Newsello.pl

CIEPŁO/ZIMNO

Wystawa CIEPŁO/ZIMNO Karoliny Jaklewicz w Muzeum Miejskim Wrocławia
fot. ip
fot. ip

„Od początku mojej geometryzującej historii staram się nadać abstrakcji geometrycznej nowy, nie matematyczny wymiar. "„CIEPŁO/ZIMNO”. " to kolejna próba poszukiwania narracyjnych możliwości sztuki geometrycznej, ukazanie jej drugiego, niekoniecznie racjonalnego oblicza. Wystawa to opowieść o paradoksie, o łączeniu przeciwległych biegunów, o napięciach między sprzecznościami, obserwacją ich wzajemnych relacji, umiejętności współistnienia...” Karolina Jaklewicz


Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza do Starego Ratusza na wystawę prac Karoliny Jaklewicz pt. „CIEPŁO/ZIMNO”. Karolina Jaklewicz (ur 1979 r.) jest jedną z najciekawszych postaci młodego pokolenia wrocławskich artystów. Absolwentka Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom zrealizowała z malarstwa u prof. Stanisława Kortyki oraz z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. Wojciecha Kaniowskiego. W latach 2000-2003 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W listopadzie 2012 r. obroniła pracę doktorską na wrocławskiej ASP pt. "Idea a forma geometryzująca w malarstwie".

Należy do międzynarodowego grona artystów posługujących się językiem geometrii skupionych przy prof. Bożenie Kowalskiej. Obecnie Karolina Jaklewicz pracuje jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa, Rysunki i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 2009 r. jest kuratorką programową w Galerii Sztuki Socato, pomysłodawczynią i jurorką w Przeglądzie Młodej Sztuki "ŚWIEŻA KREW", naukowo bada relacje pomiędzy architekturą a sztukami wizualnymi. Jest autorka kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu ekspozycji zbiorowych.


Twórczość malarki charakteryzuje posługiwanie się oryginalnym językiem geometrii, który w pracach Karoliny Jaklewicz jest odważny i nowatorski. „Sztuka geometryczna, kojarzona zazwyczaj z chłodną i racjonalną formą, w przypadku tej artystki zyskuje inne oblicze– twórczość Jaklewicz podąża w stronę nadrealizmu, symbolizmu, emocji. Poza podziwianiem doskonałej formy zewnętrznej, możemy odczytywać głębiej ukryte znaczenia, zarówno realnego jak i wyimaginowanego świata a przede wszystkim odnajdywać w tych pracach własne emocje czy interpretacyjne kody, uporządkowane za pomocą geometrycznych figur.” Anna Kania Saj, kuratorka wystawy


Wystawa prezentowana jest w ramach cyklu „Patio Młodych”, czyli pokazów młodych wrocławskich artystów. Do tej pory w patio Starego Ratusza swoją twórczość prezentowali m.in.: Natalia Okoń, Halina Trela, Tomasz Pietrek, Manfred Bator, Małgorzata Zukterowska oraz Anna Bujak. Kuratorem cyklu jest Anna Kania Saj.

Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz
Otwarcie wystawy – 11.12.2015, godz. 17.00

Wystawa płatna – 15 zł. (bilet normlany), 10 zł. (bilet ulgowy)

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również