„Od początku mojej geometryzującej historii staram się nadać abstrakcji geometrycznej nowy, nie matematyczny wymiar. "„CIEPŁO/ZIMNO”. " to kolejna próba poszukiwania narracyjnych możliwości sztuki geometrycznej, ukazanie jej drugiego, niekoniecznie racjonalnego oblicza. Wystawa to opowieść o paradoksie, o łączeniu przeciwległych biegunów, o napięciach między sprzecznościami, obserwacją ich wzajemnych relacji, umiejętności współistnienia...” Karolina Jaklewicz
Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza do Starego Ratusza na wystawę prac Karoliny Jaklewicz pt. „CIEPŁO/ZIMNO”. Karolina Jaklewicz (ur 1979 r.) jest jedną z najciekawszych postaci młodego pokolenia wrocławskich artystów. Absolwentka Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom zrealizowała z malarstwa u prof. Stanisława Kortyki oraz z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. Wojciecha Kaniowskiego. W latach 2000-2003 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W listopadzie 2012 r. obroniła pracę doktorską na wrocławskiej ASP pt. "Idea a forma geometryzująca w malarstwie".
Należy do międzynarodowego grona artystów posługujących się językiem geometrii skupionych przy prof. Bożenie Kowalskiej. Obecnie Karolina Jaklewicz pracuje jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa, Rysunki i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 2009 r. jest kuratorką programową w Galerii Sztuki Socato, pomysłodawczynią i jurorką w Przeglądzie Młodej Sztuki "ŚWIEŻA KREW", naukowo bada relacje pomiędzy architekturą a sztukami wizualnymi. Jest autorka kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu ekspozycji zbiorowych.
Twórczość malarki charakteryzuje posługiwanie się oryginalnym językiem geometrii, który w pracach Karoliny Jaklewicz jest odważny i nowatorski. „Sztuka geometryczna, kojarzona zazwyczaj z chłodną i racjonalną formą, w przypadku tej artystki zyskuje inne oblicze– twórczość Jaklewicz podąża w stronę nadrealizmu, symbolizmu, emocji. Poza podziwianiem doskonałej formy zewnętrznej, możemy odczytywać głębiej ukryte znaczenia, zarówno realnego jak i wyimaginowanego świata a przede wszystkim odnajdywać w tych pracach własne emocje czy interpretacyjne kody, uporządkowane za pomocą geometrycznych figur.” Anna Kania Saj, kuratorka wystawy
Wystawa prezentowana jest w ramach cyklu „Patio Młodych”, czyli pokazów młodych wrocławskich artystów. Do tej pory w patio Starego Ratusza swoją twórczość prezentowali m.in.: Natalia Okoń, Halina Trela, Tomasz Pietrek, Manfred Bator, Małgorzata Zukterowska oraz Anna Bujak. Kuratorem cyklu jest Anna Kania Saj.
Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz
Otwarcie wystawy – 11.12.2015, godz. 17.00
Wystawa płatna – 15 zł. (bilet normlany), 10 zł. (bilet ulgowy)