Newsello.pl

Kinomural zaprasza do Wrocławia

Ponad 70 artystów i artystek z całego świata zaprezentuje swoje prace na kamienicach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego.
Kinomural
Kinomural

Już w sobotę, 24 września 2022, Wrocław ponownie zamieni się w miasto ruchomych murali. Podczas 4. edycji Kinomuralu, unikatowego wydarzenia łączącego kino i sztukę z tkanką miejską, ponad 70 artystów i artystek z całego świata zaprezentuje swoje prace na kamienicach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Na 6 tematycznych ścianach zobaczymy kilkadziesiąt dzieł audiowizualnych. Ich twórcy powalczą w tym roku m.in. o Nagrodę Prezydenta Wrocławia. Kinomural poprzedzi spotkanie wokół sztuki w przestrzeni publicznej. 

Od czterech lat podczas jednego wieczoru kilkanaście tysięcy widzów podziwia gigantyczną galerię pod gołym niebem. Boczne ściany kamienic stają się olbrzymimi płótnami, na których powstają efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i różnego rodzaju animacje, po instalacje audiowizualne. 

Tematyczne ściany, Nick Cave i wydarzenia specjalne

W programie tegorocznego Kinomuralu znalazły się m.in. dzieła artystów z całego świata wybrane przez grono kuratorskie do sekcji głównej, prace wyłonione w otwartym konkursie na audiowizualną interpretację cytatu z utworu Nicka Cave’a pt. „Fireflies” oraz animacje studentów Katedry Sztuki Mediów ASP Wrocław. 

Czwarta edycja wydarzenia przynosi nowości w formule programowej. – Po raz pierwszy każda z sześciu ścian projekcyjnych ma swój temat przewodni – mówi Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. – Ściana na Jagiellończykato pulsujące fantazje o ciele i umyśle, fascynujące i niepokojące zarazem. Ołbińska to kosmiczne układanki, które tworzą niesamowite struktury. Z kolei ściana na Wincentego udowodni, że to, co różnorodne może stać się harmonijne – dodaje. Ściana przy Niemcewicza 27 to zarówno coroczna audiowizualna Dobranocka na największym ekranie świata, jak i kuratorowana przez Adrianę Prodeus Ściana poetycka, która spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest ruchoma wizualna poezja. Ściana przy Niemcewicza 30b należeć będzie w całości do Petera Burra, nowojorskiego mistrza animacji komputerowej. Wraz z cyfrowymi pracami artysty zanurzymy się w świat gier wideo, poszukamy wyjścia z labiryntu bezkresnych pejzaży, dystopii i migoczących pikseli. Mieszkający na co dzień na Brooklynie Burr pojawi się we Wrocławiu osobiście. Na Trzebnickiej natomiast zobaczymy efekty warsztatów w ramach projektu LAACT (Light as a Creative Tool) Roberta Sochackiego z kolektywu NOKS. Artyści wizualni i dźwiękowi stworzą animację, dla której punktem wyjścia będzie światło – jego obecność w życiu codziennym i znaczenia w sztuce współczesnej. 

Organizatorzy szykują dwa pokazy specjalne – kolejną odsłonę „Threshold” Tomka Tryzny i Agaty Bartos, czyli przygód na pograniczu dziejących się w świecie, z którego nagle i dramatycznie zniknął kolor oraz projekt specjalny autorstwa Piotra Bartosa, Filipa Zawady i Konrada Imieli z muzyką Toma Waitsa. 

Po raz pierwszy wśród artystów Kinomuralu jury przyzna wyróżnienia finansowe. Dzięki mecenasowi sztuki OKRE Development trzy równorzędne nagrody w wysokości 2000 zł każda trafią do artystów wyłonionych w open callu. Trzy kolejne wyróżnienia w tej samej kwocie – jako Nagroda Prezydenta Wrocławia – powędrują do twórców sekcji głównej. Wyniki obrad jury poznamy 25 września. 

Kinomural 2022 odbędzie się 24 września w godzinach 19:30-22:00 w sześciu lokalizacjach Przedmieścia Odrzańskiego: przy Trzebnickiej 19-21, Jagiellończyka 40, św. Wincentego 39a-41a, Niemcewicza 27 i Niemcewicza 30b oraz Ołbińskiej 16. 

 

ip

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również