Newsello.pl

Solarografia i pradziadek aparatu fotograficznego – dowiedz się więcej o niezwykłej wystawie!

Światowy Dzień Fotografii Otworkowej to nie przelewki! Na całym świecie, w tym i w Galerii Biblio-Art na Politechnice Łódzkiej, zostaną wystawione wyjątkowe zdjęcia wykonanie klasyczną techniką!
Solarografia i pradziadek aparatu fotograficznego – dowiedz się więcej o niezwykłej wystawie! [fot. materiały prasowe]
Solarografia i pradziadek aparatu fotograficznego – dowiedz się więcej o niezwykłej wystawie! [fot. materiały prasowe]

Studenci z Koła Naukowego Analog z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, zajmującego się fotografią oraz studenci z wydziału FTIMS, zapraszają na wystawę w ramach Worlwide Pinhole Photography Day. Prezentowane prace będą wynikem eksperymentu z najstarszym sposobem utrwalania obrazu – camerą obscurą.

Technika ta pozwala na bardzo długi czas naświetlania materiału światłoczułego, co daje niesamowite efekty, takie jak np. rysunek ruchów słońca na niebie. Nurt ten, zwany solarografią, jest motywem przewodnim wystawy, która odbędzie się w dniach 24.04-3.05.2018 r w Galerii Biblio-Art (Biblioteka Politechniki Łódzkiej, Wólczańska 223, 4.piętro). Organizowana wystawa jest jedną z wielu odbywających się w tym samym dniu na całym świecie w ramach Międzynarodowego Dnia Fotografii Otworkowej. Serdecznie zapraszamy!

Worldwide Pinhole Photography Day

Światowy Dzień Fotografii Otworkowej jest to międzynarodowa impreza zorganizowana w celu promowania sztuki fotografii otworkowej i solarografii. Co roku organizowany jest w ostatnią niedzielę kwietnia. W tym roku przypada to na dzień 29kwietnia. Jako Koło Naukowe ANALOG postanowiliśmy wziąć udział w tym projekcie. Dzięki temu mamy okazję sięgnąć do korzeni fotografii, odkryć same początki tej dziedziny sztuki, jaką jest camera obscura. Już od wielu miesięcy przygotowujemy się do tej imprezy – czyścimy stare puszki, umieszczamy papier fotograficzny, przytwierdzamy własnoręcznie zrobione camery w odpowiednich miejscach i czekamy z niecierpliwością, pełni obaw – czy aby fotografia wyjdzie?

Czym jest Camera Obscura?

Pierwowzór aparatu fotograficznego, inaczej nazywana ciemnią optyczną czy aparatem otworkowym. Jej początki sięgają czasów antycznej Hellady za sprawą Arystotelesa i Euklidesa. Po raz pierwszy naukowo opisał ciemnię optyczną arabski matematyk w XI wieku. W rysowaniu perspektywy pomagała Leonardo da Vinciemu, a Goethe ze swych podróży przywoził zdjęcia wykonane tą metodą.

Camera obscura to czarne od wewnątrz pudełko lub puszka, której jedna ścianka posiada mały otwór wielkości do 1 mm. Natomiast na ściance naprzeciw otworu, będącego obiektywem, znajduje się papier fotograficzny. Dzięki światłu padającemu przez otwór na papierze tworzy się zdjęcie.

Solarografia

Do tej techniki używa się aparatów otworkowych. Solarografia polega na naświetlaniu papieru fotograficznego przez wiele miesięcy, tak aby uzyskać widoczną ścieżkę wędrówki Słońca po niebie. Umieszczony w camerze obscurze papier fotograficzny ciemnieje, dając obraz negatywowy. Po wywołaniu i utrwaleniu w odpowiednich chemikaliach negatyw może być odwrócony na pozytyw za pomocą komputerowych programów graficznych.

Informacje o Kole

Koło Naukowe ANALOG to grupa studentów architektury, działająca przy Zakładzie Projektowania Wnętrz w Pracowni Fotografii i Estetyki Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Oto jak Oni sami opisują swoją działalność: 

Kontynuujemy tradycyjne techniki fotografii analogowej. To niełatwa dziedzina, wymagająca czasu i cierpliwości. I choć mogłoby się wydawać, że jej powiązanie z architekturą jest pozorne, to fotografia uczy nas wrażliwości, niezbędnej przy projektowaniu. Jest to także nasza pasja i potrzeba kultywowania potężnego dziedzictwa, które zanika na rzecz fotografii cyfrowej, która nie niesie już ze sobą tylu wartości. Pracujemy w ciemni fotograficznej, wykorzystując technikę obróbki czarno-białej fotografii. Planujemy popularyzować fotografię analogową wśród studentów poprzez zorganizowanie cyklu wykładów z przedstawicielami różnych środowisk twórczych, zarówno z uczelni łódzkich, jak i z innych miejsc Polski.

Zaproszenie

fot. materiały prasowe

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również