Newsello.pl

Isabel Allende powraca z bestsellerem o miłości w domu starców

Akcja „Japońskiego kochanka” rozgrywa się w nietypowym domu seniora, ale książka napisana jest z tą samą młodzieńczą werwą, która pozwoliła autorce sprzedać ponad 65 mln egzemplarzy swoich książek na całym świecie.
Japoński kochanek
Japoński kochanek

Irina Bazili, młoda imigrantka z Mołdawii, rozpoczyna pracę jako opiekunka w Lark House – domu spokojnej starości przyciągającym postępowych intelektualistów, gorliwych adeptów ezoteryki i artystów niezbyt wysokiego lotu. Szybko zaskarbia sobie sympatię Almy Belasco, Żydówki o polskich korzeniach – ekstrawaganckiej damy, stroniącej od ludzi artystki, która zatrudnia ją jako swoją sekretarkę. Ekscentryczna Alma, wyróżniająca się arystokratycznymi manierami, żyje własnym życiem – pojawia się i znika, kiedy jej się podoba, i zdarza się, że bez uprzedzenia opuszcza Lark House na dwa, trzy dni. Gdzie się udaje swoim przypominającym zabawkę samochodem? I kto wysyła jej listy w żółtych kopertach i kwiaty? Jaką tajemnicę skrywa starsza dama?

Almę i Irinę łączy poczucie wyobcowania. W 1939 roku rodzice Almy w obawie przed zbliżającą się wojną wysłali ją statkiem do zamożnej rodziny w San Francisco. To tam Alma poznała najważniejszych mężczyzn swojego życia – kuzyna Nathaniela i syna ogrodnika, Japończyka Ichimeiego Fukudę. Allende opowiadając o losach swoich bohaterów, wraca do przełomowych miejsc i zdarzeń z historii świata: Polski z okresu drugiej wojny światowej, Ameryki z czasów rewolucji seksualnej czy Mołdawii po upadku muru berlińskiego.

„Japoński kochanek” to wzruszająca opowieść o zderzeniu kultur, miłości, starości i odchodzeniu, o losach japońskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych podczas drugiej wojny światowej, o oderwaniu od korzeni i trudnej walce z konwenansami.

Od debiutu Isabel Allende w 1982 roku minęło już ponad 30 lat, w ciągu których autorka niejednokrotnie udowodniła, że wie, jak napisać prawdziwy bestseller. Każda jej kolejna książka osiąga taki właśnie status. Przez zamiłowanie do realizmu magicznego i umiejętność budowania charakterystycznych postaci bywa często porównywana do Garcii Gabriela Marqueza. W 2014 roku z rąk Baracka Obamy pisarka odebrała Prezydencki Medal Wolności – najwyższe cywilne wyróżnienie przyznawane przez rząd Stanów Zjednoczonych.

„Obejmuje 70 lat historii świata, ale to, co z niej zapamiętasz, to przesłanie, że miłość przetrwa nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach”.
New York Times

„Mocna, wzruszająca, ponadczasowa”.
Boston Globe

„Monumentalna, międzypokoleniowa powieść o przeznaczeniu, wojnie i miłości, która przetrwa wszystko”.
Harper's Bazaar

Isabel Allende – wybitna pisarka i dziennikarka. Jej bestsellerowe książki tłumaczone są na ponad 30 języków i osiągają wielomilionowe nakłady w każdym kolejnym wydaniu. Do najbardziej znanych powieści, które ukazały się w wydawnictwie MUZA należą: Dom duchów, Córka fortuny, Portret w sepii, Podmorska wyspa, Dziennik Mai, Ripper. Jest także autorką powieści dla młodzieży: Miasto Bestii, Królestwo Złotego Smoka, Las Pigmejów.

Tytuł: „Japoński kochanek”  
Autorka: Isabel Allende
Tłumaczenie: Joanna Ostrowska, Grzegorz Ostrowski
Ilość stron: 320
Data premiery: 18 maja 2016

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również