Newsello.pl

Dwa polskie dokumenty z nagrodami na IDFA!

Nie jest tajemnicą, że polscy dokumentaliści mają się dobrze i są stale doceniani. Tym razem, nagrodzone zostały naprawdę oryginalne materiały!
Dwa polskie filmy z nagrodami na IDFA!
Dwa polskie filmy z nagrodami na IDFA!

22-ego listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Laureatami festiwalu zostały dwa polskie dokumenty: „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego oraz „Żalanasz - pusty brzeg” Marcina Sautera.

International Documentary Filmfestival Amsterdam, jest jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 250 000 widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej. Pokazywane na IDFA filmy, często stają się później festiwalowymi ulubieńcami.

Do 30., jubileuszowej edycji festiwalu, została zaproszona silna reprezentacja polskich dokumentów – aż pięć polskich produkcji znalazło się w sekcjach konkursowych, a dwie z nich wracają z nagrodami.

Film w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego "Call Me Tony" otrzymał ARRI IDFA Award dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Studenckich. Dokument opowiada o osiemnastoletnim kulturyście, który pragnie zostać aktorem i z uporem zabiega o atencję wiecznie nieobecnego ojca. Konrad mieszka w górniczym miasteczku na południu Polski. Kreując swój wizerunek, inspiruje się aktorami kina akcji, spędza godziny na siłowni i zapisuje się na zawody kulturystyczne. Wszystko to prowadzi do załamania spowodowanego wewnętrznym konfliktem między nim samym a wersją siebie, którą stara się stworzyć, by zyskać akceptację otoczenia. Film miał swoją międzynarodową premierę na festiwalu DOK Leipzig, gdzie również znalazł się w konkursie.

Natomiast do dokumentu "Żalanasz - pusty brzeg" w reżyserii Marcina Sautera, trafiła Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. Dla filmu to trzeci pokaz w konkursie międzynarodowym i trzecia nagroda. Dokument miał swoją światową premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż, a w ubiegłą sobotę otrzymał Złotą Żabę za najlepsze zdjęcia w krótkometrażowym dokumencie na festiwalu Camerimage. Tytułowy Żalanasz, to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, a dziś, zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera, Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie festiwalu IDFA.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również