Przede wszystkim… przemyśl sprawę!
Jednym z najczęstszych powodów porażki przy składaniu życzeń jest improwizacja – czasami wychodzimy z założenia, że pewnie wszyscy już chcą mieć to z głowy i nie przykładają do tego zbyt wielkiej wagi… żebyśmy się tylko nie zdziwili, gdy długie i pomysłowe życzenia drugiej osoby zostaną skonfrontowane z naszą krótką formułką!
Warto przed wigilią znaleźć chwilę, by pomyśleć o każdym członku rodziny – o tym, co go w tym roku spotkało – do czego nawiązać, życząc dalszych sukcesów; a o czym wspomnieć, by ze szczerym uśmiechem życzyć poprawy. Na pewno druga osoba doceni naszą pamięć i zauważy, że naprawdę zależy nam na jej szczęściu! W końcu, ile to już razy przypominaliśmy sobie o czymś ważnym, gdy wszyscy już byli w połowie spożywania świątecznego karpia? Chwila przygotowania pomoże poczuć się przy stole lepiej zarówno nam, jak i innym!
Standardowe formułki – jak zrobić to dobrze?
Teoretycznie wyrecytowanie kilku typowych świątecznych życzeń „zdrowia” czy „pieniędzy” może zostać odebrane jako odhaczenie formalności… Jednak możemy to wykorzystać na naszą korzyść! Standardowe formułki mogą spełnić dwie funkcje – po pierwsze mogą uśpić czujność – zaczynając w standardowy sposób, możemy niejako żartobliwe nawiązać do ogólnej niezręczności sytuacji, by później płynnie przejść w bardziej szczere życzenia prosto od serca, co nada naszym słowom sporo naturalności.
Drugą opcją może być po prostu – wykorzystanie ich jako żartu, czyli już słynne rozpoczęcie życzeń od słów „nawzajem” lub „zdrowia zdrowia i jeszcze raz pieniędzy” – może się to okazać szczególnie skuteczną strategią, gdy składamy sobie już życzenia z ostatnią osobą i gdy obydwoje widzimy, że jesteśmy już zmęczeni całą sytuacją.
Nie zapominajmy jednak, że w życzeniach chodzi o coś innego niż tylko o żarty... choć na pewno, uśmiech to to co chcemy uzyskać!
Postaw na szczerość!
Święta to powinien być magiczny czas szczęścia i pojednania. Dlatego też dobrze jest przy rodzinnym stole usiąść z uśmiechem i w dobrej atmosferze. Niech więc twoje życzenia będą świadectwem tego, że pamiętasz o swoich najbliższych, oraz, że się o nich troszczysz.
Ważne jest też, by pozostać sobą – mimo iż wigilia to magiczna chwila, odrobina luzu i mały żarcik czy przytyk, w odpowiedniej formie, nie powinny nikomu zaszkodzić, a być może nawet pomogą, rozpocząć ucztę w najlepszy możliwy sposób. Pamiętaj tylko by nie przesadzić, a wszystko powinno wyjść tak jak powinno, - prawdziwie i rodzinnie!
Powodzenia!