Ostatnie miesiące dla zespołu Odpoczno to intensywna praca w studio oraz na planie zdjęciowym. Premierowy teledysk do utworu „Rapowy” w interpretacji nowej wokalistki można oglądać już w serwisie YouTube.
O klipie:
Rapowy to jeden z ważniejszych kawałków Odpoczno. Tkwiący korzeniami w tradycji, ale środkami wyrazu sięgający muzyki improwizowanej i elektronicznej. Mocny i wciągający. Teledysk dodaje do muzyki swoją historię, dotyka sytuacji spotkania światów pozornie do siebie nie przystających. Tak jak w naszej kapeli. – Marcin Lorenc.
Zdjęcia do wideoklipu „Rapowy” w reżyserii Tomasza Jeziorskiego powstawały latem tego roku. Prapremiera wideoklipu miała miejsce pod koniec października w ramach Womex’21 - targów world music w Porto. Klip był prezentowany specjalistom i przedstawicielom branży muzycznej z ponad 90 krajów świata. Został bardzo dobrze przyjęty. Teraz zespół prezentuje go szerszej publiczności.
W wideoklipie użyte zostały efekty trickowe oparte na technice rotoskopijnej oraz greenscreen. Do realizacji wykorzystany został nowoczesny sprzęt rejestrujący obraz w rozdzielczości 4K. Za efekty specjalne odpowiada reżyser Tomasz Jeziorski oraz Anita Kwiatkowska-Naqvi, z którą Odpoczno zrealizowało już jedną produkcję - wideoklip do utworu "Srebro ryb" z wykorzystaniem najnowszych technik animacji. Zdobył on kilka nagród i pomógł w szerokiej promocji utworu.
Rok temu do zespołu dołączyła Joanna Szczęsnowicz i to jej wokal usłyszymy w utworze „Rapowy”. Z mojej perspektywy, teledysk opowiada o sennej podróży w różne światy wyobraźni. Pojawiają się w nim kolorowe stwory, których bohaterka z jednej strony się obawia, a z drugiej wchodzi z nimi w interakcje. Jest to dla mnie opowieść o oswajaniu swoich lęków. Bardzo lubię charakterystyczny osadzony rytm, na którym został zbudowany utwór. – Joanna Szczęsnowicz
Rapowy jest utworem opartym na metrum trójkowym, ale akcenty osadzone są na dwa i cztery. To sprawia, ze ma charakterystyczny dla rapu, bujany rytm, który sprzyja opowiadaniu historii. Rap miejski opowiada miejskie historie, „Rapowy” opowiada historię z perspektywy wiejskiej dziewczyny. Nie wiem, czy my, faceci jesteśmy w stanie do końca zrozumieć, o czym to jest. Moim zdaniem najbardziej o poczuciu zagrożenia. – Piotr Gwadera
Założeniem reżysera, Tomasza Jeziorskiego, było odwołanie się do opowieści ludowej, która w warstwie narracyjnej przedstawia podróż młodej dziewczyny, zmierzającej na wesele. Wideoklip nie miał być ilustracją muzyki, ale swojego rodzaju improwizacją wokół elementów kultury ludowej, które w swojej twórczości wykorzystuje zespół Odpoczno. Pojawiają się w nim postacie surrealistyczne, które miały pomóc w odejściu od realistycznie pojmowanej dramaturgii i zbudowaniu przestrzeni symbolicznej, w której zarówno bohaterka (dziewczyna), bajkowe stwory oraz las, przez który przemierza, będą współgrały z tematami muzycznymi, występującymi w utworze.
Dla mnie klip przedstawia, w przenośni, obraz pierwotnej namiętności budzącej się w dziewczynie w noc poślubną: spadający wianek, cztery potwory/żywioły, które w kulminacyjnym momencie stają się jedną iluminującą postacią unosząca dziewczynę w wir namiętności. - Marek Kądziela
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
O zespole:
Odpoczno to swoisty fenomen sceny world music. Zespół potrafi łączyć tradycyjną muzykę polskiej wsi z muzyką na wskroś nowoczesną. Co ważne - jak twierdzą krytycy – bez szkody dla żadnej z nich. Laureat festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, doceniony został za swój osobny i niepowtarzalny styl, co dało mu wstęp na sceny wielu liczących się festiwali – wystarczy wymienić Off Festiwal, Jazz nad Odrą, Globaltica czy Festiwal Dwa Brzegi. Ich debiutancka płyta została okrzyknięta muzycznym wydarzeniem roku 2018 i w tym samym roku Odpoczno było też jedynym oficjalnym reprezentantem polskiej sceny na targach muzycznych Womex.
ip
Fot: materiały prasowe