Newsello.pl

Czy wrocławskie światła wkrótce zgasną? Niepewna przyszłość Galerii Neonów [FOTO]

Dnia 10 marca 2024 roku miasto obiegła informacja, że pomimo wielu rozmów właściciela "Neonów" z Gminą Wrocław, nie udało się wynegocjować porozumienia, które zapewniłoby dalsze działanie „Galerii Neonów”, ikonicznym miejscu przy ulicy Ruskiej.
Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl
Fot: Krzysztof Zatycki/newsello.pl

Zobacz zdjęcia z "Galerii Neonów">>

Co więc sprawiło, że właściciele podjęli tak znaczącą dla turystyki miasta decyzję? Spotkali się oni przede wszystkim z niedbałością, brakiem profesjonalizmu i poważnego traktowania sprawy przez urzędników. Trudno nie wspomnieć również o zbyt niskiej częstotliwości wymaganych przeglądów i napraw neonówco sprawiło, że znacznie podupadły w swojej okazałości. W efekcie podjęto trudną, lecz konieczną decyzję o rozwiązaniu umowy użyczenia atrakcji, a tym samym - zamknięcia Galerii.

Chociaż ekspozycja znajduje się na budynku, który należy do Miasta, neony same w sobie są w rękach prywatnych. Urząd miejski rozważał kolejny niezbędny remont, chciał jednak mieć pewność, że neony zostaną na swoim miejscu. Niestety, właściciel galerii nie był w stanie zaoferować takiej gwarancji.

Urząd Miasta odpowiada:

Przez kilka miesięcy Urząd Miasta prowadził negocjacje, próbując znaleźć korzystne dla obu stron rozwiązanie. Zaprezentowano propozycje wykupu, najmu i nawet utworzenia formalnej galerii zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Niestety, mimo licznych ofert, właściciel nie podjął decyzji o podpisaniu żadnej umowy. Nawet propozycja niemal 1,5 miliona złotych za prawo do ekspozycji neonów przez kolejne 10 lat, wraz z dodatkowymi środkami na ich utrzymanie i remonty, nie przekonała właściciela. Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, osobiście poinformował o tym kilka dni temu. Zgodnie z obecną umową, Galeria będzie nadal funkcjonować w obecnym kształcie przez kolejny rok.

Miasto wciąż liczy jednak na kolejne spotkanie z właścicielem neonów, zdając sobie sprawę z ich wagi dla turystyki miasta i deklarując chęć ponoszenia kosztów ich utrzymania w kolejnych latach. 

Przyszłość "Galerii Neonów" pozostaje tematem otwartym. Wszystko zależy od tego, jak potoczą się ewentualne, dalsze negocjacje.

BJ
Fot: Krzysztof Zatycki

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również