Newsello.pl

Jazz nad Odrą 2021: startuje już 15 września 2021 we Wrocławiu

Jazz nad Odrą powróci do Wrocławia we wrześniu 2021. Znamy datę kolejnej edycji oraz muzyków, których koncerty otworzą bogaty program festiwalu.
Jazz nad Odrą Wroclaw 2021 (materiały prasowe)
Jazz nad Odrą Wroclaw 2021 (materiały prasowe)

Nadchodzi 57. edycja Jazzu and Odrą

Strefa Kultury Wrocław ogłosiła pierwszą datę z kalendarza festiwali 2021 roku. 57. edycja Jazzu and Odrą rozpocznie się 15 września i potrwa pięć dni. – Po wymagającym 2020 roku, wracamy na dobrze znane nam tory. Z nadzieją patrzymy w przyszłość, w której cały zaplanowany program ma szansę na realizację, dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie daty. We Wrocławiu koniec kwietnia od jakiegoś czasu był zarezerwowany na wielkie święto muzyki jazzowej, ale jesteśmy zgodni z artystami i ich agencjami – nadal wiemy zbyt mało o możliwościach branży koncertowej w okresie wiosennym.  Nie chcemy ryzykować i po raz kolejny narażać wszystkich zaangażowanych – w tym naszych odbiorców – na nieustanne zmiany terminu. Jazz nad Odrą to muzycy na scenie i pełna sala, na taką wersję festiwalu jesteśmy gotowi poczekać do września – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.

Laureat Grand Prix 2020

Pierwszym koncertem przyszłorocznej edycji – zaplanowanym na 15 września – będzie występ składu Marcin Pater Trio, laureata Grand Prix w konkursie na Indywidualność Jazzową 2020. Twórczość zespołu, który zachwycił konkursowe jury, łączy szeroko pojmowaną muzykę jazzową z elementami rocka. Wibrafon jako instrument wiodący nadaje oryginalności i świeżości w brzmieniu grupy, a ich muzyka to przede wszystkim autorskie utwory lidera zespołu, pełne emocji i bezgranicznej energii. Muzycy nie pojawią się jednak na scenie wyłącznie w trójkę. Nową tradycją konkursu na Indywidualność Jazzową jest współpraca zdobywcy Grand Prix z dyrektorem artystycznym festiwalu w kolejnym roku. Muzycy z Marcin Pater Trio skorzystają z tej okazji i pierwszego dnia festiwalu zobaczymy ich we wspólnym występie z Leszkiem Możdżerem.

Radiohead brytyjskiego jazzu

Także 15 września 2021 fani Jazzu zobaczą, powracających do programu festiwalu, Brytyjczyków z GoGo Penguin. Twórczość grupy – okrzykniętej  „Radiohead brytyjskiego jazzu” – opiera się w równym stopniu na wpływach rockowych, jazzowych i muzyki minimalistycznej, a także inspiracji złożonymi utworami Aphex Twin czy Four Tet, na podstawie których tworzą swoją dynamiczną i eksperymentalną muzykę. Ich występ podczas zeszłorocznej edycji został odwołany ze względu na epidemię koronawirusa, ale dzięki nowej dacie do Wrocławia przyjadą już po wydaniu albumu “GoGo Penguin”, który trafił na półki w czerwcu 2020 roku.

Festiwal potrwa od 15 do 19 września i obejmie szereg koncertów, występy finalistów konkursu na Indywidualność Jazzową 2020, całonocne jam session oraz wydarzenia towarzyszące.

ip

Fot: materiały prasowe 

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również