Newsello.pl

Komu należy płacić alimenty po uzyskaniu pełnoletniości przez dziecko?

Alimenty zasądzone na niepełnoletnie dziecko są wypłacane zawsze jego opiekunowi, który sprawuje nad nim opiekę.
Alimenty
Alimenty

Alimenty zasądzone na niepełnoletnie dziecko są wypłacane zawsze jego opiekunowi, który sprawuje nad nim opiekę. Małoletni bowiem do uzyskania pełnoletności pozostaje pod opieką rodziców i samodzielnie nie może ani występować w procesie o alimenty, ani pobierać żadnych świadczeń. Co jednak, kiedy dziecko osiągnie pełnoletność? O tym w artykule.

Pełnoletność dziecka nie zwalnia z alimentów

Rodzic ma obowiązek świadczyć alimenty na dziecko aż do momentu, w którym może ono utrzymać się samodzielnie. Ukończenie 18-tego roku życia nie zwalnia więc z tego obowiązku. Różnica polega jedynie na tym, że dziecko, jako osoba pełnoletnia, może już sama o sobie decydować i reprezentować siebie przed sądem.

Komu wypłacać alimenty po uzyskaniu pełnoletniości przez dziecko?

Rodzic płacący alimenty musi dostosować się do oświadczeń wystawionych przez dziecko, jako osobę, która już sama może o sobie decydować. Dziecko może zadecydować, że odtąd pieniądze powinny być przelewane na jego konto ( i tu wskazać rachunek bankowy) lub nadal bezpośrednio do drugiego rodzica. Może też żądać otrzymania świadczeń bezpośrednio do rąk własnych. Z tego powodu po ukończeniu 18-tego roku życia przez dziecko, ono lub rodzic zobowiązany do płacenia alimentów, powinni złożyć stosowne dokumenty o uregulowanie nowego sposobu płatności.

Wyjątkowe sytuacje

Jeśli alimenty wypłacane są dziecku przez organ trzeci (np. pracodawcę) należy zgłosić tę sprawę bezpośrednio do tego organu. W wypadku niepłacenia alimentów przez kilka lat, dziecko po uzyskaniu pełnoletności, może poprosić o egzekucję komorniczą rodzica, który zalega z opłatami - prawo to obejmuje nieotrzymane świadczenia do 3 lat wstecz.
 
Czy dziecko może zrezygnować z alimentów?

Przepisy jasno określają możliwość zmiany alimentów - nie tylko ich wysokości, ale i całkowitego ich uchylenia. Nie jest to jednak oczywiste. Takie żądanie może złożyć zarówno rodzic, jak i dziecko. W przypadku rodzica, który chce się uchylić od płacenia alimentów, musi on udowodnić, że dziecko może samo się utrzymać. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy rodzic znajduje się w niedostatku lub kiedy dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania samodzielności, np. celowo nie podejmuje pracy czy jest tzw. „wiecznym studentem”, który wielokrotnie zmienia kierunek studiów, żadnego z nich nie kończąc.

Skorzystaj z usług Kancelarii Prawnej TMH z zakresu prawa rodzinnego pod adresem https://ktmh.pl

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com/jessica45

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Fot: Krzysztof Ćwik

Wyzwania w pracy fotoreportera: Dokumentować czy pomagać?

Inne
wtorek, 27 lutego 2024, 10:33
Rolą fotoreportera jest dokumentowanie wydarzeń. Jednak, gdy tragedia się rozwija, niewątpliwie stają przed etycznymi dylematami. Czy ich rola sprowadza się jedynie do dokumentowania, czy powinni przekroczyć granicę i włączyć się w akcję ratunkową?

Zobacz również