Newsello.pl

National Geographic przedstawia pierwszy serial fabularny własnej produkcji pt. „Geniusz”

Jego dokonania naukowe nadal budzą podziw, ale niewiele osób wie, w jaki sposób Albert stał się Einsteinem i ma świadomość tego, że ta ikona nauki XX wieku miała niezwykle burzliwe życie prywatne.
National Geographic przedstawia pierwszy serial fabularny własnej produkcji pt. „Geniusz”
National Geographic przedstawia pierwszy serial fabularny własnej produkcji pt. „Geniusz”

Międzynarodowa premiera nowej, 10-odcinkowej antologii filmowej National Geographic pt. „GENIUSZ”, przedstawia sylwetkę i osiągnięcia naukowe późniejszego noblisty, a także ukazuje jego ludzkie oblicze i skomplikowane, pełne namiętności związki. W rolę naukowca we wczesnej młodości wcielił się Johnny Flynn, zaś dojrzałego Einsteina zagrał zdobywca Nagrody Akademii Filmowej Geoffrey Rush. Producentami wykonawczymi serialu są laureaci Nagrody Akademii Filmowej za „Piękny umysł” Brian Grazer i Ron Howard.

- Jak to się dzieje, że nikt mnie nie rozumie, a wszyscy mnie lubią?
– Albert Einstein

„GENIUSZ” - premiera w niedzielę 23 kwietnia o godz. 21:30 na National Geographic.

Serial „GENIUSZ” jest zapisem kolejnych etapów życia Einsteina - począwszy od lat młodości, kiedy przyszły noblista jest obdarzonym niezwykłą wyobraźnią zbuntowanym nastolatkiem, poprzez trudne początki kariery naukowej, aż po zdobycie światowej sławy, jaką przyniosła mu teoria względności. W kolejnych odcinkach serialu poznamy także kulisy burzliwego życia uczuciowego Einsteina i jego skomplikowanych prywatnych relacji.

Produkcja powstała na podstawie głośnej biografii autorstwa Waltera Isaacsona pt. „Einstein. Jego życie, jego wszechświat”. Tłem akcji serialu są niespokojne czasy, na które przypadają dwa światowe konflikty. W obliczu rosnącego antysemityzmu w Europie, coraz większej inwigilacji prowadzonej przez obce agentury i potencjalnej wojny atomowej, Einstein staje przez wielkim dylematem, mając świadomość, że jego życie może być zagrożone.

- Nie mam żadnych szczególnych uzdolnień. Cechuje mnie tylko niepohamowana ciekawość - Albert Einstein

Akcja serialu rozpoczyna się, kiedy Albert Einstein (Flynn, „Siła muzyki”, „Sils Maria”) jest jeszcze zbuntowanym nastolatkiem, sprzeciwiającym się planom ojca. Chłopak rzuca szkołę w Niemczech i ubiega się o przyjęcie na politechnikę w Szwajcarii. Po zakończeniu związku ze swoją pierwszą miłością Marie Winteler (Shannon Tarbet, „Na zawsze twoja”, „Virtuoso”), Albert nawiązuje kolejne romanse i rozpoczyna swoją wielką przygodę z fizyką teoretyczną. Jego uwagę zwraca tajemnicza i zamknięta w sobie studentka wydziału fizyki Mileva Marić (Samantha Colley, „Victoria”, „Czarownice z Salem”). Ich namiętny romans nie podoba się jednak władzom uczelni i kończy się nieplanowaną ciążą. Albert i Mileva są zmuszeni zrezygnować ze swoich marzeń o wielkiej karierze naukowej.

Za namową przyjaciela Michele Besso (Seth Gabel, „Salem”, „Fringe: Na granicy światów”) Einstein niechętnie przyjmuje posadę urzędnika w biurze patentowym. Pomimo przeszkód, Albert stara się zaistnieć w środowisku akademickim i publikuje jednego roku aż pięć przełomowych prac naukowych. Jego teorie błyskawicznie zwracają uwagę pewnego znanego naukowca dr. Philippa Lenarda (Michael McElhatton, „Gra o tron”), który w przyszłości stanie się jego najbardziej zagorzałym przeciwnikiem.

W przededniu I wojny światowej małżeństwo Einsteina zaczyna się rozpadać, a Albert wdaje się w romans ze swoją siostrą cioteczną Elsą (Emily Watson, „Teoria wszystkiego”, „Złodziejka książek”). Dynamiczna sytuacja polityczna sprawia, że naukowiec nawiązuje kontakty z zaangażowanymi w politykę naukowcami, co staje się zarzewiem konfliktu z jego przyjaciółmi i dotychczasowymi współpracownikami, m.in. Fritzem Haberem (Richard Topol, „Kamuflaż”, „Elementary”) i Maxem Planckiem (Ralph Brown, „Obcy 3,” „Turn” ). Einstein wykazuje się bezkompromisową postawą moralną i nie chce wspierać Niemiec w przygotowaniach do kolejnego światowego konfliktu. 

- Nigdy nie myślę o przyszłości, bo sama szybko przychodzi - Albert Einstein

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również