Jako pierwsi statuetki odebrali artyści ubiegający się o nagrody w kategoriach Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej. Największym zwycięzcą okazał Zbigniew Wodecki, który zdobył 2 Fryderyki w najważniejszych kategoriach!
Uroczysta gala w Teatrze Polskim w Warszawie zgromadziła wybitnych muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy oraz najważniejszych przedstawicieli branży fonograficznej. Uroczystość transmitowano w Programie Drugim Telewizji Polskiej.
O nagrodę Fryderyk 2016 walczyło łącznie 1120 artystów, albumów i singli. Podczas 22. edycji przyznanych zostało 21 statuetek w 11 kategoriach oraz trzy Złote Fryderyki.
Utworem Roku została piosenka” Rzuć to wszystko co złe” w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego with Mitch&Mitch Orchestra and Choir z tekstem Leszka Długosza i muzyką także Zbigniewa Wodeckiego. Statuetkę za Fonograficzny Debiut Roku, odebrał Kortez. Artystą Roku w kategorii Muzyka Jazzowa został Janusz Muniak. Statuetka za Jazzowy Album Roku trafiła do Nikoli Kołodziejczyka. Jazzowy Debiut Roku otrzymali ex aequo: Aga Derlak, Agnieszka Wilczyńska i Krzysztof Lenczowski.
Gospodarzami wieczoru byli: Marita Alban Juarez i Tomasz Kammel. O oprawę muzyczną wręczania zadbał DJ Adamus, a głosem gali był Piotr Metz.
Pierwszy raz w historii nagród, część muzyczna gali była tak obszerna. Galę rozpoczęła Brodka ze Smolikiem i Kevem Foxem w składance utworów: Horses – pierwszy raz w telewizji – i Run; Zbigniew Wodecki z The Dumplings, Rysami i Kwintetem Smyczkowym Polskiej Orkiestry Radiowej zagrali miks: Kocham być Tobą i Panny mego Dziadka. Jafia, Maleo Reggae Rockers i Adam Bałdych wykonali Karavanę i utwór Słyszę; Kortez z Adamem Pierończykiem zaaranżowali piosenkę Zostań. Specjalnie dla Kory, Mela Koteluk z Terrific Sunday zagrali przebój -To tylko tango. Dawid Podsiadło zagrał W dobrą stronę, a Nikola Kołodziejczyk, Wojtek Mazolewski, Atom String Qartet i Trio Agi Derlak oddali hołd Davidowi Bowiemu składanką utworów artysty: Warszawa, Ashes to Ashes i Lazarus.
Na wielki finał gali wystąpił Benjamin Clementine, który swój wielki przebój London zagrał z Kwintetem Smyczkowym Polskiej Orkiestry Radiowej. Z okazji tej wizyty na rynku polskim ukaże się wersja deluxe debiutanckiego albumu artysty – At Least For Now. Benjamin Clementine – to talent, jakiego nie było od dawna na brytyjskiej scenie muzycznej, choć karierę zawdzięcza tak naprawdę pobytowi w Paryżu. Czerpiący z jednej strony z piosenki francuskiej, ale też fascynujący się rockiem i Marią Callas klasycznie wykształcony pianista – to oryginał na miarę Leonarda Cohena czy nawet Billie Holiday.
Gwiazdą specjalną tegorocznej gali był legendarny muzyk i prezydent Międzynarodowej Konfederacji Związków Autorów i Kompozytorów CISAC – Jean Michael Jarre – który wręczył Fryderyka Zbigniewowi Wodeckiemu za Utwór Roku.
Wśród wręczających nagrody znalazły się największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Józef Skrzek, L.U.C., Ewa Farna, DJ Feel-X, Halina Mlynkova, Sebastian Karpiel-Bułecka, Grzegorz Turnau, Sidney Polak, Brodka, Grzegorz Markowski, Kayah, Aga Zaryan, Stanisław Soyka i Michael „Patches” Stewart!
Już jutro, 21 kwietnia, poznamy laureatów nagród Fryderyk 2016 w kategoriach Muzyki Poważnej. Uroczysta Gala rozpocznie się o godz. 19.30 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w Programie Drugim Polskiego Radia.
Wystąpi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, Szymon Nehring, Meccore String Quartet oraz soliści: Łukasz Błaszczyk i Adam Bogacki. Galę poprowadzą: Barbara Schabowska i Paweł Sztompke.
ZŁOTY FRYDERYK
Jak co roku Akademia Fonograficzna honorowała muzyków i twórców wybitnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2016 te szczególne wyróżnienia – nagrody ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć – Rada Akademii Fonograficznej przyznała:
• w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Korze, pierwszej damie polskiego rocka, autorce piosenek i wierszy, wokalistce legendarnego zespołu Maanam;
• w kategorii Muzyka Jazzowa – Michałowi Urbaniakowi, światowej sławy muzykowi jazzowemu, kompozytorowi i aranżerowi;
• w kategorii Muzyka Poważna – Bernardowi Ładyszowi, wybitnemu polskiemu śpiewakowi operowemu.
ip