Coraz częściej jeździmy rowerem. Jest to chwila relaksu, wysiłku, ale również idealny sposób na ominięcie korków. Jak się ubrać, aby dobrze wyglądać i czuć się komfortowo podczas jazdy? Kilku fachowych rad udzielił Michał Ficek, zawodnik Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, medalista mistrzostw Polski w maratonie MTB.
W ostatnich latach w Berlinie, Amsterdamie czy Kopenhadze bardzo popularny jest trend cycle chic, czyli tzw. rowerowa elegancja. Nie znaczy to, że na przejażdżkę musimy zakładać najlepszą koszulę. Cycle chic to traktowanie jednośladu, jako pojazdu codziennego użytku, który nie wymaga specjalnego ubioru. Wszystko jednak zależy od naszych upodobań. Najważniejsza jest wygoda, bezpieczeństwo i triki podpatrzone u profesjonalistów. Producenci specjalistycznych ubrań zauważyli ten trend i poszli w kierunku ubrań casualowych, w których zastosowali technologie w które normalnie wyposażona jest odzież rowerowa.
Styl ubioru najlepiej dostosować do trybu życia. Jeśli rower jest środkiem transportu do pracy, to zdarza się, że musimy wybrać garnitur. Spotkanie ze znajomymi w luźnej atmosferze – dżinsy są idealne. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, jest kilka trików, które warto zastosować, aby zwiększyć komfort jazdy.
Jak ubrać się na rower?
Buty powinny być wygodne, dopasowane do stopy, ale i do pedałów, aby noga stabilnie mogła pracować. Zazwyczaj buty na rower kojarzą się z odblaskowymi kolorami i sportowym stylem. Otóż nie! Dla szukających elegancji, na rynku pojawiły się modele skórzanych, lifestyle’owych (miejskich) butów wyposażonych w moduły SPD.
Jaka koszulka do jazdy na rowerze jest najlepsza? To zależy od stylizacji, na jaką się zdecydowaliśmy, ale najważniejsze, aby nie krępowała ruchów. Może to być koszula, t-shirt, a nawet sweter – co kto lubi. Należy na pewno jednak zwrócić uwagę na elastyczność i oddychanie materiału. W trendzie są koszulki z dużym napisem. Tę modę świetnie wykorzystują firmy produkujące odzież na rowery. Na koszulkach z poliestru i bawełny tworzą napis wykonany ze specjalnej odblaskowej farby. Takie dodatkowe rozwiązanie sprawia, że zwiększa się nasza widoczność na drodze.
Czym się kierować przy wyborze spodni? Aby zadbać o komfort jazdy, warto kupić specjalnie skrojone modele, wykonane z uelastycznionych i oddychających tkanin, niekrępujące ruchów, z miejscem na tzw. wkładkę rowerową. Po zakończonej jeździe wystarczy ją wyjąć. Ciekawym rozwiązaniem są odblaski w zakończeniach spodni, które widać tylko po odwinięciu nogawki. Na co dzień mogą służyć za zwykłe spodnie garniturowe czy casualowe. A gdy zdecydujemy się na przejażdżkę, będziemy mogli skorzystać z dodatkowej funkcji.
