Jurgów, Zieleniec, Szczyrk i Zakopane to ośrodki znakomicie znane wszystkim miłośnikom sportów zimowych. Jednak trasy tegorocznych wyścigów będą tak poprowadzone, że mogą zaskoczyć nawet stałych bywalców. Pierwszy przystanek cyklu odbędzie się już w najbliższą sobotę, 23 stycznia w Jurgowie.
O tym, że szczęściu należy pomagać doskonale wie Józek Gąsienica-Gładczan, który podczas ubiegło-rocznej edycji Red Bull Zjazd na Krechę, aż trzy razy stawał na podium. "Przed startem sprawdzam pogodę, żeby wiedzieć jakich smarów użyć - już raz przez to przegrałem pierwsze miejsce. W dzień zawodów staram się również, na tyle na ile jest to możliwe, zapoznać się z trasą wyścigu i zapamiętać kluczowe miejsca. Podczas startu jest tyle emocji i adrenaliny, że łatwo pogubić się między konkurentami i tyczkami”.
Aby ułatwić Wam przygotowanie, prezentujemy najważniejsze informacje o tegorocznych trasach. Są one bardzo zróżnicowane, więc na pewno warto spróbować swoich sił na więcej niż jednej edycji… a może ktoś pójdzie w ślady Józka Gąsienicy-Gładczana i wystartuje we wszystkich czterech przystankach?
Jurgów
Start - 1028 m.n.p.m.
Meta - 831 m.n.p.m.
Przewyższenie - 197 m
Długość trasy - ok. 1000 m
Przebieg trasy: Start przy górnej stacji krzesła „B”. W górnej części zjazd niebieską trasa numer 2, a następnie czerwoną trasą numer 3. Meta tuż przy drodze obok dolnej stacji krzesła „B”.
Charakterystyka zjazdu: Najbardziej zróżnicowane trasa tegorocznej serii. Dwa dłuższe trawersy (jeden w prawo, drugi w lewo); szeroki i średnio nachylony stok w górnej części; wąska i stroma przecinka leśna na dole; bardzo ostry zakręt w prawo tuż przed metą.
Porady dyrektora sportowego: Z uwagi na długość i charakterystykę trasy, premiuje ona wszechstronnych i dobrze przygotowanych zawodników. Bardzo ważne jest smarowanie, gdyż tuż po starcie mamy dość płaski trawers, na którym warto „uciec” rywalom. Odwaga i opływowa sylwetka przydadzą się w środkowej części trasy, gdzie prędkość będzie rosła z każdym metrem. W końcowej części przydadzą się mocne nogi i ostre krawędzie, gdyż ze względów bezpieczeństwa stanie tam kilka szykan spowalniających (bramki gigantowe). Nie bez znaczenia będzie również kondycja, gdyż blisko kilometrowa i pełna atrakcji trasa zmusi zawodników do jazdy na pełnych obrotach!
Zwróć uwagę na: piękną panoramę Tatr! To jedno z najlepszych miejsc do podziwiania ich piękna.
Zieleniec
Start 960 m.n.p.m.
Meta 840 m.n.p.m.
Przewyższenie 120 m
Długość trasy ok. 600 m
Przebieg trasy: Start przy górnej stacji krzesła Winterpol 3. Zjazd po stoku „Grygiel”. Meta tuż nad dolną stacją wyciągu krzesełkowego „Gryglówka”
Charakterystyka zjazdu: Trasa „sprinterska”. Po starcie krótki odcinek prosto w dół; stroma i „kręta” ścianka w środkowej części; płaska prosta do mety.
Porady dyrektora sportowego: Najważniejszy jest szybki bieg do sprzętu oraz błyskawiczne wpięcie w narty lub deskę przed rywalami. Kto ruszy pierwszy, tego już trudno będzie dogonić. Jedyna szansa na wyprzedzanie to kilka ostrzejszych skrętów na ściance - tu rozegra się ostra walka bark w bark, więc może to być bardzo widowiskowa rywalizacja. Ci, którzy z tej wali wyjdą zwycięsko mają już prostą drogę do mety!
Zwróć uwagę na: granicę Polsko - Czeską, która przebiega kilka metrów od startu oraz na piękną panoramę Kotliny Kłodzkiej.
Polscy studenci gotowi na triathlonowe wyzwanie. Akademickie Mistrzostwa Świata w Gdańsku
Już w najbliższy piątek, 30 sierpnia, Gdańsk stanie się centrum międzynarodowego triathlonu, goszcząc Akademickie Mistrzostwa Świata (AMŚ).