Newsello.pl

Carmina Burana na Noc Teatrów w Krakowie

Opera Krakowska świętuje Noc Teatrów jedną z najgłośniejszych kompozycji w historii muzyki – opartą na XII-wiecznym kodeksie wagantów, kantatą „Carmina Burana” Carla Orffa.
Carmina Burana
Carmina Burana

Spektakl muzyczno-baletowy z choreografią Emila Wesołowskiego i pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka będzie można zobaczyć 19 czerwca o g. 20.00 w siedzibie Opery. 

Podczas Krakowskiej Nocy Teatrów, 19 czerwca, Opera Krakowska wystawi sceniczną wersję kantaty „Carmina Burana” Carla Orffa w choreografii Emila Wesołowskiego i w interpretacji muzycznej Tomasza Tokarczyka. Inscenizacja miała swoją premierę w 2018 roku i spotkała się z pozytywnym przyjęciem publiczności oraz krytyków muzycznych. Jak pisała po premierze Anna Woźniakowska: „Emilowi Wesołowskiemu udało się wyczarować widowisko pełne życia, ruchu, tętniące namiętnością, radością samego istnienia”. W spektaklu wystąpią Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. 

„Carmina Burana” to powstała w 1937 roku kantata oparta są na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez wagabundów, studentów i wędrownych kleryków, 24 pieśni i ułożył je na wzór libretta. Pierwsza część to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata. 

Strona muzyczna odznacza się prostotą melodyki i ekspozycją rytmu. Niemiecki kompozytor w swym dziele zrezygnował ze zdobyczy awangardy na rzecz powrotu do muzycznej tradycji. Jak podaje Dorota Kozińska: „Orff stworzył sugestie muzyki średniowiecznej, stroniąc od chromatyki i polifonii, snując melodie łatwo wpadające w ucho, wzorowane na i tak przecież „egzotycznych” dziełach dawnych mistrzów”. Charakter dawnych tekstów podkreślany jest poprzez obecność rozbudowanej sekcji instrumentów perkusyjnych, nierzadko pełniących funkcję ilustracyjną. 

W realizacji Opery Krakowskiej sfery: muzyczna z plastyczną i choreograficzną wpływają na siebie, oddziałują i konkurują o uwagę odbiorcy. Monumentalność dzieła i rozmach realizacji, w której nie zabraknie akrobatyki powietrznej, skonfrontowana będzie z momentami lirycznymi, z których najmocniej wybija się słynna fraza „Dulcissime”. Widowisko będzie doskonałą okazją do poznania głębi i przesłania średniowiecznej poezji, która, jak podaje Emil Wesołowski, stanowi fantastyczny impuls do działania choreograficznego. 

Carmina Burana”, 19 czerwca, g. 20.00, Opera Krakowska (Scena Główna)

Obsada
sopran | Katarzyna Oleś-Blacha
tenor | Adam Sobierajski
baryton | Mariusz Godlewski

ip
Fot: materiały prasowe

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również