Newsello.pl

EtnoKraków/Rozstaje 2020 zaprasza na festiwal.

Temat 22. edycji festiwalu to dialog. Muzyczny dialog z tradycją, dialog międzykulturowy, dialog społeczny. Festiwal startuje już 18 sierpnia 2020.
EtnoKraków/Rozstaje 2020 (materiały prasowe)
EtnoKraków/Rozstaje 2020 (materiały prasowe)

W dobie pandemicznych ograniczeń, a jednocześnie: nieograniczonego niemal dostępu do technicznych narzędzi komunikacji paradoksalnie pogłębia się deficyt relacji bezpośredniej, rozmowy, spotkania, wsłuchania się w słowo, w muzykę, w siebie nawzajem.

Jak zapewnia Jan Słowiński – dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje: usłyszymy artystów, dla których dialog jest naturalnym punktem wyjścia artystycznych poszukiwań, których działalność jest aktem kreacji nowych wartości, realnym znakiem porozumienia odrębnych i odległych często światów.

Na scenie plenerowej festiwalu (OnEarth, 22.08, Forty Kleparz) z lekkością południowoamerykańską zagra Derico Alves Forró Band (Brazylia), a z finezją i słowiańskim ogniem – Sokół Orchestra (Polska). Tradycyjną muzykę perską i poezję Rumiego – sufickiego mistyka przybliży nam irańskie Hamdam Trio. Na zakończenie tegorocznej edycji wystąpi legendarna krakowska formacja KROKE, jeden z najwybitniejszych zespołów europejskiej sceny etno i world music. Tak mówią o swojej muzyce: improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać. Koncerty plenerowe poprowadzą Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.

Wśród artystów sceny kameralnej festiwalu (19-21.08, klub Strefa, ul. św. Tomasza 31) usłyszymy m.in. syryjskiego kompozytora, multiinstrumentalistę, wirtuoza oud – Wassima Ibrahima we wspólnym projekcie z meksykańskim perkusistą Tomasem Sanchezem. Marokański artysta Mustapha El Boudani – inspirujący się muzyką saharyjską i śpiewający w dialekcie hassanijja – wystąpi natomiast w duecie z polską wokalistką Anną Witczak znaną z zespołu Dikanda. Fuzję flamenco i muzyki indyjskiej zaprezentuje formacja Indialucia pod wodzą Michała Czachowskiego.

Tegoroczna formuła: OnEarth – OnAir – OnLine to koncerty grane na żywo (z respektowaniem wszelkich zasad wynikających z konieczności zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa), ale też transmisje (i retransmisje) radiowe, streamingi, działania w sieci w trakcie festiwalu i po jego zakończeniu przeznaczone dla tej części publiczności, która z rozmaitych przyczyn nie będzie mogła w wydarzeniach uczestniczyć bezpośrednio. Koncerty plenerowe będą się odbywać w Fortach Kleparz w Krakowie (22.08), koncerty kameralne w krakowskim klubie Strefa (19-21.08), warsztaty muzyczne i rzemiosła tradycyjnego – w klubie Strefa i w przestrzeniach ŻyWej Pracowni (18-21.08). Ważną częścią tegorocznej edycji festiwalu będą też premierowe transmisje wideo online (we wrześniu i październiku) nagrań festiwalowych koncertów z lat ubiegłych.

Zapraszamy też na wirtualny wernisaż (18.08, facebook.com/etnokrakow) wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac międzynarodowego konkursu na plakat: EtnoKraków/Rozstaje – spotkanie – dialog – otwartość – prezentującej graficzne interpretacje idei projektu oraz ponaddwudziestoletnią tradycję festiwalu.

Program:
18.08.2020 / 12.00 / Galeria Wirtualna fb/EtnoKrakow / wernisaż wystawy i ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu na Plakat: EtnoKraków/Rozstaje: spotkanie – dialog – otwartość
19.08.2020 / 20.00 / klub Strefa / koncert / Indialucia (Polska/UK)

20.08.2020 | 15.00-16.30 | ŻyWa Pracownia, Kraków, ul. Celna 5
Tacki z wikliny – warsztaty rzemiosła tradycyjnego; zapisy: warsztaty@zywapracownia.pl

20.08.2020 / 20.00 / klub Strefa / koncert / Mustapha El Boudani & Anna Witczak (Maroko/Polska)

21.08.2020 / 12.00-14.00 / klub Strefa / warsztaty / Wassim Ibrahim / „Dźwięki Orientu”

21.08.2020 / 20.00 / klub Strefa/ koncert / Wassim Ibrahim & Tomas Celis Sanchez (Syria/Meksyk)

22.08.2020
/ 12.00-14.00 / klub Strefa / warsztaty / Dariush Rasouli / warsztaty pieśni perskich

22.08.2020 / koncerty plenerowe / Forty Kleparz:

18.00 Derico Alves Forró Band (Brazylia)

19.00 Sokół Orchestra (Polska)

20.00 Hamdam Trio (Iran)

21.00 KROKE (Polska)

Spotkajmy się na rozstajach. Gotowi na poznanie nowego, otwarci na dialog.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również