Newsello.pl

Opera Rara ze smakiem

Co może mieć wspólnego muzyka z jedzeniem? Przekonaj się już wkrótce, dzięki niezwykłemu wydarzeniu!
Opera Rara ze smakiem
Opera Rara ze smakiem

Gdy jemy w czyimś towarzystwie, posiłek niepostrzeżenie staje się rytuałem, który podlega wielu regułom, ustalającym choćby kolejność dań. W ramach cyklu Opera Rara ze smakiem o związkach sztuki, muzyki i kuchni porozmawiają m.in. Tessa Capponi Borawska, Marek Bieńczyk, Wojciech Nowicki, Bartek Kieżun, Łukasz Modelski i Paweł Bravo. Pierwsze spotkanie już 20 stycznia! Zachęcamy i zapraszamy: otwórzmy się wspólnie na nowe doznania.

Pierpaolo Polzonetti, twórca koncepcji gastromuzykologii, proponuje, by poszukać związków między muzyką i pożywieniem: porównać kompozycje do potraw, których składnikami są poszczególne dźwięki. Podczas Festiwalu Opera Rara 2017 będziemy szukać właśnie takich analogii między procesem zarówno komponowania i gotowania, jak i słuchania oraz degustacji. Idąc tropem Polzonettiego, zauważymy szybko, że to sięgająca po szereg form ekspresji opera jest najbardziej „wszystkożernym” gatunkiem scenicznym. Polzonetti pokazuje też, jak ważną funkcję jedzenie – i powstrzymywanie się od niego – pełni w samej operze. Sceny jedzenia definiują tu często relacje między bohaterami, a widzom pozwalają na odkodowanie osobowości i zachowań operowych postaci.

Podczas Festiwalu zaprosimy więc Państwa do stołu – okazji, by przy nim usiąść, będzie kilka. W trakcie festiwalu szefowie kuchni wybranych restauracji (Albertina, Biała Róża, Bistro 11, Corse, Musso Sukiennicza, Pod Nosem, Szara Gęś, Wierzynek i Włoska) podadzą dania inspirowane tematem wojny postu z karnawałem – w końcu wraz z programem festiwalu przemierzamy czas zabawy, zmierzając nieuchronnie ku Wielkiemu Postowi. Z kolei podczas czterech spotkań w Wierzynku, restauracji hotelu Pod Różą i L concept: Bar & Restaurant 13 zaproszeni goście eksplorować będą powiązania kulinariów i sztuk pięknych. Podczas każdego ze spotkań podana zostanie przekąska, której zadaniem będzie ponowne przeniesienie słuchaczy w świat opery.

Spotkania w ramach cyklu »Opera Rara ze smakiem« będą okazją, by doświadczać muzyki operowej w sposób kompletny i całkowity. Doznania towarzyszące wieczornym koncertom zostaną bowiem wzbogacone dzięki zmysłowi smaku, który w odbieraniu sztuki wysokiej jest niesłusznie pomijany – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Poszukiwanie związków pomiędzy kulinariami i sztukami pięknymi to nowa propozycja w programie festiwalu. Podczas tegorocznej edycji spotkamy się więc z festiwalową publicznością w nowej, wyjątkowej formie.

Po koncercie 20 stycznia, w programie którego znalazły się „Erwartung” op. 17 Arnolda Schoenberga i III Symfonia „Pieśń o nocy” Karola Szymanowskiego, Marek Bieńczyk i Wojciech Nowicki, krytyk winiarski i krytyk kulinarny, obaj znani z erudycyjnych i niebywale smacznych literacko utworów, będą szukać kulinarnych wątków w literaturze i zastanowią się, jak to jest o jedzeniu pisać i czytać. Usłyszymy zapewne niejedno o kulinarnych recenzjach, najlepszych kucharzach wśród pisarzy i najbardziej apetycznych fragmentach w literaturze (restauracja hotelu Pod Różą godz. 21.00).

W środę 31 stycznia po programie „Il gran teatro del mondo” zaprosimy Państwa do L concept: Bar & Restaurant 13, gdzie opowieść o miejscu kulinariów w kulturze snuć będą Tessa Capponi Borawska, Agnieszka Drotkiewicz i Bartek Kieżun. Wieczorny koncert otworzy „Sinfonia Grave et Gagliarda” Salamone Rossiego; kompozytor urodził się w Mantui, zatem szukanie związków pomiędzy talerzem i sztuką rozmówcy rozpoczną w słonecznych Włoszech (L concept: Bar & Restaurant 13, godz. 21.00).

Piątkowy wieczór 2 lutego minie pod znakiem rozmów o operze i szukaniu w niej kulinarnych tropów: od bażanta podanego na kolację Don Giovanniemu, przez posty i uczty w Traviacie, pite u Pucciniego whisky, aż po trucizny, którymi uśmiercali wrogów bohaterowie. W zabytkowych wnętrzach Wierzynka opowiedzą o nich Aga Kozak i Bogusław Deptuła (Wierzynek, 2 lutego, godz. 19.30).

Po ostatnim z festiwalowych koncertów, 13 lutego, spotkamy się ponownie w Wierzynku.

O kulinarnej Anglii XVII wieku opowiedzą Łukasz Modelski i Paweł Bravo. Podczas swojej podróży w czasy Henry’ego Purcella sięgną po dziennik Samuela Pepysa, który w swoich zapiskach barwnie opisał także kulinarno-gastronomiczne życie Londynu (Wierzynek, 13 lutego, godz. 21.00).

Słuchając opowieści naszych gości będziemy jednocześnie próbować świetnego wina i przygotowanych specjalnie na tę okazję przez szefów kuchni przekąsek, które - niczym proustowska magdalenka - przeniosą nas w inne rejony świata.

Bilety dostępne na portalu evenea.

Festiwal Opera Rara 2018 – w skrócie:

  • 18 stycznia – 13 lutego
  • 3 recitale wokalne z fortepianem
  • 3 recitale z towarzystwem orkiestry
  • 2 koncerty z operami w wersjach koncertowych
  • w sumie aż 14 wydarzeń

Zapraszamy!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również