Newsello.pl

Karnawałowe tradycje – zabawy w różnych zakątkach świata

Tuż po hucznym Sylwestrze i wejściu w Nowy Rok z przytupem czeka nas kolejna atrakcja – taneczny karnawał!
Sajgonki z serem i warzywami / Fot. MSM Mońki
Sajgonki z serem i warzywami / Fot. MSM Mońki

Czas balów, maskarad i przebieranych zabaw rozpoczyna się wraz z początkiem święta Trzech Króli i trwa aż do Środy Popielcowej, otwierającej 40-dniowe przygotowania do Wielkanocy. Tradycji i zwyczajów świętowania jest co niemiara, niemalże tyle ile… krajów na świecie. Chociaż w Polsce nie tak często obchodzony, w niektórych zakątkach świata karnawał to wyjątkowy czas w roku. Sami sprawdźcie!

Zanim na dobre pochłonie nas karnawałowy szał, warto przypomnieć skąd tak na naprawdę owo wydarzenie pochodzi i jaka jest jego historia. Carne vale, tłumaczone jako „pożegnanie mięsa” ściśle nawiązuje szczególnie do ostatnich dni karnawału, poprzedzających post. Skąd więc zabawy? Zapoczątkowano je już w starożytności. Greckie Dionizje lub włoskie Bachanalie to tylko niektóre z okazji oddawania czci bogom, a tym samym powód do hucznego świętowania. I tak, mniej lub bardziej znane zwyczaje karnawałowe gdzieniegdzie przechodzą do historii, stając się celem podróży i chęci poznania odmiennej kultury.

Największy bal masek
Najbardziej znany w Europie Carnevale di Venezia, co roku przyciąga tłumy turystów do popularnej stolicy zakochanych – Wenecji. To karnawał jedyny w swoim rodzaju, ponieważ bohaterami są tutaj goście w pięknie zdobionych maskach, będących jednocześnie głównym symbolem miasta. Prawdziwa maskarada rozpoczyna się pochodem przez główne punkty na mapie miasta, a następnie ogłoszeniem wspaniałej zabawy, pełnej barwnych strojów z dawnych lat, efektownych pokazów i hucznych parad. Przywdziewając włoską maskę w Wenecji mamy okazję poczuć niesamowitą atmosferę tajemniczości oraz lekki dreszczyk emocji na myśl o… napotkanym nieznajomym.

Słodkości w kociej beczce
Fastelavn. Tak nazywa się karnawał obchodzony w Danii. Ten słodki czas skierowany jest przede wszystkim do dzieci, które to mają nie lada wyzwanie. Symbolem Fastenlavn jest wypełniona słodkościami beczka, ozdobiona wizerunkiem kotów. Zadaniem najmłodszych jest uderzanie kijem w zawieszony na drzewie przedmiot, tak aby odpadło dno beczki wysypując to, co najcenniejsze – słodycze! I tak, co roku gromada dzieci ustawia się w kolejce do „bicia” kociej beczki, mając do wykorzystania określoną liczbę uderzeń. Nagrodą są nie tylko cukierki, ale także tytuł kociego króla.

Słoneczna Samba
Chyba największy i najbardziej widowiskowy karnawał to oczywiście karnawał w Rio de Janeiro. Mocno nagłaśniany przez media trwa całe 5 dni i nocy, a zabawy nie ma końca! Główną atrakcją jest tutaj pokaz i jednocześnie rywalizacja szkół tańca latynoamerykańskiego – samby. To właśnie popularna Parada Samby sprawia, że niemalże każdy chciałby przeżyć brazylijski karnawał świętując i bawiąc się w rytm słonecznego tańca, śpiewu i muzyki.

Zimowy karnawał
Jak na porę roku przystało, w Kanadzie, zamiast przebieranych zabaw i gorących tańców, można wybrać się na…karnawałowe igrzyska! Tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu w mieście Quebec można podziwiać piękne, tworzone przez uczestników lodowe rzeźby, wziąć udział w psich lub konnych zaprzęgach oraz kolorowej paradzie i wręcz zatopić się w kanadyjskiej kulturze.

Ostatki po amerykańsku
W USA wśród karnawałów prym wiedzie Nowy Orlean z hucznie obchodzonym Mardi Gras. Symbolem zabawy są koraliki w kolorach fioletu, zieleni i żółci, rozdawane wszystkim uczestnikom wydarzenia. Robić można dosłownie wszystko! Mieszkańcy rozpalają grilla i szykują namioty, zakładają śmieszne maski, tańczą i bawią się w najlepsze. Na większości ulic organizowane są parady – każda inna i każda wyjątkowa. Ciekawostką jest przyrządzane specjalnie na karnawał ciasto King Cake, kryjące w sobie figurkę. Osoba która trafi na niespodziankę, zobowiązana jest zorganizować kolejną imprezę, a więc… koniec zabawy jest początkiem następnej!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Mam Talent – pierwsze castingi ruszają już w czerwcu! [fot. materiały prasowe]

Mam Talent – pierwsze castingi ruszają już w czerwcu!

Rozrywka
piątek, 18 maja 2018, 11:18
Na ten moment czekało wielu Polaków! Oto kolejna szansa, by zachwycić cały kraj swoimi niezwykłymi umiejętnościami! Przedstawiamy konkretne daty i miejsca, gdzie odbędą się przesłuchania.

Zobacz również