Newsello.pl

Letnie przesilenie – filmowy powrót Agnieszki Krukówny

„Janka”, Sonia z „Fuks”, Maryśka Jurewicz z „Bożej podszewki” – widzowie pokochali ją za te role! Agnieszka Krukówna notuje wielki powrót w filmie „Letnie przesilenie”.
Letnie przesilenie
Letnie przesilenie

Serca widowni podbiła już jako nastolatka, tytułową rolą w serialowej „Jance”, by później stać się prawdziwą gwiazdą. Pracowała z największymi: Wajdą, Jandą, Spielbergiem. Wielki rozgłos przyniosła jej rola Maryśki Jurewicz w ukochanym przez widzów serialu „Boża podszewka” w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Kolejną kreacją zaś – „Farbą” – udowodniła wielki talent i wszechstronność. Teraz Agnieszka Krukówna powraca na ekrany w filmie „Letnie przesilenie”, w którym wciela się w matkę głównego bohatera. W nowym obrazie twórców „Wszystko, co kocham” i „Czas honoru” aktorce partneruje Bartłomiej Topa. Film pojawi się w kinach 22 kwietnia.

Przed kamerą zadebiutowała już w 1984 roku, w wieku zaledwie 12 lat. Popularność zdobyła za sprawą ról w kultowych serialach „Urwisy z Doliny Młynów” i „Janka”. Niemal błyskawicznie została uznana za jedną z najzdolniejszych aktorek swojego pokolenia. To znajomi namówili ją, aby spróbowała swych sił na studiach aktorskich. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę – egzaminy wstępne do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie zdała już za pierwszym razem. Jeszcze w czasie studiów zagrała w takich filmach jak: „Lista Schindlera” Stevena Spielberga, „Dama kameliowa” Jerzego Antczaka i „Kolejności uczuć” Radosława Piwowarskiego. A był to jedynie przedsmak kariery.

W roku 1996 Agnieszka Krukówna dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Powszechnego. Od tego czasu mogła realizować się na scenie i przed kamerą. Wielki rozgłos przyniosła jej rola Maryśki Jurewicz w ukochanym przez widzów serialu „Boża podszewka” w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Kolejną kreacją zaś – „Farbą” – udowodniła wielki talent i wszechstronność. Zagrała osobę skrajnie odmienną od czterdziestoletniej Maryśki, bez trudu wcielając się w kiczowatą postać dziewczyny rodem z „Popcornu”. Za tą niezwykłą kreację w 1999 roku została uhonorowana Orłem – Polską Nagrodą Filmową w kategorii najlepszej roli kobiecej. Zaledwie rok później nominowano ją do tej samej nagrody, za rolę w filmie „Fuks”. Obecnie można ją oglądać na deskach Teatru Syrena w spektaklu „Czarodziejska góra”, w którym gra u boku Daniela Olbrychskiego. Rola matki Romka w „Letnim przesileniu” to jej wielki powrót na duży ekran.

Letnie przesilenie” to wyreżyserowany przez Michała Rogalskiego („Ostatnia akcja”, „Czas honoru”), najnowszy obraz producentów „Wszystko, co kocham” – polskiego kandydata do Oscara w 2011 roku. Film był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i zagranicą, gdzie spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczność i krytyków. Na festiwalu Camerimage 2015 został uznany Najlepszym Polskim Filmem, a na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni uhonorowano go Nagrodą za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk i Nagrodą za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego. Film otrzymał też statuetkę Złotych Kociaków – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta. Jury 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu doceniło film za scenariusz przyznając mu nagrodę w tej kategorii.

W obsadzie, obok dawno niewidzianej w kinie Agnieszki Krukówny („Korczak”, „Lista Schindlera”), Bartłomiej Topa oraz Krzysztof Czeczot („80 milionów”). Wspierają ich wschodzące gwiazdy młodego pokolenia: Filip Piotrowicz („Wenecja”), Urszula Bogucka („Komornik”) i Maria Semotiuk („W ciemności”). Muzykę skomponował Alexander Hacke – wybitny muzyk, który ma na swoim koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do najgłośniejszego filmu Fatiha Akina „Głową w mur”.

Główni bohaterowie „Letniego przesilenia”, Romek i Guido, mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii, stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych, nadających jazz i ukradkiem podkochuje się w pięknej France. Tymczasem Romek pomaga matce (Agnieszka Krukówna), pracując jako pomocnik maszynisty. Podobnie, jak Guido, interesuje się Franką. Pewnego dnia, chcąc zaimponować dziewczynie, kradnie walizkę z płytami i patefonem. Wydarzenie do sprawi, że drogi Romka i Guido przetną się, zmuszając chłopców do podjęcia decyzji, która na zawsze odmieni ich życie.

Oficjalny zwiastun filmu „Letnie przesilenie”


LETNIE PRZESILENIE w kinach od 22 kwietnia 2016

Nagroda za Najlepszy Scenariusz – 39. MFF Montreal
Nagroda za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego – 40. FF Gdynia
Nagroda za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk – 40. FF Gdynia
Najlepszy Film Polski – Camerimage 2015

- Przeglądając stare fotografie rodzinne, natknąłem się na serię zdjęć przedstawiających moich dziadków i ojca wraz ze znajomymi, beztrosko bawiących się w płytkich wodach jakiejś rzeki. Fotografie zrobiono w 1943 roku. Te zdjęcia uzmysłowiły mi, jak płytko i stereotypowo patrzymy na czas drugiej wojny światowej. Wspomnienia okropności przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie. A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością. Nawet gdy obok, niemal za rogiem, dochodzi do monstrualnych zbrodni. – Michał Rogalski, reżyser

- Odkrycie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film mocny i ważny. Wizualnie piękny - Wyborcza.pl
- Delikatny, dobrze zrealizowany i pięknie sfotografowany. - Onet
- Fascynujący i subtelny. - Variety
- Pięknie nakręcony. - Film.com.pl
- Jeden z najlepszych polskich operatorów filmowych, Jerzy Zieliński, stworzył niemal idylliczny świat. - Radio Gdańsk
- Idealny dla wielbicieli melodramatów z wojną w tle oraz ‘Pokuty’ Joe Wrighta. - Stopklatka
- Przejmująca historia, zabarwiona nutą nostalgii, okraszona poetyckim wdziękiem. Oprócz znakomitej oprawy wizualnej i muzycznej siłą filmu jest międzynarodowa obsada aktorska, a w niej kilka świetnych kreacji. Ocena 8/10. - Film.org.pl

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również