Newsello.pl

Herbert 22 - wiersze Zbigniewa Herberta muzyką zapisane

Centrum Historii Zajezdnia oraz Strefa Kultury Wrocław zapraszają na niezwykle emocjonujący koncert poświęcony Zbigniewowi Herbertowi.
Herbert2
Herbert2

Koncert będzie miał miejsce 29 czerwca 2022 Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

O wydarzeniu: 

Wydarzenie jest nie tylko kontynuacją, ale równocześnie rozszerzeniem tego, co w 20. rocznicę śmierci poety przygotowały: Program 3 Polskiego Radia, Fundacja Świętego Mikołaja i Narodowe Centrum Kultury.  Do udziału w koncercie zaproszono wykonawców młodego i średniego pokolenia: zaproszenie przyjęli AbraDab, Limboski, Czesław Mozil, Skubas, Katarzyna Groniec oraz Meek, Oh Why?. 

– Poprosiliśmy ich o napisanie muzyki i zinterpretowanie wybranego przez siebie wiersza Poety. Wszyscy zaproszeni zareagowali z ogromnym entuzjazmem i nie tyle „odrobili” zadanie, co wręcz zaskoczyli nas świeżym,  nietuzinkowym podejściem do twórczości Herberta – mówi Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki i współtwórca przedsięwzięcia. Artyści zaśpiewają przy akompaniamencie muzyków Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Usłyszymy takie utwory jak „Pan Cogito o cnocie”, „Śmierć Lwa” i inne.

Artystycznym opiekunem przedsięwzięcia jest Miłosz Wośko – kompozytor i producent, który czuwa nad spójnością aranżacyjną projektu. Muzyk był zaangażowany w szereg projektów koncertowych i pracował przy realizacji płyt wielu znanych polskich artystów. 

– Komponowanie do poezji wymaga nieszablonowego podejścia do formy muzycznej – ponieważ wiersze Zbigniewa Herberta często mają formę wiersza białego. Stąd towarzysząca nam myśl, by  zachowując jednocześnie komunikatywność powstających utworów odwołać się do środków charakterystycznych dla muzyki poważnej, teatralnej, czy filmowej, gdzie pojęcie formy jest znacznie bardziej pojemne niż w piosence – wyjaśnia Miłosz Wośko.

Wybór artystów nie jest przypadkowy. Zaproszeni zostali soliści, którzy jednocześnie są aktywnymi twórcami, kompozytorami piosenek (czasem też innych form muzycznych) i większości mają na swoim koncie własne działania literackie. Taki dobór wykonawców gwarantuje szacunek dla słowa, a jednocześnie świeże muzycznie i wykonawczo podejście do poezji Zbigniewa Herberta. Całość zostanie zapisana w postaci audycji telewizyjnej dla TVP Kultura, w reżyserii Tomasza Koperwasa. Koncert poprowadzi Piotr Metz.

ip

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również