Ta „niepozorna” dyscyplina sportowa polegająca na spacerowaniu z kijkami ma nie tylko korzystny wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną. Pozwala również zwiększyć wytrzymałość, siłę, giętkość oraz koordynację, kształtuje formę, sylwetkę i zdrowie. Tak więc kijki w dłoń!
Sport dla ciebie
Nordic walking to sport dla każdego niezależnie od wieku, kondycji fizycznej czy stanu zdrowia. Jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, osób wysportowanych i o siedzącym trybie życia, dla tych, którzy pragną zacząć uprawiać sport, jak również utrzymać już wypracowaną formę. Ponadto jest to bardzo towarzyska dyscyplina – najprzyjemniej chodzi się we dwoje lub w większych grupach.
Efekt: zdrowie, energia
Podczas uprawiania nordic walkingu ruchy rąk są zsynchronizowane z ruchami nóg, co stanowi dodatkowy wysiłek. Wpływa to korzystnie nie tylko na nogi, uda i pośladki, ale również na ręce, ramiona oraz tułów. Wzmacnia też mięśnie pleców i pozwala walczyć z garbieniem się oraz spiętymi mięśniami pleców i karku. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kijkom można przeplatać ze sobą fazy dynamicznego i wolniejszego marszu. Pozwala to pracować nad wydolnością serca oraz skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów. Podczas nordic walking spalamy bowiem znacznie więcej kalorii, niż w czasie zwykłego marszu. Warto również podkreślić, że niewiele sportów uprawianych na świeżym powietrzu jednocześnie dodaje energii i porusza wszystkie mięśnie ciała.
Dobre kijki to podstawa
Kijki do nordic walking służą do odpychania się do przodu, a ich użycie pogłębia naturalny ruch podczas marszu. W zależności od intensywności treningów oraz poziomu zaawansowania, przy wyborze kijków warto zwrócić uwagę na takie właściwości jak materiał, z jakiego są wykonane kijki, rodzaj uchwytów, pasków oraz końcówek.
Polscy studenci gotowi na triathlonowe wyzwanie. Akademickie Mistrzostwa Świata w Gdańsku
Już w najbliższy piątek, 30 sierpnia, Gdańsk stanie się centrum międzynarodowego triathlonu, goszcząc Akademickie Mistrzostwa Świata (AMŚ).