Newsello.pl

Jak zakochać się w dźwięku gitary elektrycznej?

Znudziła Ci się twoja ulubiona muzyka i szukasz czegoś nowego? Klasyka rocka i metalu zawsze wydawała ci sie zagadkowa i nie wiesz od czego zacząć? Zobaczmy, co da się zrobić!
Jak zakochać się w dźwięku gitary elektrycznej? [fot. Pixabay]
Jak zakochać się w dźwięku gitary elektrycznej? [fot. Pixabay]

Szeroko pojęty Rock i Metal otoczone są wieloma krzywdzącymi stereotypami, które mogą odpychać osoby które nie słuchają tego typu muzyki, od choćby spróbowania. Kontrowersje często dotyczą tekstów piosenek, zachowań muzyków na scenie czy też używek i oczywiście – pewne występki zdarzają się w każdej grupie, jednak chyba wszyscy się zgodzą, że ocenianie całej społeczności przez pryzmat poczynać jedynie nie bezpośrednio związanej części, jest krzywdzące. Oto kilka tropów, które będą dobrym początkiem przygody z taką muzyką!

Klasyk na klasyku

Są takie zespoły i artyście, o których słyszał każdy, jednak czy każdy słyszał ich piosenki? Warto zainteresować się tzw. Wielką czwórką (The Big 4), w skład której wchodzą Metallica, Megadeth, Slayer i Anthrax. Te legendy zagrały wiele wspólnych koncertów, a i ich własne dyskografie to coś, czego każdy zainteresowany tego typu muzyką człowiek powinien spróbować!

Zespołów takich jak Queen, The Beatles czy The Rolling Stones również nikomu nie trzeba przedstawiać, podobnie jak takiej persony jak Elvis Presley. Czy jednak kiedykolwiek naprawdę daliśmy szansę ich przebojom? Czas nadrobić zaległości!

Wielcy gitarzyści

Oczywiście, metal i rock to nie tylko gitary elektryczne, ale jeżeli pragniemy poznać prawdziwy potencjał jaki drzemie w tym instrumencie, warto zwrócić uwagę na pewnych szczególnie utalentowanych mistrzów.

Z pewnością warto zainteresować się takimi muzycznymi geniuszami jak Steve Vai czy jego nauczyciel, Joe Satriani spod którego ręki wyszło też wielu innych wielkich muzyków jak chociażby gitarzysta Metallici, Kirk Hammett.

Warto też wspomnieć o Randy’m Rhoads'ie, jednym z gitarzystów z którym występował Ozzy Osbourne i autor jednych z najbardziej znanych riffów i solówek które towarzyszyły jego utworom.

Jest też Yngwie Malmsteen, które oferuje bardzo... specyficzne podejście do gry, niemal z piekła rodem!

Nie można też zapomnieć o kimś takim jak Jimi Hendrix. To w końcu na jego cześć, co roku we Wrocławiu odbywa się Gitarowy Rekord Guinnessa, znany też jako Hey Joe Festiwal, od jednego z jako najbardziej znanych wykonań. Taka celebracja na pewno nie jest obchodzą bez powodu! A skoro już o Polsce mowa...

Sprawa polska

Polscy muzycy również byli bardzo aktywni na metalowo-rockowej scenie muzyki. Tutaj warto wspomnieć chociażby o budzącym kontrowersje zespole Behemoth. Innym chlubnym przykładem polskiego udziału w rozwoju muzyki metalowej są też m.in Acid Drinkers i Hunter. Jeżeli chodzi o rocka, to ponownie, Polska dostarczyła wielu wspaniałych legend takich jak Kombi, Lady Pank  czy Dżem.

Oczywiście, jest też znacznie więcej wartych uwagi zespołów i artystów z Polski i ze świata, ale zebranie wszystkich wartych uwagi zespołów w jedno miejsce jest po prostu niemożliwe, więc ich odkrycie pozostawiamy już wam.

Skąd wziąć muzykę?

Czasy się zmieniły, a piractwa nigdy nie dało się niczym usprawiedliwić. Swoich ulubionych zespołów możesz dziś słuchać za darmo na serwisach takich jak chociażby nasz ukochany i jedyny YouTube. Nieco nowszym, choć już zakorzenionym w świadomości odbiorców rozwiązaniem są serwisy streamingowe, dające dostęp do ogromnych bibliotek z muzyką. Obydwa rozwiązania wiążą się jednak z reklamami, które nie każdemu pasują lub z zapłaceniem za usługi.

Romantycy, nadal zakochani w swoich półkach pełnych płyt, mogą sięgnąć oczywiście po fizyczne wydania krążków swoich ulubionych artystów. Skompletowanie bezcennej kolekcji może być jednak nieco kosztowne, ale dobra promocja na płyty pomoże nam spełnić marzenia o półce z najlepszą muzyką, bez bankructwa.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również