Newsello.pl

Banksy we Wrocławiu. Nietuzinkowe wydarzenie na Hali Stulecia [WIDEO]

14 marca 2024 roku na Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się wystawa prac jednego z najbardziej znanych artystów graffiti wszechczasów.
Banksy Fot: materiały prasowe
Banksy Fot: materiały prasowe

Czy odwiedzacie w najbliższym czasie Wrocław, i zależy wam na odwiedzeniu naprawdę wyjątkowych miejsc i atrakcji? Na pewno dobrze trafiliście, klikając w ten artykuł. Między 14 a 16 marca bieżącego roku odbędzie się bowiem wystawa "The Mystery of Banksy - A Genius Mind". Zobaczyć będzie można ją na Hali IASE, mieszczącej się przy ulicy Wystawowej 1 we Wrocławiu. Kim jest jednak artysta, którego twórczości będzie można tam doświadczyć?

Początki Banksy'ego

Urodzony w Bristolu, znany na całym świecie, ale wciąż anonimowy i otoczony tajemnicą. Banksy – bo o nim mowa – jako artysta graffiti i malarz, przekracza granice sztuki, stanowiąc wyzwanie dla tradycyjnego rynku artystycznego. Jego twórczość od lat wywołuje sensację. Pierwsza wystawa poświęconej temu wyjątkowemu artyście miała miejsce w Monachium, w marcu 2021 r. Od tamtego czasu przyciągnęła uwagę ponad 1,8 miliona osób w różnych miastach, takich jak Wiedeń, Berlin, Hamburg czy Sztokholm, stając się jedną z najczęściej odwiedzanych wystaw poświęconych sztuce ulicznej (street art) na świecie. Wystawa The Mystery of BANKSY – A Genius Mind (Tajemnica Banksy’ego – Genialny Umysł) pojawi się po raz pierwszy we Wrocławiu, w IASE (ul. Wystawowa 1) już od 15 marca 2024r.  Wystawa pełni funkcję niezwykłej podróży przez cały okres twórczości artysty. Prezentuje ponad 150 inspirujących motywów street art – graffiti, fotografii, rzeźb, instalacji wideo oraz wydruków na różnych nośnikach, takich jak płótno, tkanina, aluminium, FOREX® i pleksi – wszystko zostało precyzyjnie dobrane i zgromadzone specjalnie na tę niezwykłą wystawę. Wyszukana oprawa tego wydarzenia oferuje kompleksowy przegląd i wnikliwy wgląd w twórczość tego nietuzinkowego artysty.

Banksy, czyli kto?

W świecie sztuki ulicznej, żadne nazwisko nie wzbudza takiej sensacji jak Banksy – prawdopodobnie najbardziej znany i równocześnie najbardziej tajemniczy artysta graffiti na całym globie. Brytyjczyk w przedziale wiekowym 45-50 lat, z sukcesem utrzymuje swą tożsamość w głębokim ukryciu, podczas gdy jego dzieła zyskują uznanie nie tylko na ulicach globalnych metropolii, ale również na prestiżowych aukcjach. Jest uważany za jednego z najdroższych współczesnych artystów! Banksy, który porusza ludzi swoimi ironicznymi, politycznymi, lecz zawsze poetyckimi pracami, to podziemny bohater sztuki ulicznej. W 2009 roku, gdy mieszkańcy Bristolu decydowali, czy prace Banksy'ego powinny pozostać w przestrzeni publicznej, aż 97% opowiedziało się przeciwko ich usunięciu – klarowny sygnał poparcia dla jego twórczości. Banksy to gwiazda, której blask sięga daleko poza standardy rynku sztuki. W 2010 roku magazyn "Time" umieścił go po raz pierwszy na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, obok postaci takich jak Barack Obama, Steve Jobs czy Lady Gaga.

Artysta widmo

Do dzisiaj tajemnica otaczająca tożsamość Banksy'ego pozostaje nierozwiązana, lecz jego sztuka zdobyła uznanie na całym świecie, pojawiając się na murach miast i prowokacyjnie komentując bieżące wydarzenia. To widmo świata sztuki, które dawno przekroczyło granice obserwacji, a jego dzieła są znane i podziwiane przez miliony – zarówno entuzjastów sztuki, jak i osoby mniej zaznajomione. Szczególnie popularne stały się ostatnie prace, takie jak Game Changer, obraz dedykowany personelowi szpitala w Southampton, czy partyzancka akcja z wykorzystaniem słynnych szczurów w londyńskim metrze. Wiele z jego dzieł przeniknęło także do codziennego życia i sfery komercyjnej. Banksy stawia wyzwania normom i zapewnia refleksję nad rolą sztuki w społeczeństwie.

 

 

 

 

Ip
Fot: Materiały prasowe

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również