Newsello.pl

"Artyści w cieniu Stalina" – premiera już niedługo!

Twórcy sztuki nigdy nie mieli łatwego życia w krajach rządzonych przez tyranów. Jak wyglądało życie wybitnych artystów w czasach Stalina? Nadchodzi okazja, by się przekonać!
"Artyści w cieniu Stalina" – premiera już niedługo! [fot. materiały prasowe]
"Artyści w cieniu Stalina" – premiera już niedługo! [fot. materiały prasowe]

Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzimy światowy dzień książki. To chyba też dobry moment, żeby uświadomić sobie, w jak wyglądała twórczość w ciągu wieków. Artyści wielokrotnie mierzyli się z wieloma przeszkodami – często byli przecież byli potępiani oraz cenzurowani. Świadomość tego, jaką siłę ma sztuka i jaki wpływ może wywrzeć na na społeczeństwo zawsze mieli też dyktatorzy, którzy zmuszali twórców do działania na ich korzyść i szerzenia propagandy... i nie inaczej wyglądała rzeczywistość za czasów Stalina.

Ten właśnie temat postanowił podjąć Piotr Kitrasiewicz w swojej książce, dzięki której dowiemy się więcej o tym, jak żyli "Artyści w cieniu Stalina". Autor opowiada w niej o losach czworga wybitnych artystów: Maryny Cwietajewej, Osipa Mandelsztama, Michaiła Bułhakowa i Sergiusza Eisensteina.

W tryby machiny uruchomionej przez krwawego sowieckiego dyktatora mógł wpaść każdy bez względu na zajmowaną pozycję, pochodzenie, zasługi, osiągnięcia. Ginęli komisarze ludowi, marszałkowie, sekretarze partyjni, inżynierowie, zasłużeni działacze rewolucji, a przede wszystkim masy zwykłych obywateli. Nie byli bezpieczni również artyści, których to Stalin szczególnie cenił – uważał bowiem, iż mają oni znaczny wpływ na ludzkie umysły, a nawet, że są „inżynierami dusz”.

Mimo to, (a może właśnie dlatego?) Artyści żyli w sowieckim państwie niczym na stoku czynnego wulkanu, bo nieobliczalny dyktator, kierując się irracjonalnymi podejrzeniami, osobistymi uprzedzeniami lub wiarą w donos, mógł w każdej chwili aresztować, zesłać do łagru lub zamordować... I jak wiemy z lekcji historii, tak właśnie robił.

Mógł także, co również się zdarzało, nagradzać, rozsławiać i odznaczać, dawać mieszkania, samochody i dacze, zezwalać na zagraniczne wyjazdy. Jednak czas łaski trwał za zazwyczaj krótko, a w kraju rządzonym przez Stalina nikt nie mógł czuć się bezpiecznie...

Książka "Artyści w cieniu Stalina" ukaże się 18 kwietnia 2018. Serdecznie polecamy!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również