Newsello.pl

Ja, Bona – Janina Lesiak przedstawia książkę o kolejnej polskiej królowej!

Polska historia pełna jest niezwykłych postaci. Podczas, gdy wiele osób skupia się na zwycięstwach i porażkach polskich królów, Janina Lesiak w swoich książkach przypomina nam, że u boku wielkich królów, stały wielkie królowe!
Ja, Bona – Janina Lesiak przedstawia książkę o kolejnej polskiej królowej! [fot. materiały prasowe]
Ja, Bona – Janina Lesiak przedstawia książkę o kolejnej polskiej królowej! [fot. materiały prasowe]

Ja, Bona – to próba zrozumienia matki, żony, teściowej i władczyni; taka kolejność wydawała się autorce słuszna i właściwa. O tym, dlaczego, najlepiej przekonać się samemu!

To nie pierwsza taka książka w dorobku autorki. Do tej pory, ukazały się tytuły, poświęcone Cecylii Renacie, Annie Jagiellonce, Dobrawie i Jadwidze Andegaweńskiej. Teraz, przyszedł czas na samą królową Bonę!

Nie tylko włoszczyzna

Bona Sforza di Aragona, żona króla Zygmunta Starego i matka Zygmunta Augusta – ostatniego z dynastii Jagiellonów idzie przez życie kierując się dwoma drogowskazami: słowami "chcę" – voglio i "muszę" – must.

Jest niezwykła. Nie mieści się w swoich czasach, przerasta sobie współczesnych, triumfuje i ponosi klęskę. Nie da się jej zamknąć w żadnych ramach, ocenić i pojąć, bo należy do kobiet nieujarzmionych i nieokiełznanych w swym pragnieniu osiągnięcia wszystkiego, co służy państwu i dynastii.

Taka byłam – mówi – posłuchajcie, może uda się wam uniknąć moich błędów.

Inteligencja i odwaga, to według autorki książki najbardziej charakterystyczne cechy Bony. I może jeszcze to, że nie umiała kochać, bo jej tego nie nauczono...

Ja, Bona ukaże się na rynku 23 maja.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

3 powody, dlaczego warto pójść na warsztaty teatralne [fot. unsplash.com - autor: Fatih Kılıç]

3 powody, dlaczego warto pójść na warsztaty teatralne

Kultura
wtorek, 24 września 2019, 11:03
Często chodzisz do teatru na różne spektakle? A może dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z teatrem? W każdym z tych przypadków doskonałym pomysłem może być udanie się na warsztaty teatralne!

Zobacz również