Newsello.pl

„19 snów Olbińskiego” na placu Europejskim - zapowiedź wystawy

Już od 17 września w pasażu wystawienniczym Art Walk na placu Europejskim pojawi się wystawa „19 snów Olbińskiego”.
„19 snów Olbińskiego” na placu Europejskim - zapowiedź wystawy
„19 snów Olbińskiego” na placu Europejskim - zapowiedź wystawy

Niezwykłe zestawienie 19 prac, światowej sławy polskiego artysty Rafała Olbińskiego, przedstawiających krajobrazy z pogranicza jawy i snu, będzie można oglądać w Art Walk do 20 listopada. Wystawa jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich.

Rafał Olbiński, który jest również autorem ogromnego muralu „Kocham Warszawę” na placu Europejskim, za swoje prace otrzymał już ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.

W swojej wystawie w Art Walk zatytułowanej „19 snów Olbińskiego” zaprezentuje prace, które stworzył w ostatnich dwudziestu latach. Wszystkie obrazy łączy wspólny mianownik – pochodzą z pogranicza jawy i snu. Poprzez złożone, paradoksalne zestawienia, wypełnione wizjami czasem prawdziwych, a czasem odrealnionych obiektów, postaci, roślin czy przestrzeni wywołują odczucie dwuznaczności – iluzoryczne i niejednoznaczne w odbiorze. Kolor niebieski dominujący w niemal każdym zestawieniu przywołuje na myśl nieskończoność i pozytywną energię pochodzącą ze snów oraz rozprasza negatywne odczucia i myśli. Warto zobaczyć!

Wystawa „19 snów Olbińskiego” zainstalowana będzie w dedykowanym takim inicjatywom pasażu sztuki Art Walk na placu Europejskim. Prace można będzie podziwiać w ciekawie zaprojektowanych „oknach” Art Walk całą dobę, w otoczeniu drzew, instalacji wodnych, kolorowych fontann i ogromnych murali. Adres łatwo znaleźć na mapie – plac Europejski znajduje się tuż przy najwyższym biurowcu w Polsce, kompleksie Warsaw Spire, który widać niemalże z każdego punktu w Warszawie.

Art Walk – wyjątkowy pasaż sztuki w Warszawie
Nowe miejsce dla sztuki w mieście to inicjatywa Ghelamco Poland – twórcy placu Europejskiego i dewelopera Warsaw Spire. Galeria Art Walk jest w pełni zintegrowana z otaczającą przestrzenią publiczną na placu Europejskim. Została stworzona zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta i stała się szczególnym miejscem kontaktu między artystami a widzami: umożliwia upowszechnianie prac w ciekawej formule, a publiczności daje szansę na obcowanie ze sztuką poza zamkniętymi przestrzeniami galerii czy muzeów. Art Walk ma łącznie 57 metrów długości i składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym „oknem” na wewnętrzną galerię. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana jest do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Za projekt Art Walk odpowiada Mac Stopa – światowej sławy projektant i laureat wielu międzynarodowych nagród z renomowanej pracowni Massive Design.

O placu
Plac Europejski to pionierski projekt w przestrzeni publicznej Warszawy. Zajmuje około 1,5 ha i jest ponad dwukrotnie większy od placu Zamkowego. To pierwszy tej skali miejski plac w stolicy, spójnie zaprojektowany i zrealizowany przez prywatnego inwestora, który został oddany do dyspozycji warszawiakom i przyjezdnym. Jest to również modelowy przykład rewitalizacji dawnych terenów postindustrialnych na Woli, które przez lata były niedostępne dla mieszkańców miasta i ważny projekt w procesie przeobrażenia rejonu miasta w okolicy Ronda Daszyńskiego w nowe, przyjazne centrum miasta.

Plac Europejski otaczają kawiarnie i restauracje, wypełniają unikalne instalacje wodne, fontanny oraz zieleń (ponad 14 tysięcy sadzonek roślin, w tym 160 kilku- i kilkunastometrowych drzew). Autorem projektu zagospodarowania placu jest renomowana belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects, która ma w dorobku takie realizacje jak Jardin du Carrousel w ogrodach Tuileries w Paryżu, kampus Uniwersytetu Antwerpii czy Jubilee Park w londyńskim Canary Wharf. Nowe miejsce, stworzone z myślą o mieszkańcach Warszawy, dzięki wizjonerskiemu projektowi w harmonijny sposób połączy funkcje komercyjne i publiczne, wnosząc zupełnie nową jakość w miejską przestrzeń stolicy.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Pręgierz - Teraz Fot: Karol Krukowski (materiały prasowe OKiS)

Pręgierz. Jak twardy dysk pamięci - premiera książki

Kultura
wtorek, 30 listopada 2021, 09:13
Nad stworzeniem tej wyjątkowej opowieści fotograficznej Karol Krukowski pracował kilka lat, szukając odpowiedniego bohatera. Ostatecznie wybór padł na obiekt z serca rodzinnego miasta fotografa – wrocławski pręgierz. To jemu autor udzielił głosu.

Zobacz również