National Geographic i Morgan Freeman po raz kolejny zabiorą widzów w podróż dookoła świata, by spróbować znaleźć odpowiedzi na wiele pytań o wiarę, a także poszukać analogii między największymi religiami i przeanalizować je w kontekście nauki, antropologii i archeologii.
„W poszukiwaniu Boga z Morganem Freemanem” - premiery od soboty do poniedziałku 15-17 kwietnia o godz. 21:00 na National Geographic.
- To, co najbardziej podoba mi się w tym programie, to próba znalezienia wspólnych wątków, czyli punktów stycznych różnych kultur, systemów religijnych i ideologii, które starają się wyjaśnić największe tajemnice ludzkiego istnienia na Ziemi - przyznaje Freeman. - Mam nadzieję, że kolejna odsłona naszej serii będzie nie tylko mądrą rozrywką, ale pomoże nam także w zainicjowaniu dialogu, dzięki któremu będziemy mogli lepiej poznać naszych sąsiadów z różnych stron świata.
Każdy z trzech odcinków nowego sezonu jest poświęcony innemu tematowi: prorokom, dowodom na istnienie Boga oraz koncepcji nieba i piekła. Freeman spotka się z przywódcami religijnymi, naukowcami, archeologami i zwykłymi ludźmi, którzy wraz z nim będą próbować zgłębić odwieczne zagadki.
Gośćmi programu będą:
- 9-letni chłopiec, który zdaniem tybetańskich mnichów jest kolejnym wcieleniem lamy, czyli buddyjskiego duchownego.
- Wódz Spoglądający Koń, strażnik świętej fajki pokoju indiańskich plemion Nakota, Lakota i Dakota.
- Kenneth Bae, chrześcijański misjonarz, który przez dwa lata przebywał w niewoli w Korei Północnej.
- Kobieta, której serce zatrzymało się na ponad 8 minut, szczegółowo opisująca jak czuła się przebywając w tym czasie w niebie.
- Fizyk teoretyczny Ard Louis, który jest przekonany, że nauka jest w stanie dostarczyć nam dowodów na istnienie Boga. Jego zdaniem, bardziej szczegółowe badania wskazują na ślady boskich interwencji.
- Wierni, doświadczający w czasie zgromadzeń tzw. glosolalii – zdolności mówienia „językami pochodzącymi od Boga”.
Członkowie ekipy odwiedzą też wykopaliska archeologiczne, by zobaczyć niedawno odkryte wizerunki nieba i piekła, stworzone wieki temu przez przodków Czirokezów. Twórcy serii pojawią się z kamerą w najważniejszych miejscach kultu religijnego na świecie. Zawitali między innymi w świątyni Angkor Wat w Kambodży, która została zbudowana w XII wieku jako model buddyjskiego nieba, w Wieży Diabła w Wyoming, która jest najświętszym miejscem Indian z plemienia Lakota, w podwodnych jaskiniach czyli meksykańskich „cenotach”, które według wierzeń starożytnych Majów były przedsionkiem nieba i piekieł. Członkowie ekipy programu jako nieliczni weszli też do środka zamkniętej dla odwiedzających Złotej Świątyni w indyjskim mieście Amritsar, głównego miejsca kultu wyznawców sikhizmu i uczestniczyli w obchodach święta Meskel w Etiopii, które upamiętniają odnalezienie prawdziwego Krzyża Jezusa Chrystusa przez Helenę, matkę rzymskiego cesarza Konstantyna.
"Cisza nocna": nowy horror Bartosza M. Kowalskiego w domu opieki [WIDEO]
„Cisza nocna”: nowy horror Bartosza M. Kowalskiego – teraz na festiwalu w Gdyni, a już 31 października w kinach!