Są aktorzy, którzy wolą dotykać ziemi czterema kończynami, oblizują się nie tylko po posiłku a swoje podstawowe potrzeby załatwiają na trawniku. Mowa tu oczywiście o kosmatych czworonogach, które podbijały, podbijają i podbijać będą serca publiczności na całym świecie. No bo jak tu nie kochać merdających ogonami psów – najlepszych przyjaciół człowieka? Jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii filmowych były przygody wielkiego bernardyna o imieniu Beethoven. Pierwszy film powstał w 1992 roku i doczekał się aż 8 produkcji. Kolejno w latach 1993, 2000, 2001, 2003, 2008, 2011 i 2014 powstawały nowe odsłony jego przygód. Wiele z nich nie trafiło już na ekrany kin, ale wciąż bawiły szeroką publiczność za pośrednictwem telewizji i płyt DVD.
Dalmatyńczyki – to druga po bernardynach rasa psów, które uwiły swoje posłanie w kinowych fotelach. Pierwszy był animowany film Disneya z 1961 roku, ale wersja aktorska „101 dalmatyńczyków” powstała dopiero w 1996 roku. W rolę niegodziwej Cruelli De Mon wcieliła się niezapomniana Glenn Close. Ponoć początkowo w roli Rogera - obrońcy Dalmatyńczyków, zamiast Jeffa Danielsa mieliśmy zobaczyć Hugh Granta. Druga część fabularnych przygód łaciatych psiaków pojawiła się w kinach w 2000 roku pod tytułem „102 dalmatyńczyki”.
Labrador to następny czworonóg, który zwiększył sprzedaż chusteczek jednorazowych w kinach. Wszystko to za sprawą filmu „Marley i Ja” z 2008 roku. W rolach głównych wystąpili Owen Wilson i Jennifer Aniston. Produkcja ta była ekranizacją bestsellerowej książki „Marley i Ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata” autorstwa Johna Grogana.
Psów kina było z pewnością jeszcze więcej, ale nie sposób wyliczyć wszystkich. Warto wspomnieć o akicie z filmu „Mój przyjaciel Hachiko” z Richardem Gearem z 2009 roku. Owczarek alzacki o imieniu Jerry Lee towarzyszył Jamesowi Belushiemu w „K-9” (1989). Pirenejski pies górski był natomiast bohaterem dwóch filmów o przygodach „Belli i Sebastiana” (2013 i 2015).
Wchodzący obecnie na ekrany kin „Szajbus i pingwiny” wprowadza na wielki ekran zupełnie nową rasę psa. Do głównej roli poszukiwano bowiem owczarka maremma, który byłby w stanie oddać pięknego lekkoducha tkwiącego w ogromnym i łagodnym psisku, ale jednocześnie byłby wiarygodny w scenach, w których Szajbus zaczyna ratować pingwiny i rozstawiać lisy po kątach. Wybór padł na Kaia, młodego maremma, którego treser Luke Hura znalazł w schronisku prowadzonym przez organizację zwalczającą przemoc na zwierzętach.
- Obserwowałem go przez jakiś czas, ale od samego początku widziałem, że to wyjątkowy pies. I że będzie idealny do roli Szajbusa - opowiada Hura. - Zaczęliśmy od nauki podstawowych poleceń, a później rozpoczęliśmy szkolenie do konkretnych scen, które miał zagrać w filmie. Kai zakochał się w australijskim wybrzeżu i świetnie się tam zaaklimatyzował. Uwielbiał także Shane'a, zawsze reagował na jego głos - kontynuuje treser. - To wspaniały psiak, w trakcie pracy na planie bardzo się ze sobą zżyliśmy - opowiada Shane Jacobson, który wciela się w „Swampy'ego”. - Gdy Kai przybywał rano na plan, jego treserzy nauczyli go, że zawsze powinien się ze mną przywitać. Uwielbiałem te momenty!
„Szajbus i pingwiny” – w kinach!
Pies najlepszym przyjacielem pingwina? Zabawna i podnosząca na duchu historia sympatycznego, choć kompletnie nieobliczalnego czworonoga, który ocalił przed zagładą stado pingwinów. Ta nieprawdopodobna historia wydarzyła się naprawdę w Australii i wzruszyła cały świat. W jednej z głównych ról popularny amerykański aktor dubbingowy Alan Tudyk („Ralf Demolka”, „Kraina lodu”, „Wielka szóstka”).
Inwazja żarłocznych lisów staje się zmorą mieszkańców małego miasteczka w Południowej Australii i grozi zamknięciem głównej lokalnej atrakcji turystycznej – wyspy Fairy Penguins. Pingwiny mogą stracić życie, zaś pracujący tam strażnicy – pracę. Zawzięty farmer, wspierany przez 9-letnią wnuczkę, chce za wszelką cenę odwrócić bieg wydarzeń. Z pomocą, zupełnie nieoczekiwanie, przychodzi jego owczarek, który do tej pory specjalizował się w psotach i nie radził sobie nawet z pilnowaniem kurczaków.
Gatunek: familijny/przygodowy
Produkcja: Australia 2015
Reżyseria: Stuart McDonald
Obsada: Alan Tudyk („Więzień labiryntu: Próby ognia”, „Kraina lodu”, „Transformers 3”), Sarah Snook („Steve Jobs”, „Klątwa Jessabelle”), Coco Jack Gillies („Pszczółka Maja: Film”, „Mad Max: Na drodze gniewu”), Shane Jacobson („Dziedzictwo Bourne’a”, „The Dressmaker”), Deborah Mailman („Bystry Bill”, „Księga objawienia”), Terry Camilleri („Zapowiedź”, „Gigli”)
Wrocławski Festiwal Gier i Zajawek 2025 – atrakcje dla fanów gier i rozrywki
Zbliża się czwarta edycja Wrocławskiego Festiwalu Gier i Zajawek – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz miłośników gier z całej Polski.