Newsello.pl

Słownik piłkarski na finał mundialu! Dowiedz się jaki doping otrzymają najlepsze drużyny

Mistrzostwa Świata mają to do siebie, że spotykają się w nich drużyny z każdego zakątka planety. W różnych krajach mówi się różnymi językami, więc i używane terminy i okrzyki różnią się i mają swój własny charakter. Sprawdźmy, jaki!
Słownik piłkarski na finał mundialu! Dowiedz się jaki doping otrzymają najlepsze drużyny [fot. Pixabay]
Słownik piłkarski na finał mundialu! Dowiedz się jaki doping otrzymają najlepsze drużyny [fot. Pixabay]

Piłka nożna to sport, na punkcie którego szaleje cały świat, a już 14 i 15 lipca 2018 odbędzie się mecz o trzecie miejsce i finał mundialu. Sprawdź, jakimi słówkami dopingują swoją drużynę Francuzi, co krzyczą Anglicy i Belgowie, kiedy piłka wpadnie do bramki oraz jak cieszą się Chorwaci!

Mistrzostwa świata w piłce nożnej swoją potoczną nazwę zawdzięczają hiszpańskiemu przymiotnikowi mundial (światowy). I chociaż wielokrotnie hiszpańskojęzyczne drużyny wygrywały walkę o Puchar Świata, tym razem w finale spotkamy francuskich Les Bleus (Niebieskich), rzadziej nazywanych też Tricolores (Trójkolorowymi) oraz chorwacką drużynę nazywaną Vatreni (Ogniści). O trzecie miejsce, dzień wcześniej, w sobotę, zagrają belgijscy footballeurs nazywani Les Diables Rouges (Czerwone Diabły) oraz angielscy football players potocznie zwani Three Lions (Trzy Lwy).

Doping fanów najcenniejszy!

W jaki sposób wspierać drużyny? W półfinale od Belgów najczęściej usłyszymy Allez la Belgique!, z kolei Anglicy będą wykrzykiwać Come on, England! Na najbardziej emocjonującym meczu mundialu spotkamy Francuzów skandujących Allez Les Bleus! oraz miłośników drużyny Ognistych wołających Naprijed Vatreni!

Istnieje międzynarodowy język sportu, język pełen emocji i znaków – komentuje Sylwia Rogalska, Country Manager EF Education First, firmy, która od 51 lat organizuje wyjazdy językowe za granicę. – Pierwsze międzynarodowe mecze piłkarskie odbyły się w 1872 roku w Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego zatem, że wiele słów związanych z tym sportem, jak faul, match czy goal, przeniknęło właśnie z angielskiego do innych języków, w tym do polskiego.

Faul, foul, faute!!!

Podczas meczu zdarzają się nie tylko chwile radosne, ale również nerwowe. Bez wątpienia jednymi z najbardziej newralgicznych momentów są spory o rzuty karne czyli penalty (ang), kazneni udarac (chorw.). Takie sytuacje nie raz podniosły ciśnienie fanom sportu. Jak zwrócić uwagę sędziemu, że powinien być rzut karny? Referee! Why is that not a penalty? (ang.) lub Il y a penalty l’arbitre! (fr.).

Po ciężkich meczach pełnych zwrotów akcji w końcu dowiemy się, kto będzie wielkim zwycięzcą, a kto wielkim przegranym. Czy będziemy krzyczeć Goal! (ang.) But! (fr.), a może Cilj! (chorw.)? Czy kibice fans (ang.) les fans (fr.) navijači (chorw.) oszaleją i będą świętować do białego rana? Takie emocje emotions (ang.) les émotions (fr.) czy emocije (chorw.) bez wątpienia zdarzają się tylko podczas najważniejszych meczów w roku!

Oby to było wspaniałe widowisko.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Podchodzenie na nartach

Niekontrolowany zjazd do tyłu

Sport
środa, 15 maja 2019, 15:02
Podchodzenie na nartach stanowi niewielki procent całego sportu, ale jednak tą umiejętność również trzeba opanować.
Rajd Barbórka dzień 2

47. Rajd Świdnicki-KRAUSE

Sport
czwartek, 25 kwietnia 2019, 10:13
Już w najbliższą sobotę, 27 kwietnia, rozpocznie się 47. Rajd Świdnicki-KRAUSE – pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2019.

Zobacz również