Michał Ficek: Rower stanowi w moim życiu nie tylko narzędzie treningowe, ale także pełni funkcję środka transportu. Przez cały rok staram się jeździć do pracy rowerem, gdyż jest to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny środek transportu. Dojazd do pracy zastępuje pobudzające właściwości porannej kawy, natomiast powrót na dwóch kołach umożliwia realizację jednostek treningowych. Z racji mojego przyzwyczajenia do wygodnych i przylegających do ciała ubrań kolarskich, rzadko mam okazję jeździć rowerem w innym rodzaju odzieży. Miejsce w pracy umożliwiające odświeżenie się i przebranie daje mi ten komfort. Oczywiście zdarza mi się poruszać rowerem w zwykłych ubraniach bądź ubraniach dedykowanych do jazdy na dwóch kołach, które na pierwszy rzut oka tego nie zdradzają. Idealnym przykładem może być jazda rowerem miejskim bądź przejażdżka po parku ze znajomymi. Posiadam w swojej garderobie luźne krótkie spodenki z wkładką, które doskonale nadają się na takie okazje. Dobór koszulki, bluzy, butów czy innych części garderoby, nie różni się praktycznie w żadnym stopniu od zwykłego wyjścia na miasto. Mimo, że zdecydowaną większość czasu spędzam na rowerze w profesjonalnym stroju sportowym, dostrzegam silny trend mający na celu zwiększenie komfortu jazdy na co dzień. Oferta odzieży dla poruszających się rowerem po mieście osób jest coraz bogatsza. Gdybym mieszkał w dużej aglomeracji miejskiej, zawartość mojej kolarskiej garderoby byłaby z pewnością dużo bardziej zróżnicowana i bogatsza. Moda nie jest w kręgu moich bliskich zainteresowań, jednak w Internecie oraz na targach rowerowych z ciekawością przyglądam się wszelkim nowinkom w tej dziedzinie. Intrygują mnie pomysły projektantów kolarskiej mody, jednak z racji swojego zaangażowania w sportowy aspekt jazdy na dwóch kołach, bardzo rzadko na częściach mojej garderoby widnieje coś innego, niż logo sponsora.
Czapka i rękawiczki to akcesoria, które powinny się znaleźć w szafie każdego rowerzysty. Nakrycie głowy chroni przed silnym promieniowaniem słonecznym i pomaga w odprowadzaniu wilgoci. Zadaniem rękawiczek jest przede wszystkim ułatwienie wzmocnienie chwytu i zapobieganie poceniu się ręki. Na szczególną uwagę zasługują skórzane rękawiczki z wycięciami na dłoniach i stylowymi zatrzaskami. Tutaj też należy posłuchać ekspertów – czapka z krótkim daszkiem, aby nie spadła od oporu wiatru, rękawiczki z „systemem ściągania za dwa palce”.
Przydatne dodatki
Wybierając się na rower, warto zastanowić się nad wzięciem ze sobą pewnych przydatnych (a być może nawet niezbędnych!) akcesoriów. Niezwykle przydatne mogą okazać się sakwy i torby, zwłaszcza kiedy chcemy ze sobą zabrać np. wodę, lub gdy w drodze powrotnej chcemy zrobić małe zakupy Sakwy należy dobrać do naszych potrzeb, ponieważ możemy przewieźć od 20 do 60 litrów. Na laptopa i kurtkę wystarczy podstawowy model. Sakwy i torby powinny być przede wszystkim wodoodporne. Można również nabyć bardzo eleganckie torby na bagażnik i ramę roweru, przystosowane aktówki czy tornistry stylizowane na lata 60 przyczepiane za pośrednictwem specjalnych uchwytów.
I na koniec kask. Stał on się modnym dodatkiem, chętnie zakładanym przez małych i dużych amatorów jednośladów. Wyposażony w rozbudowany system wentylacji znakomicie sprawdza się również w gorące dni. W sklepach można przebierać w kolorach, kształtach, a nawet je personalizować. Artysta Jyo John Muller zaprezentował kaski motocyklowe, na które naniesiono realistyczny wizerunek ogolonej głowy właściciela. Rowerowe, aż takich szokujących wzorów nie mają, ale mogą wyglądać p. jak czapka czy kapelusz. Głównie należy zwrócić uwagę na atesty, a kwestia wizualna zależy tylko i wyłącznie od fantazji użytkownika, jednak pamiętajmy, że najważniejszą funkcją kasku jest zwiększenie bezpieczeństwa noszącego!
W modzie rowerowej wszystkie są chwyty dozwolone. Jak zawsze, słuchać porad profesjonalistów, których opinie zbudowane na latach doświadczenia, najlepiej nam pomogą wybrać strój komfortowy i jednocześnie dostosowany do naszego stylu życia.