – najrzadszy gatunek z rodziny kotowatych. Następny przystanek to fińska tajga. Sosnowy, wiecznie zielony las wyrasta tuż pod kołem podbiegunowym, a zamieszkują go głównie wilki, niedźwiedzie brunatne oraz osiągające ponad 2 metry wysokości łosie.
ODCINEK 3: „Dzika przyroda Europy: Życiodajna woda”. Premiera w niedzielę, 22 maja, o godz. 18:00.
Opływające nasz kontynent oceany, morza oraz pokrywające go rozliczne rzeki są domem dla niewyobrażalnej liczby gatunków fauny. Im poświęcony będzie ostatni odcinek serii. Arktyczna rzeka Reisa w Norwegii jest ważnym miejscem dla łososia atlantyckiego, który w jej zimnych wodach oddaje się prokreacji. Wschodnia część Karpat ciągnąca się przez Polskę, Słowację i Ukrainę skrywa rzeki, które są domem dla bobrów, szczurów wodnych i dziwacznych, podobnych do ryb stworzeń zwanych minogami. Zobaczymy również jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Europie – rezerwat biosfery Delty Dunaju, zamieszkiwany przez 300 gatunków ptaków i 3500 - innych zwierząt. Widzowie zobaczą też należące do Portugalii wyspy wulkaniczne Azory, u których wybrzeży można spotkać delfiny i kaszaloty spermacetowe.
„Dzika przyroda Europy” - premiera w niedzielę, 8 maja, godz. 18:00.
"Cisza nocna": nowy horror Bartosza M. Kowalskiego w domu opieki [WIDEO]
„Cisza nocna”: nowy horror Bartosza M. Kowalskiego – teraz na festiwalu w Gdyni, a już 31 października w kinach!