Newsello.pl

Zespół Odpoczno zaprezentował nowy klip "Rapowy" [WIDEO]

Rapowy to utwór tkwiący korzeniami w tradycji, ale środkami wyrazu sięgający muzyki improwizowanej i elektronicznej.
Odpoczno
Odpoczno

Ostatnie miesiące dla zespołu Odpoczno to intensywna praca w studio oraz na planie zdjęciowym. Premierowy teledysk do utworu „Rapowy” w interpretacji nowej wokalistki można oglądać już w serwisie YouTube.

O klipie:

Rapowy to jeden z ważniejszych kawałków Odpoczno. Tkwiący korzeniami w tradycji, ale środkami wyrazu sięgający muzyki improwizowanej i elektronicznej. Mocny i wciągający. Teledysk dodaje do muzyki swoją historię, dotyka sytuacji spotkania światów pozornie do siebie nie przystających. Tak jak w naszej kapeli.  Marcin Lorenc.

Zdjęcia do wideoklipu „Rapowy” w reżyserii Tomasza Jeziorskiego powstawały latem tego roku. Prapremiera wideoklipu miała miejsce pod koniec października w ramach Womex’21 - targów world music w Porto. Klip był prezentowany specjalistom i przedstawicielom branży muzycznej z ponad 90 krajów świata. Został bardzo dobrze przyjęty. Teraz zespół prezentuje go szerszej publiczności.

W wideoklipie użyte zostały efekty trickowe oparte na technice rotoskopijnej oraz greenscreen. Do realizacji wykorzystany został nowoczesny sprzęt rejestrujący obraz w rozdzielczości 4K. Za efekty specjalne odpowiada reżyser Tomasz Jeziorski oraz Anita Kwiatkowska-Naqvi, z którą Odpoczno zrealizowało już jedną produkcję - wideoklip do utworu "Srebro ryb" z wykorzystaniem najnowszych technik animacji. Zdobył on kilka nagród i pomógł w szerokiej promocji utworu.

Rok temu do zespołu dołączyła Joanna Szczęsnowicz i to jej wokal usłyszymy w utworze „Rapowy”. Z mojej perspektywy, teledysk opowiada o sennej podróży w różne światy wyobraźni. Pojawiają się w nim kolorowe stwory, których bohaterka z jednej strony się obawia, a z drugiej wchodzi z nimi w interakcje. Jest to dla mnie opowieść o oswajaniu swoich lęków. Bardzo lubię charakterystyczny osadzony rytm, na którym został zbudowany utwór. – Joanna Szczęsnowicz

Rapowy jest utworem opartym na metrum trójkowym, ale akcenty osadzone są na dwa i cztery. To sprawia, ze ma charakterystyczny dla rapu, bujany rytm, który sprzyja opowiadaniu historii. Rap miejski opowiada miejskie historie, „Rapowy” opowiada historię z perspektywy wiejskiej dziewczyny. Nie wiem, czy my, faceci jesteśmy w stanie do końca zrozumieć, o czym to jest. Moim zdaniem najbardziej o poczuciu zagrożenia. – Piotr Gwadera

Założeniem reżysera, Tomasza Jeziorskiego, było odwołanie się do opowieści ludowej, która w warstwie narracyjnej przedstawia podróż młodej dziewczyny, zmierzającej na wesele. Wideoklip nie miał być ilustracją muzyki, ale swojego rodzaju improwizacją wokół elementów kultury ludowej, które w swojej twórczości wykorzystuje zespół Odpoczno. Pojawiają się w nim postacie surrealistyczne, które miały pomóc w odejściu od realistycznie pojmowanej dramaturgii i zbudowaniu przestrzeni symbolicznej, w której zarówno bohaterka (dziewczyna), bajkowe stwory oraz las, przez który przemierza, będą współgrały z tematami muzycznymi, występującymi w utworze. 

Dla mnie klip przedstawia, w przenośni, obraz pierwotnej namiętności budzącej się w dziewczynie w noc poślubną: spadający wianek, cztery potwory/żywioły, które w kulminacyjnym momencie stają się jedną iluminującą postacią unosząca dziewczynę w wir namiętności. - Marek Kądziela

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

O zespole: 

Odpoczno to swoisty fenomen sceny world music. Zespół potrafi łączyć tradycyjną muzykę polskiej wsi z muzyką na wskroś nowoczesną. Co ważne - jak twierdzą krytycy – bez szkody dla żadnej z nich. Laureat festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, doceniony został za swój osobny i niepowtarzalny styl, co dało mu wstęp na sceny wielu liczących się festiwali – wystarczy wymienić Off Festiwal, Jazz nad Odrą, Globaltica czy Festiwal Dwa Brzegi. Ich debiutancka płyta została okrzyknięta muzycznym wydarzeniem roku 2018 i w tym samym roku Odpoczno było też jedynym oficjalnym reprezentantem polskiej sceny na targach muzycznych Womex.     

ip
Fot: materiały prasowe

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również